Evropské akcie čtvrtým dnem zpevňují. Táhne je optimismus z možného vrcholu pandemie - Euro.cz

Přihlášení

Evropské akcie čtvrtým dnem zpevňují. Táhne je optimismus z možného vrcholu pandemie

čtk,

Akcie na evropských trzích se dál zotavují z mohutných propadů, které zaznamenaly v reakci na šíření koronaviru a následné omezení ekonomických aktivit. Panevropský index STOXX 600 ve čtvrtek 9. dubna obchodování uzavřel růstem o 1,57 procenta na 331,80 bodu. Z mnohaletého minima, na kterém se ocitl v polovině března, zpevnil o více než 20 procent.

Akcie zpevňují už čtvrtým dnem. V polovině března, kdy šíření koronaviru přerostlo v pandemii, spadl hlavní index až na 270 bodů. Nyní je zhruba 24 procent pod svým maximem.

K růstu cen akcií přispívá všeobecný optimismus, že pandemie může být blízko vrcholu. Zájem je proto o akcie firem z cestovního ruchu, ačkoliv analytici upozorňují, že tento sektor se k normálu nevrátí ještě dlouho po odeznění pandemie. Náladu na trzích dále určoval i krok americké centrální banky, která uvolnila 2,3 bilionu dolarů (56,6 bilionu Kč) na podporu malých a středních podniků a místní samosprávy.

Index DAX, který sleduje obchodování na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, dnes vzrostl o 2,24 procenta na 10 564,74 bodu. Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 si připsal 2,9 procenta na 5842,66 bodu, zatímco index pařížské burzy CAC 40 se zvýšil o 1,44 procenta na 4506,85 bodu. Burza v Miláně podle indexu FTSE/MIB vykázala růst o 1,39 procenta na 17 621,62 bodu.

Čtvrtý den v týdnu rostla i pražská burza, index PX dnes posílil o 1,5 procenta na 840,08 bodu.

Investoři mimo jiné sledují pokračující jednání ministrů financí zemí Evropské unie, kteří hledají kompromis nad tím, jak sestavit záchranný program pro ekonomiku. Dosavadní jednání pokrok nepřinesla, spory panují i nad tím, zda by eurozóna mohla mimořádně emitovat společné dluhopisy, takzvané koronabondy. Proti tomu se stavějí tradičně spořivější země, jako je Německo či Nizozemsko, které se o dluhy nechtějí dělit.

Posílila i pražská burza. Index PX stoupl během minukého týdne o 8,5 procenta na 840,1 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie mediální skupiny CME, největší pokles postihl akcie výrobce tkanin PFNonwovens. Předchozí týden akcie posílily o téměř šest procent.

„Týden před velikonočními svátky se trh zabýval vývojem kolem covid-19 a jednáním zemí těžící ropu. Lehce povzbudivé informace o epidemiologickém vývoji v Evropě a další kroky hospodářské politiky přispěly k růstovému výsledku na akciových indexech. Konkrétně americký index S&P 500 poskočil o 12,4 procenta. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidala 7,3 procenta,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcii minulého týdne byla CME s růstem o 17,3 procenta na 84 Kč. AT&T, které drží v CME 75procentní podíl, oznámila v rámci prezentace investorům, že počítá s prodejem podílu v CME zhruba do poloviny letošního roku. To odpovídá i dosavadním prohlášením ze strany CME. Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla PFNonwovens se ztrátou 1,6 procenta na 602 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace.

Po velikonočním prodlouženém víkendu (včetně pondělí) čeká zkrácený obchodní týden většinu Evropy, ale zámoří je otevřeno i v pondělí. Investoři budou sledovat vývoj epidemiologických křivek, analyzovat výsledky jednání zemí těžících ropu a G20 a soustředit se na start výsledkové sezóny v zámoří. „Podle našeho názoru neleze vyloučit, že si aktuální růstový trend vybere přinejmenším krátkodobě pomyslný oddychový čas,“ odhadl analytik.