Zrod informačního poloboha: vědci spolu s Googlem vytvořili plán kvantového počítače - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zrod informačního poloboha: vědci spolu s Googlem vytvořili plán kvantového počítače

,
Zrod informačního poloboha: vědci spolu s Googlem vytvořili plán kvantového počítače
Zdroj: Profimedia.cz

Vymyslí nové léky a odpoví na záhady vesmíru. Zatím však není zřejmé, kolik bude stát jeho výroba či zda se vejde aspoň na plochu velikosti fotbalového hřiště.

Názory vědců na možnou existenci kvantového počítače se různí. Podle některých, jako je například Gil Kalai z univerzity v Yale, superpočítač provádějící výpočty na úrovni kvantové fyziky nikdy fungovat nebude. Debatu o možné existenci kvantového počítače nyní oživil mezinárodní tým vědců při univerzitě v britském Sussexu.

Ve spolupráci s Googlem vědci vytvořili první plán kvantového superpočítače budoucnosti, který následně publikovali v akademickém časopise Science Advances. Počítač využívající k operacím kvantové fyziky by podle vědců mohl být postaven do deseti let. Rozhodně nebude levný. Cena za jeho stavbu by měla startovat někde mezi 1,2 a 2,5 miliony dolarů, ale náklady by se také mohly vyšplhat na desítky milionů.


Máme se bát? Letos by podel expertů měl přijít kybernetický megaútok:

Přijde kybernetický megaútok: internet vyřadí na celý den a trhy se zhroutí


Kvantový počítač by měl v oblasti výpočetní techniky znamenat revoluci srovnatelnou s nástupem prvních počítačů. Podle teorie bude schopen zpracovávat výpočty na úrovni atomu: v rovině, ve které atom existuje současně na dvou rozdílných místech. Zatímco tradiční počítače fungují na principu binárního kódu jedniček a nul, kvantový počítač dokáže informaci zpracovat tak, že je jedničkou a nulou současně. Takový počítač by mohl efektivně procesovat současně mnohem více operací než jakýkoliv počítač, který má dosud lidstvo k dispozici.

„Lidé si mnoho let mysleli, že postavit kvantový počítač, je prakticky nemožné. Nejen, že se nám toto tvrzení podařilo vyvrátit, ale zároveň přicházíme i s plánem, jak finální verzi takového stroje postavit,“ sdělil šéf vědeckého týmu Winfried Hensinger.

Díky své až „božské efektivitě“ by mohl kvantový počítač podle vyjádření vědců pomoci vytvořit nové revoluční léky či vyřešit ty nejzapeklitější problémy vědy i vesmíru. Odhady vědců počítají s tím, že by počítač mohl být velký jako fotbalové hřiště. Ti střízlivější zase uvádí, že pohodlně zaplní větší místnost tak jako historické sálové počítače třicátých let minulého století.


Pokrok je nebezpečný, tvrdí britský vědec. Čtěte více:

Vědecký pokrok přivede lidstvo do záhuby, tvrdí Stephen Hawking

 Stephen Hawking