Petr Paukner: OKD? Nekoupíme, zachráníme

 Fojtík 02. května 2016, 10:00  -  Vadim Fojtík
02. května 2016, 10:00

OKD může fungovat dalších pět let, možná i déle, proto nás zajímá, tvrdí majitel firmy Carbounion Bohemia Petr Paukner.

Těžební firma OKD může přežít, musí se ale zbavit nevýhodných závazků, říká miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner. I proto nabídl, že spolu s podnikateli Petrem Otavou mladším a Martinem Ulčákem budou doly provozovat a udrží je naživu.

Nedávno jste tvrdil, že už vám stačí, kolik vyděláváte, že se do nového většího byznysu nehodláte pouštět. Teď chcete koupit OKD. Proč jste změnil názor?

Nepoužíval bych slovo kupovat. Musím říci, že na OKD v současné podobě bych peníze nikdy neměl. A žádné velké finance bych do firmy ani nedal. Od osmdesátých let obchoduji s uhlím a koksem, fáral jsem ve většině dolů na Ostravsku a Karvinsku. Vždycky jsem sledoval OKD, i proto, že podnik výrazně ovlivňoval trh v regionu střední Evropy, Německem počínaje, přes Polsko, Maďarskem konče. Pozoroval jsem i vývoj v OKD od okamžiku, kdy firmu převzal Zdeněk Bakala, období, ve kterém se ukazovalo, že společnosti dochází dech, že nestačí finance a tak dále.

Dobře, to ale úplně nevysvětluje, proč jste se rozhodl do dění v OKD aktivně zapojit…

Když jsem viděl současný stav OKD, tak jsme se s kolegy Ulčákem a Otavou mladším sešli a říkali si, co se bude dít, když OKD skončí. Zda bychom se neměli na firmu podívat a jak jsme schopni její situaci řešit společně se státem. Věděli jsme, že už nějakou dobu hrozí v těžební společnosti totální nedostatek peněz a je nebezpečí, že OKD nebude moci dál produkovat, že se dostane do velkých finančních problémů. Chtěli jsme se na takovou situaci připravit a vědět, co dělat. Proto jsme se přihlásili.

Stav OKD se podle našich informací neustále zhoršuje. Může OKD vůbec přežít?

To, že se situace těžební firmy neustále zhoršuje, pro nás není nic nového. Mě naopak překvapuje, že společnost přežívá v této podobě tak dlouho. Myslíme si, že OKD může fungovat dalších pět let, možná i déle, proto nás zajímá.

Jak může OKD přežít?

Firma musí být dobře řízena a musí se zbavit nevýhodných závazků z minulosti. Právě nutnost plnit nevýhodné závazky z minulosti ji táhne dolů. Překvapuje mě to obzvlášť proto, že to jsou závazky z období, kdy ceny uhlí byly nesmírně vysoko. Od 80. let minulého století jsem nikdy takový prudký nárůst cen jako v letech 2005 a 2009 nezažil. I proto mě udivuje, že by tu najednou měla skončit těžba, respektive má pokračovat jen v případě, že stát OKD finančně podpoří. Proč všichni normální producenti, ať je to Glencore, nebo další, pokračují v těžbě, aniž by dostávali od státu nějaké peníze?

Jaké si vypláceli manažeři ztrátové NWR odměny? Přečtěte si v exkluzivním materiálu týdeníku Euro!

Ztráta? Nevadí, manažeři NWR si vypláceli miliony

Proč?

Protože mají svoje rezervy, snižují náklady, pracují jako privátní subjekty. Když se jim nedaří, jako třeba největšímu soukromému těžaři uhlí na světě, společnosti Peabody, pošlou manažeři svoji firmu do insolvence a společnost funguje dál. Aniž od vlády USA dostane nějaké peníze.

Jaký máte připravený další postup v OKD?

Čekáme. Nevíme, jak se stát dohodne s Ad Hoc Group (AHG). Jako daňového poplatníka by mě nemile překvapilo, kdyby do OKD poslal několik miliard korun, vždyť stát přece žádnou škodu nezpůsobil. Nevidím důvod, proč by se měl podílet na sanaci soukromé firmy. A hlavně, což považuji za velký problém, nevíte, co se ve firmě stane za rok za dva, kam prostředky od státu půjdou, jak a kdo je bude kontrolovat.

AHG sice tvrdí, že s minulým vedením, myslím tím Zdeňka Bakalu, nemá nic společného, ale já nevím, jestli to tak skutečně je.

A jaký je pro vás ideální stav, tedy pro spolupráci s OKD?

