J&T vydává dluhopisy za 2,7 miliardy. Shání peníze pro Euroveu

Tomáš Lemešani 11. října 2016, 12:52  -  lem
11. října 2016, 12:52

Bratislavský projekt Eurovea z dílny realitní divize finanční skupiny J&T vydává dluhopisy v hodnotě 100 milionů eur, tedy 2,7 miliardy korun. Peníze půjdou akcionářům a na expanzi.

Hlavním důvodem emise dluhopisů je podle odborníků vyplacení kapitálu hlavnímu akcionáři. Vlastní i základní kapitál společnosti Eurovea se má výrazně snížit.

Cenné papíry se zhodnocením 4,5 procenta vydá vlajková loď finanční skupiny - J&T Banka. „Trh nám ukázal, že je hlad po relativně bezpečné možnosti investování s vyšším výnosem, než nabízejí vklady v bankách,“ řekla slovenskému webu hnonline ředitelka J&T Banky Anna Macaláková.

Zpátečka původních investorů

Zájmem investorů si je Macaláková jistá a připomíná fakt, že dosavadní dluhopisové projekty banky byly vyprodány do půl roku. „Je důležité, že se jedná o konkrétní domácí úspěšné projekty, které lidé znají, vidí je, mohou si je takříkajíc osahat, a proto jim věří,“ říká Macaláková.

Podle nezávislých odborníků však nebude pozice nových investorů, kteří nakoupí dluhopisy Eurovea, rovnocenná s postavením těch původních. Po vyplacení původních investorů a následném snížení základního kapitálu bude zhruba 90 procent společnosti financováno z cizího kapitálu, tedy z bankovních úvěrů a dluhopisů.

Bankovní půjčky budou mít před zájmy nových menších investorů přednost, a tak budou úroky předně vyplaceny bankám a na menší věřitele se dostane až ve druhé řadě. V případě dobré ekonomické situace na trhu by to investory ovlivnit nemuselo, v případě recese si však na vyplacení peněz mohou jistou dobu počkat.

Tržba přes miliardu

Peníze z dluhopisů mohou podle slovenských Hospodářských novin znamenat také potvrzení předešlých spekulací o plánu finančníků rozšířit maloobchodní část projektu.

Projekt Eurovea, který investor realizoval šest let, navázal na historické centrum Bratislavy. Tvoří jej obchodní centrum, administrativní prostory, nábřežní promenáda, hotel a byty. Základy komplexu sahají do hloubky 16 metrů pod hladinu Dunaje a budovy představují také protipovodňovou ochranu slovenského hlavního města.

Akciovou společnost Eurovea vlastní finančník z J&T Peter Korbačka. V dozorčí radě sedí od letošního léta také jeho bratři Roman a Stanislav. Firmu ovládají přes kyperskou společnost Trenesma. Loni firma vydělala v tržbách 40,7 milionu eur, tedy 1,1 miliardy korun.


Čtěte také:

Skupina J&T koupila televizi JOJ

Rozkol v rodině J&T

ČNB kontroluje J&T Banku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít