Vlastník hokejové Sparty Speychal prodal nemovitosti za 300 milionů

28. dubna 2016, 14:48  -  Jiří Zatloukal
28. dubna 2016, 14:48

Po devíti letech zase zpátky ve finále extraligy. Hokejisté Sparty sice v zápase předminulý týden s Plzní nechali soupeře vyrovnat minutu před koncem třetí třetiny, ale v prodloužení rozhodl o výhře hostů Lukáš Pech. A ve finále čeká na Spartu dosud suverénní Liberec. Zarytý sportovní fanda, majitel hokejové Sparty a současně holdingu ČKD Petr Speychal je tak v hokeji znovu úspěšný.

„Sparta byla a stále je moje srdeční záležitost. ČKD historicky ke Spartě patří, v 60. letech logo této firmy nosili hráči na dresech a znovu se tam objevuje i nyní,“ vyjádřil se loni Speychal, který na veřejnosti prakticky nevystupuje.

Hokej v Česku nicméně moc nevynáší a musí se dotovat. Proto je otázkou, jak dlouho se ještě tradiční značka ČKD jako sponzor na dresech udrží. Strojírenská firma, kterou sužuje hlavně krize na ruských trzích, je hodně zadlužená. A jak už týdeník Euro informoval před měsícem, její majitel ji nabízí k prodeji. Speychal sám pak rozprodává i pozemky, které při koupi ČKD nabyl.

„Za téměř 300 milionů prodal areál nemovitostí v Praze. Koupil to od něho Šrejber. Všechny peníze z prodeje ale vyinkasovala Komerčka, u níž byly pozemky zastaveny,“ řekl týdeníku Euro vysoce postavený bankéř pod podmínkou anonymity. Podle něj má firma závazky většinou mimo bilanci a jsou přímo navázány na zakázky, které získala. Mluvčí ČKD Jan Rachota nejprve slíbil reakci, nakonec se ale omezil na pouhé konstatování, že firma věc nebude komentovat. Stejně tak na SMS nereagoval bývalý vrcholový tenista a pražský developer Milan Šrejber, který sídlí na Pankráci. I on se dlouhodobě drží stranou médií a veřejnosti.

Přátelství s Kimem

O tom, že Speychal peníze potřebuje, svědčí i zástavy například na ústřední firmě holdingu – ČKD Praha DIZ, která se podílela například na stavbě pražského tunelu Blanka. Ze září 2013 podle údajů firmy CRIF – Czech Credit Bureau pocházejí dvě, každá ve výši 275 milionů korun. Jiná firma z holdingu – ČKD Group – pak má nižší vlastní kapitál než ten základní.

Skupinu ČKD financuje řada bank, ale žádná z nich se podle informací týdeníku Euro dosud k prodloužení úvěrové linky neměla. Výjimkou je Expobank ruského finančníka Igora Kima, která Speychalovi nedávno poskytla poměrně vysokou částku kolem 300 milionů korun. Banka to nechtěla komentovat.

Speychal měl k ruským podnikatelům vždycky blízko přes byznys i přes hokej. ČKD je značka tradičně orientovaná na ruskojazyčné trhy. Potíže posledních dvou let, kdy firma ani neplní svou povinnost zveřejňovat výsledky (viz graf), tak souvisejí se sankcemi proti Rusku.

Velmi se Speychalovi prodražil také hokejový klub Lev Praha, který v roce 2012 začal jako historicky první účastník z Česka hrát ruskou Kontinentální hokejovou ligu. Klub, který měl ČKD pomoci k dalším zakázkám v Rusku, měl na rok 2013 rozpočet 734 milionů korun. Speychal ho financoval s ruským podnikatelem a dlouholetým obchodním partnerem Jevgenijem Myškovským. Možná i kvůli těmto výdajům Speychal ve stejném roce prodal ČKD Kompresory americké firmě Colfax za 57 milionů dolarů (přes jednu miliardu korun). Lev ale přesto kvůli finančním problémům v roce 2014 skončil.

Ve prospěch tuzemské pobočky Expobank zastavila firma ČKD Praha DIZ podle Lidových novin rovněž spornou pohledávku za technologickou část pražského tunelu Blanka. Suma ve výši 628,5 milionu korun za práce na tunelu by tak mohla skončit v rukou jednoho z nejbohatších Rusů, zmíněného Igora Kima. Nicméně insolvence patrně ČKD zatím nehrozí, protože do hry se zřejmě zakrátko vloží Komerční banka. „Teď se zdá, že Speychalovi úvěrovou linku Komerčka prodlouží,“ dodává bankéř. Zástupce banky Pavel Zúbek se k tomu ale nechtěl vyjadřovat. Navíc bývalý developer Speychal stále disponuje řadou nemovitostí, jež často vlastní přes offshorové firmy.