Opakuji, stát se musí rozhodnout, co chce. My to nevíme. Jeho rozhodnutí není vůbec jednoduché, je to politická, ekonomická a právní rovina. Nechtěl bych být v jeho pozici. My říkáme: Státe, když se rozhodneš tak, že OKD buď převezmeš, nebo firma skončí v insolvenci, to se pak obrátíme na správce, jsme zde, umíme provozovat doly, jsme schopni zvládnout i menší investice a jsme připraveni zabezpečit prodej uhlí. Máme všichni nějaké zkušenosti, podnikáme a víme, že pokud má firma efektivně fungovat, tak s co nejnižšími náklady. Bavíme se ale už o fázi dvě, teď jsme stále ještě ve fázi jedna. Možných variant je několik, zaslechl jsem i něco o znárodnění nebo odkoupení firmy. Nechci takové návrhy komentovat. Určitě ale nebudeme spolupracovat v případě, kdy stát vytvoří s AHG společnou firmu.

Máte zájem o majetkový podíl v těžební firmě?

Chceme se podílet na provozování OKD, zda to bude pět let nebo více, nejde teď říci, protože nemáme o firmě k dispozici detaily. Jediné ekonomické údaje o OKD, kterými disponujeme, pocházejí z veřejných zdrojů. Nabízíme státu, že jsme schopni transparentně za těch a těch podmínek spolupracovat, a pak si musí říct, jestli se někde bude předpokládat naše finanční účast, obchodní nebo logistická, těch věcí může být více.

Prý už obcházíte velké odběratele OKD a bavíte se s nimi o možné budoucí spolupráci. Je to pravda?

Ne, to bych předcházel. My ty lidi velmi dobře známe, ani je nemusíme obcházet. Jsou to stejní odběratelé, lidé, kteří kupují hnědé uhlí, ti kupují i černé. Není nutné se s nimi setkávat.

Pokud budete spravovat OKD, co uděláte jako první?

Jedno z nejlepších řešení je insolvence. Tak by se mohly u některých závazků firmy dojednat nové podmínky. Některé z nich jsou velmi pofiderní. Třeba že určité úvěry byly přeměněny NWR na vnitropodnikové financování. Za úvěry, kde by úroky mohly stát dvě tři procenta, byť byly uzavřeny dřív, platí OKD šest procent. Rozumíte mi? Je tam spousta věcí, které je potřeba změnit, třeba i špatné smlouvy na dodavatele těžebních strojů, jejich údržbu, dodávky náhradních dílů. Tohle všechno umíme dojednat mnohem lépe. Jsme skupina lidí, která je připravena se nějakým způsobem angažovat. Žádné kontury nejsou. V žádném případě si nechceme kupit OKD s takovými závazky, to je blbost. A je tu i velká otázka, zda jsou v OKD peníze na technologické zavírání dolů, o tom mám značné pochybnosti. Stejně tak, zda je tam dostatek peněz ve fondu na rekultivace.

Není to trochu velké divadlo kolem firmy, které stejně dojde za šest let uhlí?

Já si myslím, že ano. Asi je to dané zhruba 13 tisíci zaměstnanci a je to i politická záležitost. V tom se nechceme angažovat.

Není problém i v tom, že se mělo se zeštíhlením OKD začít již před několika lety, dnes by měla firma polovinu zaměstnanců a humbuk kolem by nebyl tak velký?

Domníváme se, že firma OKD byla od roku 2011 natírána na růžovo a vůbec růžová nebyla. Že tenhle problém byl už dřív, jen se vše různě převalovalo a posouvalo v čase. Pokud se to v rozumném termínu nevyřeší, zkrátí se i doba, kdy bude OKD moci ještě provozně fungovat.

Majetek Petra Pauknera je odhadován na více než šest miliard korun.

Na trhu se povídá, že jste se s ministrem financí Babišem dávno dohodl na dalším postupu v případě OKD…

Taky jsem něco podobného zaslechl, ale není to pravda. Řekli jsme svůj názor na situaci a pan ministr nám oznámil ten svůj s tím, že jednání s AHG budou pokračovat.

Může se objevit nějaký další zájemce o OKD?

Nevím. Pokud se podíváte, proč do toho jdeme my: Otava má koksovny, já zase celý život obchoduji s uhlím. Pokud mi někdo říká, že se firma OKD zavře, tak to považuji za neseriózní a zkrácený přístup.

U vás to chápu, ale proč Ulčák?

Velice úzce spolupracuje s majitelem Vítkovic Janem Světlíkem a kolem OKD se točil v dobách, kdy firmu kupovali Koláček s Otavou. U něj jsou důvody podobné.

