Víte, podle čeho poznáte nejvýhodnější hypotéku? - Euro.cz

Přihlášení

Víte, podle čeho poznáte nejvýhodnější hypotéku?

,
Víte, podle čeho poznáte nejvýhodnější hypotéku?
Zdroj: www.uspory.cz
Komerční sdělení

Přemýšlíte o vlastním bydlení a v nejbližší době vás čeká vyřizování hypotéky? Tak to jste si otevřeli správný článek. Pomůžeme vám se v tomto světě zorientovat a poradíme, podle čeho poznáte tu nejlepší hypotéku.

Úroková sazba

První, čeho si u úvěru zřejmě všimnete, je úroková sazba. Ta vám v podstatě říká, na kolik vás vaše hypotéka vyjde. V současné době se tato hodnota pohybuje okolo 2 %, což je stále velmi výhodné. V roce 2008 se výše úrokových sazeb často vyšplhala téměř až na 6 %. Odborníci odhadují, že výše úrokových sazeb poroste přibližně od poloviny roku 2017. Proč? Do úrokových sazeb se údajně promítnou náklady spojené s nabytím účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru. Jedná se třeba o možnost předčasného splacení hypotéky bez sankcí, kvůli které mohou banky přijít o část svých příjmů. Růst úrokových sazeb se však neočekává nějak dramatický.

Až se pustíte do srovnávání hypoték, dejte si pozor na oblíbené slovíčko “od”, protože se může stát, že na avízovanou úrokovou sazbu právě vy nemáte nárok a musíte se smířit s vyšší. Pátrejte podrobněji a zjistěte veškeré podmínky pro získání hypotéky za uvedenou cenu. Možná při tomto průzkumu také zjistíte další věci. Některé banky například požadují, abyste si u nich založili běžný účet a platili za něj poplatky.

RPSN

RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů.Tato hodnota by měla být komplexnější a měla by tím pádem mnohem lépe prokázat výhodnost úvěru. Zahrnuje v sobě mimo úrokovou sazbu také veškeré poplatky spojené s hypotékou, může se jednat o pojištění a podobně. Při pátrání po nejlepší hypotéce věnujte rozhodně RPSN dostatečnou pozornost. Obecně by mělo platit, že čím je RPSN vyšší, tím je úvěr dražší.

Fixace

Další věc, která by vás při výběru hypotéky měla zajímat je bezpochyby fixace. Jde o předem smluvenou dobu, po kterou vám platí stejná úroková sazba. Tato doba se různí, ovšem nejčastěji se setkáte se 3 nebo 5 lety. Některé banky nabízí také fixaci na 10 let nebo dokonce na celou dobu splácení úvěru. Jakou fixaci si zvolíte, záleží na vás a samozřejmě na vaší bance. Rozhodně nic nepokazíte, když si domluvíte schůzku s odborníkem a zeptáte se ho, jak vidí do budoucna vývoj úrokových sazeb. Pokud jsou právě teď nejnižší a v nejbližší době jen porostou, snažte se získat fixaci na co nejdelší období.

Teď už víte vše potřebné a můžete se vrhnout na srovnávání hypoték. Přejeme vám, ať vyberete tu nejlepší a veškeré vyřizování proběhne bez komplikací.