Buffett na nákupech. Od Trumpova zvolení pořídil akcie za 300 miliard - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Buffett na nákupech. Od Trumpova zvolení pořídil akcie za 300 miliard

,
Buffett na nákupech. Od Trumpova zvolení pořídil akcie za 300 miliard
Zdroj: Profimedia.cz

Portfolio miliardáře a finančníka Warrena Buffetta se od listopadových prezidentských voleb v USA mohutně rozšířilo. Jeho společnost Berkshire Hathaway nakoupila akcie za 12 miliard dolarů (přes 300 miliard korun).

Čerstvý akciový přírůstek oznámil Buffett minulý týden, neuvedl však, do jakých akcií jeho společnost investovala. Její neobvyklý apetit ilustruje skutečnost, že za tři měsíce po prezidentských volbách utratila za akcie skoro polovinu toho, co za předchozí tři roky, píše agentura Reuters. Loni v září Berkshire Hathaway držela celkem 102,5 miliardy dolarů v akciích.

Akcie od Trumpovy listopadové výhry v prezidentských volbách vyletěly vzhůru a pokořily mnohé rekordy. Minulý týden akciový index Dow Jones poprvé v historii překonal hranici 20 tisíc bodů. Investory poháněla víra, že Trump oživí ekonomiku mohutnými investicemi do infrastruktury či plánovaným snížením daní.

Buffett se rovněž skepticky vyjádřil k Trumpově cíli 4procentního růstu americké ekonomiky. Podle slavného finančníka by i dvě procenta byla zázrakem. Loni vrostl HDP Spojených států o 1,9 procenta.

Přestože byl Buffett stoupencem Hillary Clintonové, výhra republikána mu prospěla. Jen za dva týdny po volbách mu růst akcií (hlavně z finančního sektoru) vynesl 11 miliard dolarů. „Věštec z Omahy“ po volbách nepodléhal skepsi z výhry Trumpa jako jiní, když prohlásil, že USA budou dobře fungovat i s Trumpem v Bílém domě.

Situace na akciovém trhu se změnila tento týden, kdy Trumpův dekret o omezení imigrace ze sedmi muslimských zemí znejistěl finanční trhy, které se začaly obávat protekcionismu nové americké administrativy.

Čtěte dále:

Trump oživil sporné ropovody. Naštval tím Buffetta

Nejbohatší sponzoři republikánů jdou proti Trumpovi

Osm lidí je stejně bohatých jako polovina lidstva

 Bill Gates