Trump stopl financování WHO. Nanejvýš nebezpečné, reaguje Gates - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump stopl financování WHO. Nanejvýš nebezpečné, reaguje Gates

,
Trump stopl financování WHO. Nanejvýš nebezpečné, reaguje Gates
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump se během úterka nechal slyšet, že své administrativě přikázal, aby pozastavila platby vynaložené na financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta podle něj selhala v boji se současnou pandemií koronaviru. Nelíbí se mu, jaký postoj WHO zaujala vůči Číně, odkud se nákaza v průběhu prvních měsíců tohoto roku postupně rozšířila do zbytku světa. Jeho rozhodnutí se však s příliš velkým pochopením ze strany některých významných osobností nesetkalo.

Snad nejhlasitěji se vůči Trumpovu úternímu nařízení ohradil miliardář a filantrop Bill Gates. Podle spoluzakladatele Microsoftu je „pozastavení financování Světové zdravotnické organizace během světové zdravotní krize tak nebezpečné, jak jen to samo o sobě zní“.

„Jejich prací je zpomalit šíření covid-19, a pokud se taková práce zastaví, žádná jiná organizace je nenahradí. Svět nyní potřebuje WHO víc než když dříve,“ uvedl na twitteru druhý nejbohatší muž planety, který společně se svou ženou Melindou dal sám na vývoj vakcíny proti koronaviru prostřednictvím vlastní nadace rovnou miliardu dolarů (cca 24,5 miliardy korun).

Ostatně, jak připomíná agentura Reuters, Gates rozhodně nebyl jediným, kdo se nad kroky současné hlavy Spojených států amerických pozastavil. V podobném duchu se totiž vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres.

„Teď je čas na to, abychom byli jednotní a aby mezinárodní komunita solidárně spolupracovala na tom, aby se tento virus a jeho zdrcující dopady zastavily,“ řekl.

WHO coby šiřitel čínských dezinformací

Důvod, proč se Trump rozhodl dočasně pozastavit financování Světové zdravotnické organizace, je podle něj samotného velmi prostý. WHO údajně nedokázala správně vyhodnotit míru rizika, jakou by tento nový typ koronaviru mohl v konečném důsledku mít, poté co se na přelomu roku objevil v daleké Číně. Také se mu nelíbí, že organizace veřejně chválila Peking za jeho transparentní přístup, když podle prezidenta USA bylo jasné, že data poskytovaná čínskými úřady jsou zavádějící a že WHO tyto „dezinformace“ šíří dále.

„WHO selhala ve své základní povinnosti a musí za to nést zodpovědnost,“ prohlásil podle Reuters Trump během úterka.

Zastání našel v Austrálii

Jedním z mála, u koho šéf Bílého domu našel zastání, byl australský premiér Scott Morrison. Podle jednapadesátiletého politika je „nepochopitelné“, že se WHO rozhodla podpořit rozhodnutí čínských orgánů na znovuotevření takzvaných mokrých trhů, na nichž se prodává čerstvé maso a ryby a u nichž panuje podezření, že právě z jednoho takového se koronavirus na člověka původně přenesl.

Pochybila podle vás WHO při vyhodnocování rizika nového typu koronaviru?

„Navzdory tomu je ale WHO organizací, která i zde v našem pacifickém regionu odvádí spoustu důležité práce a se kterou úzce spolupracujeme,“ nechal se podle Reuters Morrison vzápětí slyšet na jednom z tamních rádií s tím, že ačkoliv není organizace rozhodně vůči jakékoliv kritice imunní, nemá smysl jí zbytečně házet klacky pod nohy.

Spojené státy americké jsou tradičně největším přispěvatelem Světové zdravotnické organizace. Jen v loňském roce WHO poskytly více než 400 milionů dolarů (více než devět miliard korun), což přibližně dělalo bezmála 15 procent celého jejího rozpočtu. Ve srovnání s tím je příspěvek Číny podle Trumpa, který se takto vyjádřil minulý týden, sotva desetinový.

Zdroj: www.news.sky.com, www.reuters.com

Trump stopl financování WHO. Nanejvýš nebezpečné, reaguje Gates
4.3 (85%) 4 hlasování
Diskuze