Na kolik ceníte OKD?

Na to neodpovím, žádný odhad jsem si nedělal. Protože bych se mohl dostat do stejné situace jako ve fotbalové Dukle. Vstoupil jsem do Dukly a pořádně nevěděl, jaké má závazky. Chybovat je lidské, ale znovu stejnou chybu neudělám.

Máte Duklu, tak proč si k ní nepřibrat další dobročinnou akci, jako je OKD?

Proto jsem nedělal žádnou evaluaci OKD, dělat ji z výročních zpráv, by bylo velmi špatné.

Petr Paukner (61)
- V 80. letech minulého století se dostal do čela zastoupení společnosti Metalimex v Německu, později jako zaměstnanec stejné firmy řídil osm let vývoz elektřiny z tehdejšího Československa. Získal cenné kontakty v tuzemsku a zahraničí, které pak využil v privátní sféře.
- Dnes vlastní mimo jiné společnost Carbounion Bohemia, největšího tuzemského nezávislého obchodníka s elektřinou.
- Paukner rovněž obchoduje s uhlím, provozuje solární elektrárny a vlastní fotbalovou Duklu.
- Jeho majetek je odhadován na více než šest miliard korun.

Mimochodem, už máte na Duklu kupce?

Pořád hledám a myslím si, že jej seženu. Dukla je stabilizovaná a absolutně bez dluhů. Všechny závazky jsou vyřešeny. Nikomu neřeknu, kolik mě stála. Dukle chci vytvořit stabilní podmínky, ale nesmí žít nad poměry.

Předpokládám, že investice do fotbalu se vám asi nevrátí…

Předpokládáte správně. Nevím, co by se muselo stát. Náhoda a štěstí. Ale jsem realista.

Velké problémy mají i černouhelné doly v sousedním Polsku, hlavně s odbytem. Nebylo by pro vás jako obchodníka lepší, kdyby společnost OKD zkrachovala a vy byste dovážel do Čech uhlí od sousedů?

Polské uhlí bylo vždy větší než OKD, a pokud by se firma zastavila, tak by čeští odběratelé mohli na polské uhlí plynule přejít. Kdyby ale k něčemu takovému došlo, tak v regionu stoupnou ceny černého uhlí. Takhle to bylo vždycky o nějaké soutěživosti mezi OKD a Poláky. Vyšší ceny navíc znamenají, že by to snáze prodávali, takže by nepotřebovali obchodníka.

Proč tedy bojujete o záchranu OKD?

Všechny moje firmy platí daně v České republice a mně tahle záležitost připadá jako velmi neobvyklá a drzá. Chtít finance od státu, tedy i ode mě jako daňového poplatníka, za to, že jsem hodně peněz vyvedl do zahraničí, myslím tím dividendy, a nedělaly se žádné rezervy…

Znamená to, že firma OKD byla špatně spravovaná?

OKD bylo špatně spravované.

V čem?

Jak jsem říkal, třeba některé smlouvy byly nevýhodné.

Asi není normální, že firma vydělávala před lety, kdy byly ceny uhlí na stejné úrovni jako teď, kdy prodělává a krachuje…

Všichni to stavějí tak, že za špatným stavem OKD je propad cen. Management si dlouhodobě přál, aby bylo víc koksovatelného uhlí než energetického, aby byl výhled do budoucna optimističtější. I proto, že to vypadá lépe u bank. Ale já musím říci, že v letech 2003 a 2005 byly stejné ceny energetického i koksovatelného uhlí jako dnes. V té době byla firma OKD v zisku, dnes je ve ztrátě.


Přečtěte si další rozhovory:

Jiří Čapek: Přestaňme si hrát na investiční domy

Nízké daně? Offshore už není, co býval

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Auta
Líbil by se vám malý sedan nebo hatchback, který jezdí 300…
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo? Improvizovat. Nic jiného nezbývá
Devět věcí, které děláte v zimě za volantem špatně
Citroëny C5 a C6 se nakonec nástupce dočkají. Hlavně kvůli Číně
Nová Škoda Fabia se poprvé ukáže v Ženevě. Půjde ale pouze o facelift
Technologie
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google [aktualizováno]
V Sandře zdá se unikly parametry 12nm Ryzenu 5 2600, má takty vyšší o 200 MHz
Nintendo udělá ze Switche piano nebo rybářský prut. Labo bude bavit hlavně děti
Zpomalování iPhonů se starou baterkou půjde vypnout, řekl šéf Applu
5K monitory už konečně i za nižší ceny. 27″ Iiyama vyjde jen na dvacet tisíc a má DP 1.3
Hry pro příležitostné hráče