Na internetu bezpečně s pomocí bezpečných hesel - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na internetu bezpečně s pomocí bezpečných hesel

,
Na internetu bezpečně s pomocí bezpečných hesel
Komerční sdělení

Vlastníte bankovní účty, několik e-mailových účtů, jste aktivní na sociálních sítích, a ještě k tomu máte další účty na dalších webových stránkách? Internetová aktivita s sebou nese nutnost pamatování si spousty hesel. Někoho by možná mohlo napadnout zvolit si pouze jedno heslo, a to mírně obměňovat. Jenomže tím byste nahráli hackerům a riskovali ztrátu všech svých účtů. Jak tedy vyzrát na hesla bez toho, aniž byste museli mít sloní paměť?

Bezpečný generátor hesel

Odpověď je jednoduchá: s pomocí generátoru hesel. Ten vám heslo nejenom vytvoří, ale zároveň budete mít jistotu, že bude neprolomitelné. To je zaručeno tím, že k jeho vytvoření použijete náhodný generátor číslic a písmen – a jednotlivé znaky tak nebudou mít žádnou logickou spojitost či návaznost. Generátor hesel tedy oceníte kdykoliv, kdy budete nuceni zvolit si nové heslo při zařizování nových účtů.

Takhle rozhodně ne!

Pokud se domníváte, že máte léty prověřený systém, který používáte k vytvoření nových hesel, zkontrolujte si, že se žádné vaše heslo nevyskytuje v následujícím seznamu:

 • heslo,
 • password,
 • qwertz,
 • qwerty,
 • abcd,
 • 1234,

V případě, že by se vaše heslo v seznamu vyskytovalo, znamenalo by to, že používáte jedno z nejméně bezpečných a snadno prolomitelných hesel. Tato hesla jsou totiž natolik jednoduchá, že k prolomení účtu chráněného takovým heslem by útočníkovi postačovalo pouze několik vteřin. Až si tedy budete příště zařizovat nové heslo, například na nějakém portálu, který vám zajistí slevy u obchodníků, použijte k jeho vytvoření buď generátor hesel, nebo nějakou šikovnou pomůcku.

Snadno zapamatovatelná hesla jsou slabá hesla

A složitému heslu by měl podléhat i váš mobil. Právě v něm se totiž nachází nejvíce vašich citlivých informací. Proto si ho pořádně chraňte. Tím totiž chráníte i své soukromí. A jestli čelíte problému s tím, že si všechna svá hesla nejste schopni zapamatovat, vyzkoušejte chytré aplikace poskytovatelů antivirových programů.

Ty totiž nabízejí programy, které se specializují na ukládání hesel bez toho, aniž by byla databáze volně přístupná cizím lidem a případným útočníkům. Zapomeňte tedy na snadno zapamatovatelná, krátká a jiným způsobem jednoduchá hesla, a zařaďte používání generátoru hesel do svého každodenního života.

Nápady pro tvorbu hesel

K některým účtům si hesla můžete tvořit i sami s pomocí skvělých triků. Ty spočívají v tom, že se při vymýšlení hesla vyhnete klasickým chybám. Které to jsou?

 • Naprosto nepřípustné je při vytváření hesla používat data narození a jména členů rodiny.
 • Nespolehlivá jsou i hesla, která mají méně než osm znaků.
 • Špatný nápad je používání jednoho hesla k více účtům.

Jaké triky při tvorbě hesla tedy využívat?

 1. Vytvářejte si fráze z několika slov, které si lehce zapamatujete.
 2. Používejte v heslech i čárky a háčky.
 3. Kombinujte písmena a číslice.
 4. Ke každému účtu si vytvořte nové

Dlouhé heslo – dobré heslo

Podle průzkumů jsou nejlepší hesla ta, která se skládají alespoň z 12 znaků. Zároveň jsou kombinací speciálních znaků, číslic a písmen a jsou vždy unikátní. Nejedná se tedy o hesla, která jsou jen mírnou obměnou hesel používaných na jiných webových stránkách. A rozhodně si hesla nikdy nikam nepište. A pokud už to uděláte, nedávejte papírek s heslem vedle počítače. Vyznávejte stejné pravidlo jako v případě pinu a debetní karty: nikdy tyto dvě věci nemějte pohromadě.

Dát si práci s vymýšlením hesla se vyplatí. Pokud si ale nechcete lámat hlavu s jeho vymýšlením vy, svěřte tuto starost generátoru hesel, který vám vytvoří tak unikátní heslo, že se žádnému hackerovi nepodaří jej rozlousknout.