Konkurence pro Babišův fond. Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Konkurence pro Babišův fond. Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

, čtk,
Konkurence pro Babišův fond. Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku
Zdroj: Profimedia.cz

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International. Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

Koupi kliniky potvrdil Hospodářským novinám (HN) mluvčí skupiny Emma Capital Pavel Zuna. „V této fázi je naše role spíše ve financování,“ řekl. Dodal, že pokud se nestane něco mimořádného, hodlá skupina jít při dalších akvizicích ve zdravotnictví metodou postupných kroků.

Ke koupi kliniky Europe IVF International se skupina Emma Capital spojila s firmou Innova Healthcare. Ta se podle HN bude o společný reprodukční podnik starat provozně. Innova Healthcare vlastní několik zdravotnických zařízení v Praze, Ostravě a Brandýse nad Labem. Ve společném podniku se Šmejcovou skupinou má 30procentní podíl.

Kliniku Europe IVF International založil v roce 2010 lékař David Kult. Soustředí se hlavně na reprodukční medicínu a endoskopické operace se zaměřením na léčbu neplodnosti. V prvních letech se orientovala převážně na zahraniční klientelu, mimo jiné z Německa, Itálie, Francie či USA. Postupně ale roste počet českých pacientů.


Kellner propouští: Home Credit zredukuje počet zaměstnanců v USA

Petr Kellner


HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky. Do loňského roku byl také partnerem miliardáře Karla Komárka v loterijní skupině Sazka. Kromě aktivit spojených s investiční skupinou Emma Šmejc také vlastní ostrovní hotelový resort v Maledivské republice.

Dále čtěte:

Home Credit chtěl zlepšit obraz Číny v Česku, PR agentuře proplatil dva tisíce hodin

Od Kellnera a Komárka k internetu věcí. Česko je připraveno, tvrdí šéf Sigfoxu Soukal

PPF investuje do biotechnologií, do vývoje protinádorového přípravku vloží 167 milionů korun

PPF prodala čtvrtinu v maďarském Telenoru firmě Antenna Hungária, vznikne nový holding