Vždy ukazuju reálný život, který žiju díky rapu, říká hudebník Rytmus - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vždy ukazuju reálný život, který žiju díky rapu, říká hudebník Rytmus

Vojtěch Tkáč,
Vždy ukazuju reálný život, který žiju díky rapu, říká hudebník Rytmus
Zdroj: Red Bull

V devadesátých letech jsem jezdil na kole po Piešťanech a najednou ze mě byla šoubyznysová postava číslo jedna, říká slovenská rapová legenda Patrik Vrbovský alias Rytmus.

Kdyby mělo průkopnictví vlastní metriku a žebříčky, Patrik Vrbovský by okupoval přední příčky ve slovenském i českém hudebním průmyslu. Na přelomu tisíciletí naskočil do vlaku, ze kterého odmítl vystoupit, a postupně se stal jedním z nejúspěšnějších hudebníků v česko-slovenském šoubyznysu. A pro mnohé zároveň nejnenáviděnějším.

Svou image postavil z velké části na luxusním životním stylu a bohatství v době, kdy to u tuzemských raperů nebylo trendem jako dnes. To vše s příběhem člověka, který se sám vypracoval ze sídliště až na vrchol. Jako jeden z prvních naplno využil obrovský potenciál marketingu na sociálních sítích nebo prodeje limitovaných edicí.

Vrbovský proboural mantinely mezi hiphopovou subkulturou a mainstreamem, což zachycuje i nový dokumentární film Rytmus: Tempos. „Když jsem lidem řekl, že se jednou stanu úspěšným raperem, tak jsem pro ně byl ufon. Často reagovali, ať držím zobák a radši si najdu robotu,“ vzpomíná Rytmus v rozhovoru pro týdeník Euro, který vznikl jen týden před uvedením snímku do českých kin.

Jaké bylo žít Ameriku na Slovensku v devadesátých letech?

Připadal jsem si nepochopený. Úplně nepochopený. Myslím, že mi rozuměli tak dva lidi u nás ve městě a dalších deset ve zbytku Slovenska. Vnímal jsem, že žijeme v postkomunistické zemi, ale nepřemýšlel nad tím, jak dlouho bude trvat, než se něco změní. Žil jsem tady a teď. Hiphop mě naplňoval a pomalu se přidávali další lidi. Vybavuju…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?