Vítkovo martyrium. Čeští miliardáři pokračují v newyorském monstrprocesu - Euro.cz

Přihlášení

Vítkovo martyrium. Čeští miliardáři pokračují v newyorském monstrprocesu

,
Vítkovo martyrium. Čeští miliardáři pokračují v newyorském monstrprocesu
Zdroj: Shutterstock

Newyorská soudní pře o desítky miliard korun mezi tuzemskými miliardáři má pokračování, Radovan Vítek (CPI Property Group) tak dál odráží nároky Marka Čmejly a Jiřího Diviše.

„Druhého října oznámila žalující strana Kingstown svůj záměr podat odvolání ke druhému odvolacímu soudu Spojených států amerických,“ stojí v regulatorním prohlášení CPI Property Group.

V případu zatím nebylo nařízeno žádné jednání. Za žalobcem stojí společnosti Kingstown, Investhold a Verali, které jsou ovládány výrazně právě Čmejlou a Divišem. „CPI Property Group je pevně přesvědčena o svých právních argumentech a bude se dál rázně bránit,“ reagoval na krok protistrany generální ředitel CPI Marek Němeček.

Newyorský soud zamítl žalobu amerického hedgeového fondu Kingstown a firem někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti Čmejly a Diviše na začátku září.

Předmětem sporu je převzetí Orco Property Group, kdy měl Vítek připravit Čmejlu s Divišem o více než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun). Americký soud rozhodl bez slyšení už v přípravné fázi. Uvedl, že ve sporu není příslušný a není legitimní důvod pro výběr tamních soudů. Ve věci příslušnosti odkázal přitom na lucemburský soud, kde žalobci podali žalobu už v roce 2015.