Zašlapaný do moře. Velikonoční ostrov sčítá škody způsobené přebujelým turismem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zašlapaný do moře. Velikonoční ostrov sčítá škody způsobené přebujelým turismem

Tomáš Nídr,
Zašlapaný do moře. Velikonoční ostrov sčítá škody způsobené přebujelým turismem
Zdroj: Shutterstock

Ročně na výspu pevniny uprostřed Tichého oceánu přijede 128 tisíc rekreantů. Ostrovanům, kteří ještě před 60 lety žili v podmínkách otroctví, přinášejí blahobyt, ale také velkou škálu problémů.

Jsou nás minimálně dvě stovky. Všichni s fotoaparáty a mobily namířenými na širé moře, nad kterým zapadá slunce. Všichni chceme totéž. Doufáme, že se oranžový kotouč vymotá z oblaků a nasvítí nám čtveřici nahrubo otesaných kamenných hlav, které jsou symbolem Velikonočního ostrova v hloubi Tichého oceánu. Modlitby všech amatérských lovců kýče jsou vyslyšeny.

Sochy na Ahu Tahai sytě ozáří poslední paprsky odcházejícího dne. Ze všech stran se ozývá cvakání do doby, než Pacifik pomeranč definitivně pozře. A tak je to tady každý den. Jen s tím rozdílem, že v den autorovy návštěvy začátkem září je tu docela prázdno, protože není sezona. V týdnech mezi oslavami Kristova narození a zmrtvýchvstání však Rapa Nui, jak se tato výspa pevniny nazývá v domorodém jazyku, turisté zašlapávají do moře.

Přirážka za odlehlost

Podle Andrey Wolleterové Eyheramendyové v roce 2018 navštívilo Rapa Nui za účelem turismu 128 tisíc osob. „V první polovině roku 2019 jsme zaznamenali další nárůst o 29 procent,“ doplňuje v e-mailových odpovědích šéfka chilského Národního úřadu pro cestovní ruch.

Ve srovnání s miliony, které každoročně proběhnou Benátkami, Barcelonou nebo třeba Prahou, se 128 tisíc může zdát málo. Jenže ještě na začátku devadesátých let do jednoho z nejodlehlejších míst planety vážila cestu jen desetina tohoto počtu. Velikonoční ostrov je vzdálen 3510 kilometrů na západ od pobřeží jihoamerického Chile, ke kterému administrativně náleží – let z…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?