I proto jako jeden několika tuzemských byznysmenů figuruje v aktuální kauze Panama Papers. „Multimilionář, majitel hokejové Sparty a ČKD má v daňových rájích hned několik firem se svými obchodními partnery Janem Kutišem a Petrem Gregorem. Malý kousek jejich impéria se tak ocitl i v databázi Panama Papers. Jan Kutiš a Petr Speychal spolu vlastní firmu Branson Ventures na Seychelách, Petr Gregor a Petr Speychal pak vlastní bahamskou společnost Woodward & Bradley Corporation,“ uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku, které kauzu do Česka přineslo. Vrhnout světlo by dokumenty z Panamy mohly i na složitou arbitráž týkající se krachu firmy Škodaexport (později PA Export), kterou Speychal v roce 2008 koupil, ale později se dostala do zahraničních rukou. Mezi vlastníky Škodaexportu totiž bahamská firma Woodward & Bradley Corporation figurovala. Nejde o malé peníze, spor se týká asi miliardy korun.

Jaké nemovitosti Speychal či jeho firmy vlastní
Firmě ČKD Praha DIZ patří výrobně-logistický areál s provozními stavbami o celkové ploše zhruba pět tisíc metrů čtverečních v Hloubětíně. Ve Vysočanech pak průmyslově-logistický areál o celkové ploše cca dva tisíce metrů čtverečních. Ten druhý je zatížen zástavním právem k zajištění pohledávek ve výši téměř pěti milionů eur ve prospěch Sberbank CZ.

Firma od prosince 2015 sídlí na adrese Praha 9 – Vysočany, Kolbenova 942/38a, předtím od roku 1994 až do konce roku 2015 na adrese Praha 9 – Vysočany, Kolbenova 499. V prvním případě jde o administrativní budovu, kterou vlastní spřízněná developerská firma KCD 4, jejímž stoprocentním vlastníkem je propojená britská offshorová firma Codeco Capital Investment. V druhém případě pak jde o rozsáhlý administrativní, průmyslový a logistický areál ve vlastnictví dceřiné firmy DCD – Daňkova City Development.

Několik dalších společností ze skupiny, například ČKD Elektrotechnika, sídlí také ve Vysočanech v rozsáhlém průmyslovém objektu, který patří firmě ze skupiny Finergis Real, jejímž jediným akcionářem je mateřská společnost ČKD, britská Hanbury Finance.

Společnost ČKD Energy má sídlo v jiné administrativní budově ve Vysočanech, která patří firmě Kolbenova City Development, jejímž jediným akcionářem je uvedená britská offshorová firma Codeco Capital Investments.

Další častá adresa, na které mají společnosti ze skupiny umístěny své sídlo (například ČKD Asset, ČKD Group a ČKD Investment), je v Praze 10 – Michli, což je rozlehlý bytový dům ve vlastnictví další spřízněné developerské firmy Sychrov Real. Také Sychrov Real je ve vlastnictví kyperské offshorové firmy Ullinup Limited.

Speychal vedle oficiální majetkové struktury velmi často souběžně využívá i struktury offshorových společností se sídlem v daňových rájích. Týká se to hlavně nemovitostí. Blízkým spolupracovníkem je v tomto směru podle informací týdeníku Euro Petr Gregor, se kterým Speychal historicky figuroval v angažmá šesti obchodních společností. Blízce spojená se Speychalem je i developerská skupina Codeco a další firmy, u nichž sídlí společnosti ČKD.

Petr Speychal jako fyzická osoba oficiálně žádnou nemovitost v Česku nevlastní. Trvalé bydliště má hlášeno v Praze–Záběhlicích. Patří firmě Brugg-CZ, jejímž jediným společníkem je seychelská Brugg Consulting. V minulosti (2010 až 2014) pak byla jediným společníkem další seychelská firma WBC Capital. Právě za ní podle spekulací Petr Speychal ve skutečnosti stojí, kdy má mimo jiné mít určitá vlastnická práva k několika významným nemovitostem v rámci centra Prahy. Spekuluje se také o tom, že Speychal, ač on sám to popírá, dodnes stojí za britskou společností WNC Factoring, která jako vlastník firmy PA Export stále vede s českým státem arbitráž z důvodu údajně pro investora nevýhodné privatizace firmy Škodaexport.

Daňové machinace

Dosud nevyřešený zůstává i případ z podzimu 2014, kdy policie provedla rozsáhlou razii na několika místech v Praze. V souvislosti s krácením daní vystavováním falešných faktur (mimo jiné i v souvislosti s tunelem Blanka) vyslechla též Speychala. „Nikdo z managementu ČKD Group, včetně mé osoby, nebyl policií vzat do vazby, dokonce ani obviněn. I z tohoto důvodu považuji celou akci ze strany policie a státních orgánů za šikanózní a neadekvátní,“ reagoval tehdy Speychal. Obvinění si dosud nikdo nevyslechl. Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej na dotazy ohledně kauzy nesdělil nic, ani to, v jakém stadiu vyšetřování se nyní nachází.

Na ledě je naopak jasno: Sparta Praha je ve finále. Zda své tažení za Masarykovým pohárem pro mistra hokejové extraligy završí úspěšně, se rozhodne na konci dubna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 1.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Auta
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních…
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
14 největších iPhone failů. Co Apple zkazil a jak se k tomu postavil?
Technologie
Takhle budou za pár let vypadat hry. Unity je v nejlepší formě
Intel chystá samostatná GPU odvozená z čipů Tiger Lake a Alder Lake. První za dva roky?
Tohle jste ještě neviděli. Zpomalená videa ukážou, jak funguje technika kolem nás
Tip: Jak sledovat Televizi Seznam na počítači a mobilu?
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google [aktualizováno]
Hry pro příležitostné hráče