Lidstvo žije v Matrixu. Osvobodí jej miliardáři ze Silicon Valley - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lidstvo žije v Matrixu. Osvobodí jej miliardáři ze Silicon Valley

,
Lidstvo žije v Matrixu. Osvobodí jej miliardáři ze Silicon Valley
Zdroj: Profimedia.cz

Lidstvo je ovládané stroji a žije v Matrixu, tedy uměle vytvořené simulaci, která zastírá realitu. Vizi, kterou rozšířil slavný film s Keanu Reavesem v hlavní roli, věří stále více lidí, včetně těch nejbohatších. Dva miliardáři ze Silicon Valley už údajně financují výzkum, který by měl lidstvo osvobodit.

Jedním ze zastánců teorie je i Elona Musk, majitel automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX. Podle něj je jedním z argumentů překotný pokrok na poli počítačových her. Už brzy prý nastane doba, kdy bude virtuální svět od toho skutečného prakticky nerozeznatelný. To podporuje i nový trend virtuální reality, který už je dostupný například pro herní konzoli PlayStation.

Pravděpodobnost, že lidstvo žije ve skutečném světě, Musk vyčíslil na jedna ku miliardám. „Před čtyřiceti lety jsme hráli Pong, což jsou dva obdélníky a tečka. Teď máme fotorealistické 3D simulace, které hrají v jednu chvíli miliony lidí. Každým rokem se přitom tyto simulace lepší a brzy budeme mít virtuální realitu,“ prohlásil Musk už letos v červnu.

Teorii o tom, že se rozdíl mezi realitou a simulací už dávno setřel, věří i dva nejmenovaní miliardáři ze Silicon Valley. Podle časopisu The New Yorker se rozhodli financovat tajný výzkum, který by měl lidstvo od nadvlády strojů osvobodit.

Umělá inteligence jako poslední lidský vynález? Přečtěte si více:

Poslední vynález. Skončí s umělou inteligencí lidské bádání?

 Ilustrační foto

Otevřeně o této problematice hovoří Sam Altman, výkonný ředitel společnosti Y Combinator, která funguje jako inkubátor pro startupy. Přímo o Matrixu sice nemluví, tvrdí však, že stroje už nás do jisté míry ovládají a poukazuje například na smartphony. Pokračování současného trendu podle něj bezpodmínečně povede ke konfliktu: buď ovládnou lidé stroje, nebo naopak. Řešením pro udržení rovnováhy vidí ve spojení lidí se stroji.

„To spojení už začalo. A je to nejlepší řešení. Ta nejšílenější verze spojení spočívá v tom, že by se naše mysl nahrála na cloud. To by bylo úžasné,“ rozplývá se Altman. „Musíme lidstvo dostat na další úroveň, protože naši potomci buď dobudou galaxii, nebo ukončí veškeré bytí ve vesmíru navěky,“ pustil se do apokalyptické úvahy.


Dále čtěte:

Giganti ze Silicon Valley uzavřeli partnerství pro vývoj umělé inteligence

Sex s roboty? Lidé na něm budou závislí, varují vědci


Ohodnoťte tento článek
Diskuze