Vítězná bitva na Soče. V Kobaridu je soběstačnost přirozeností a nutností - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vítězná bitva na Soče. V Kobaridu je soběstačnost přirozeností a nutností

,
Vítězná bitva na Soče. V Kobaridu je soběstačnost přirozeností a nutností
Zdroj: Shutterstock

Za první světové války tu Italové dostali na frak, teď místní vedou úspěšný boj za soběstačnost a lokální potraviny.

Slovinský Kobarid, italsky Caporetto, je pro Italy symbolem potupné krvavé porážky za první světové války, na kterou nikdy nezapomenou. Horské svahy svírající údolí řeky Soča jsou pokryty hroby italských vojáků. A mezi nimi se pasou krávy, ovce a kozy. I autochtonní plemeno drežnických koz, které také nemělo přežít válku. Místní schovali kozy do kostela, aby nepřišli o cenný zdroj mléka a masa. Když to bylo možné, vypustili je zpět na pastvu. Počet jedinců tohoto vzácného plemene je stále nízký, ale několik stád se každý rok zvětšuje.

Žijí tu zvláštní lidé. Hrdí, zvyklí na rozmary počasí, poučeni historií, která tudy kráčela bez nejmenších ohledů. Naučili se vyjít s tím málem, co Kobarid nabízí, a ještě zvládli toto městečko uprostřed ničeho proslavit po celém světě, i mimo italské učebnice dějepisu.

Nejlepší šéfkuchařka světa

Na kraji Kobaridu se nachází restaurace Hiša Franko, jejíž šéfkuchařkou je Ana Roš. Původem diplomatka a závodnice na lyžích, která vyměnila kostýmek i kombinézu za kuchařský rondon a rozhodla se své zemi pomoci jinak. Když byla jmenována nejlepší šéfkuchařkou světa pro rok 2017, zúročila své zkušenosti v diplomacii a upoutala na Kobarid pozornost fanoušků fine diningu z celého světa. Především však těch, kteří vyznávají lokálnost a nevyžadují humry a krevety za každou cenu tam, kde není jejich přirozené prostředí.

Na talířích se tu servíruje to, co údolí Soče zrovna nabízí. Suroviny, jejichž původ je dál než dvacet kilometrů od restaurace,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?