Zpátky k lidem. Pořadatelé výstav neváhají kopírovat Banksyho dílo i sebe navzájem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zpátky k lidem. Pořadatelé výstav neváhají kopírovat Banksyho dílo i sebe navzájem

,
Zpátky k lidem. Pořadatelé výstav neváhají kopírovat Banksyho dílo i sebe navzájem
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Pražská přehlídka kopií Banksyho děl prý obsahuje i originální tisky.

Streetartový umělec Banksy, jehož totožnost není známa a všeobecně se má za to, že je to Brit původem z Bristolu, reaguje na aktuální dění v USA novým dílem. Na svém instagramovém účtu v reakci na násilnou smrt černocha George Floyda zveřejnil začátkem června ponurý obraz zobrazující zarámovanou neostrou fotografii Afroameričana obklopenou květinami a svíčkami, přičemž od té nejvyšší začíná hořet nad fotografií visící americká vlajka. A jak je mu vlastní, k dílu přidává i svůj názor na věc.

Od devadesátých let se Banksy pomocí umění vyjadřuje k palčivým problémům světa a neváhá jít do hloubky. Nic mu není cizí. Zajímá ho politika, homosexualita, válečné konflikty, zlomená srdce, byrokracie i absurdita obyčejného života. Svá díla stříká přes šablony na zdi celého světa. Najdete je v Londýně, Bristolu, New Orleans, New Yorku, Calais, ale i v Betlémě a na západním břehu Jordánu. V Praze dosud žádné nezanechal, respektive žádné ze zdejších známých graffiti nenese jeho rukopis.

Kde není umělec, není soudce

Přesto se mohou nyní zájemci s jeho díly podrobně a na vlastní oči seznámit. V galerii Mánes probíhá od 5. června do 27. září 2020 výstava s názvem The World of Banksy. Výstava se stejným názvem i vizuálem probíhá současně třeba v Paříži. Pod názvem The Art of Banksy proběhly obdobné přehlídky více či méně povedených reprodukcí například v Budapešti, Bukurešti, v Sydney nebo Rijádu. Pořadatelé neváhají kopírovat dílo utajeného umělce i sebe navzájem.

Princip je snadný. Identita autora není…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?