Trumpovy donátory přivedl ke „králi realit“ tvrdý byznys

30. července 2016, 12:02 - Jonáš Kříž
30. července 2016, 12:02

V objemu vybraných finančních prostředků na prezidentskou kampaň Donald Trump za svými soupeři zaostal. Veteráni dravého amerického byznysu osmdesátých let však muže, který chce „vyléčit Ameriku“, nechtějí nechat v úzkých a misky vah hodlají převážit v jeho prospěch.

Zveřejnění finančních prostředků vybraných a investovaných během kampaně amerických prezidentských kandidátů může působit úsměvně.

V porovnání se 414 miliony dolarů, které v kampani utratil Sanders a Clintonová, totiž Trumpem utracených 63 milionů tak trochu připomíná „chudšího sourozence“.

Trump však ve své kampani letos nezahálel a rozhodl se ve svůj prospěch povolat „staré známé“ ze světa amerického byznysu. Podívejte se na trojici amerických miliardářů, kteří hodlají finanční bilanci Trumpovy kampaně zvrátit v jeho prospěch. S pověstným „králem amerických realit“ je do jednoho svedly buď protichůdné, anebo totožné obchodní zájmy.

Carl Icahn

Carl Icahn je jedním z nejúspěšnějších amerických investorů a podle serveru The Verge i ikonickým ztělesněním „chamtivosti osmdesátých let“ v americkém byznysu.

Díky byznysu se Icahna musel potkat i s Trumpem. V roce 2009 se Icahn neúspěšně pokoušel o převzetí krachující sítě casin Trump Entertainment Resorts v Atlantic City. Uspěl ale až o pět let později, když podnik krachoval podruhé. Trump si tehdy doslova rval vlasy. Hazardní resort, který spadl pod Icahn Enterprises, si totiž navzdory Trumpově nevoli mohl ponechat jeho jméno.

K jednání s Icahnem byl dokonce Trump nucen opustit své tradiční „sídlo moci“ v posledním patře newyorského mrakodrapu Trump Tower. Fakt, že se musel přizpůsobit a nebyl pánem situace, podle listu The Washington Post nesl velmi nelibě.

Osobní vztahy obou miliardářů to ale nikterak nepoškodilo. „Znám Trumpa velmi dlouho a myslím si, že právě teď potřebuje Amerika někoho jako on,“ sdělil Icahn časopisu Forbes s tím, že Trump má podle něj ty nejvyšší šance vyřešit problémy, kterým Amerika čelí. Stejně tak si váží Icahna i Trump a v minulosti o něm mluvil jako o možném kandidátovi na budoucího správce státní pokladny (ministra financí). Navzdory vzletným řečem však Icahn a jeho manželka do Trumpovy kampaně věnovali jen sto tisíc dolarů. Podle odhadů přitom disponují jměním okolo 16,8 miliardy dolarů.

Investor Carl Icahn, zosobnění amerického byznysu osmdesátých let (Foto: ČTK)

Thomas J. Barrack

Dalším z dlouholetých Trumpových přátel, kterým na účtech „cinkají“ miliardy dolarů, je Thomas J. Barrack, realitní investor, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Colony Capital. Trump se s Barrackem zná již od osmdesátých let a na počátku jejich přátelství byl úspěšný obchod.

Spřátelili se prý v době, kdy Barrack Trumpovi na jeho naléhání prodal newyorský Plaza Hotel za 407,5 milionu dolarů. Barrack na Trumpův účet chválou rozhodně nešetří. „Donald je jeden z nejskromnějších a nejmilejších přátel, které mám,“ sdělil novinářům CNBC. Trump má podle něj všechny předpoklady nutné k tomu, aby v listopadu vyhrál volby.

Barrack mimo jiné stojí i za vznikem fondu Trump Victory se záměrem vybrat na podporu Trumpova vítězství částku jedné miliardy dolarů. Maximální povolenou sumou necelého půl milionu dolarů do fondu přispělo již třináct amerických boháčů. Podle informací CNN by v současnosti mělo ve fondu být 6 milionů dolarů.

Stejně jako Trump se i Barrack staví velice negativně vůči politickým plánům demokratů: dohodě TTIP a integračnímu obchodnímu sdružení NAFTA. Začátkem června pak Barrack podle serveru Usatoday oznámil, že se mu podařilo zajistit 32 milionů dolarů na Trumpovu podporu v rámci nově spuštěného „super pacu“ (fondu, který umožňuje neomezenou výši daru jednotlivým kandidátům).

Trumpovi věří i jeho přítel z osmdesátých let realitní investor Thomas Barrack (Foto: YouTube)

Andrew Beal

Stejně jako Icahn i bankovní magnát Andrew Beal skřížil své zájmy s Trumpem během neúspěšného pokusu o převzetí Trump Entertainment Resorts před sedmi lety.

Beal vyjádřil Trumpovi podporu letos v březnu. Trump jej na oplátku označil za „nejúspěšnějšího a nejbohatšího investora v zemi“. Beal, jehož jmění časopis Forbes odhaduje na 10,6 miliardy dolarů, je jedním z těch, kteří fond za Trumpovo vítězství podpořili maximální možnou částkou.

Zároveň prý v současnosti podle časopisu Forbes hledá i další řešení, jak kandidátovi republikánů v jeho boji o prezidentské křeslo finančně pomoci.

„Tato země je na křižovatce a potřebuje někoho, kdo má sílu vyhledávat netradiční řešení,“ řekl o Trumpovi Beal. „V této zemi jsem našel obrovskou příležitost a chci, aby ji měli k dispozici i ostatní.

„Jsem velmi znepokojen tím, že současné politické vedení příležitosti Američanům spíše znemožňuje, než aby je vytvářelo,“ dodal Beal, podle nějž Trump zosobňuje návrat k tradičním hodnotám, které jsou Američanům vlastní.

Trump podle Beala zosobňuje návrat k tradičním americkým hodnotám. (Foto: YouTube)

Kdo z kandidátů dal na kampaň nejvíce? ( vybráno/utraceno v milionech dolarů)
Hillary Clintonová 334.9 195.7
Bernie Sanders 229.1 219.9
Donald Trump 67.1 63.3

Zdroj: NY Times

Přečtěte si, jak se Trump zhlédl v Putinovi:

Putin jako idol. Přečtěte si, jak pána Kremlu velebí Donald Trump

O Trumpovi a jeho prezidentské kampani čtěte více:

Karta se otáčí? Trump poprvé vede na Clintonovou

10 celebrit, které podporují Donalda Trumpa

Rodina plagiátorů. I Trump v kampani opisoval


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít