Jak investovat do nemovitostí - 3 způsoby, které nabízejí šanci vydělat peníze a vybudovat dlouhodobé bohatství - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jak investovat do nemovitostí – 3 způsoby, které nabízejí šanci vydělat peníze a vybudovat dlouhodobé bohatství

,
Jak investovat do nemovitostí – 3 způsoby, které nabízejí šanci vydělat peníze a vybudovat dlouhodobé bohatství
Komerční sdělení

Nemovitosti se často ukazují jako lukrativní investice, které nabízí příjem v podobě nájmů i zhodnocení – při prodeji nemovitosti se ziskem. Je to také dobrý způsob, jak diverzifikovat své portfolio, protože jde o aktivum, jehož cena podléhá jiným vlivům než akcie a dluhopisy.

A pro běžného jednotlivce může být investování do nemovitostí dostupnější, než si myslíte. Ačkoli to vyžaduje značný čas, trpělivost a (samozřejmě) hotovost, investovat do nemovitostí může téměř každý.

Zde jsou tři způsoby, jak se můžete zapojit do tohoto investičního fenoménu:

1. Realitní crowdfunding

Realitní crowdfunding je strategie, která umožňuje podnikům získat kapitál od velkých skupin jednotlivců. Probíhá prostřednictvím online platforem, které poskytují prostor pro setkávání mezi developery a zainteresovanými investory. Výměnou za své peníze investoři získají „dlužní úpis“ nebo vlastní kapitál v developerském projektu a v úspěšných případech i měsíční nebo čtvrtletní výplaty zisku.

V rámci EU existuje několik platforem (vznikají už i v Česku), které umožňují nováčkům investovat do nemovitostí již od pár set korun.

Prostřednictvím těchto stránek si vytvoříte účet a buď si vyberete strategii portfolia podle svých cílů, přičemž makléři diverzifikují vaše peníze mezi řadu investičních fondů, nebo si vybíráte investice a sledujete jejich vývoj sami. Navzdory svému pohodlí s sebou crowdfundingové platformy nesou i jisté riziko. Investice nejsou tak likvidní (snadno prodejné) jako jiné veřejně obchodovatelné cenné papíry, například akcie.

2. Realitní investiční fondy (REIT)

Pokud chcete proniknout do nemovitostí, investice do realitního investičního trustu (REIT) vám poskytne expozici na nemovitostním trhu bez časové a finanční náročnosti nákupu vlastní nemovitosti.

REIT jsou společnosti, které vlastní, provozují nebo financují nemovitosti a realitní podniky. Podobně jako podílové fondy nebo burzovně obchodovatelné fondy (ETF) nevlastní pouze jedno, ale celý koš aktiv. Investoři nakupují akcie REIT a získávají poměrný podíl na příjmech z těchto aktiv.

Hlavní výhoda realitních investičních fondů? Většina z nich se obchoduje na veřejných burzách cenných papírů. To znamená, že REIT kombinují možnost vlastnit nemovitosti a profitovat z nich s jednoduchostí, snadností a likviditou investování do akcií.

3. Staňte se pronajímatelem

Jedním z klasických způsobů, jak investovat do nemovitostí, je koupit nemovitost a pronajmout ji. Být pronajímatelem může mít mnoho podob.

První z nich je koupě bytu nebo rodinného domu a následný pronájem, což je strategie, která bude generovat příjem pouze v případě nízkých režijních nákladů. Pokud nájemné nepokryje hypotéku, pojištění, daně a údržbu, fakticky proděláváte. V ideálním případě bude vaše měsíční splátka hypotéky relativně fixní, zatímco ceny nájemného porostou, čímž se v průběhu času zvýší částka, kterou inkasujete do vlastní kapsy.

V dnešní době můžete nakupovat nájemní nemovitosti i online prostřednictvím platforem, které umožňují prodejcům volných domů připravených pro nájemníky inzerovat své nemovitosti, usnadňují proces koupě a přidělují novému kupujícímu správce nemovitosti.

Další možností je „house-hacking“, což znamená, že koupíte budovu s více jednotkami, v jedné z nich bydlíte a ostatní pronajímáte. Tato strategie snižuje vaše náklady na bydlení a zároveň generuje příjem, který může pokrýt splátky hypotéky. Nenáročnou verzí „house-hackingu“ je pronajímání části domu prostřednictvím stránek, jako je Airbnb, což vám umožní získat měsíční hotovost navíc, aniž byste se museli zavazovat k přijetí dlouhodobého nájemníka.

Slovo závěrem

Investování do nemovitostí může být dostupnější, než si myslíte, a existuje více způsobů, jak do tohoto často lukrativního aktiva investovat.

Mezi pasivní investice patří realitní crowdfunding a nákup nemovitostních investičních fondů. Každá z těchto možností zmírňuje riziko investování do jediné nemovitosti.

Účinnou strategií je také přímá – aktivní – investice, jako je koupě vlastní nemovitosti k pronájmu. Než se však rozhodnete pro některý z těchto způsobů vlastnictví, je důležité se ujistit, že jste dostatečně finančně zajištěni, abyste mohli podstoupit určité riziko, a seznámit se s nemovitostním trhem.