Varufakis vysvětluje kapitalismus: Jako v nacistickém zajateckém táboře

30. října 2017, 11:24  -  frn
30. října 2017, 11:24

Bývalý ministr financí Řecka Janis Varufakis vydává v angličtině knihu o historii kapitalismu. Má formu rozhovoru s jeho nedospělou dcerou. Například inflaci vysvětluje na hodnotě cigaret v nacistickém zajateckém táboře.

Není mnoho autorů, kteří napíší v předmluvě, že jim kniha zabrala jen několik dnů času. Jedním z nich je Janis Varufakis, který v roce 2015 zastával půl roku funkci ministra financí ve vládě Alexise Tsiprase a snažil se přesvědčit politiky EU, že Řecko musí restrukturalizovat svůj státní dluh, jinak se země sama nepostaví ekonomicky na nohy.

Marxisticky laděný akademik z vlády odešel poté, co Řekové v referendu odmítli podmínky mezinárodních věřitelů, které nakonec Tsiprasova vláda akceptovala.

Varufakisovi nyní v angličtině vychází knížka Talking to My Doughter About the Economy. A brief history of Capitalism. Jak autor přiznal, hotovou ji měl za devět dnů.

Jeho stručné dějiny kapitalismu se odehrávají formou rozhovoru s jedenáctiletou dcerou Xenií. Nyní byla aktualizována pro anglické čtenáře, což levicovému ekonomovi zabralo další týden.

V knize využívá mnoho osobních historek nebo známých mýtů, například o Oidipovi nebo Faustovi. Když vysvětluje inflaci, deflaci a úrokové sazby, pomůže si přirovnáním s nacistickým zajateckým táborem. Na příkladu cigaret vysvětluje jejich rozdílnou hodnotu v čase a místě.

Pro zajatce měly vysokou cenu a stalo se z nich oběživo. V balíčcích Červeného kříže jich bylo stále více, takže jejich hodnota v lágru klesala a dalo se za ně vyměnit méně jiného zboží. Naopak po bombardování se ceny snížily tím, že cigaret byl nedostatek. V táboře byli také „bankéři“, kteří dávali ostatním cigarety na úrok. To znamená, že vězni jich později museli vrátit víc.


Varufakis navrhuje odchod Řecka z eurozóny:

Varufakis radí Tsiprasovi: odepsat dluhy a odejít z eurozóny


Varufakis se analogií s Červeným křížem a cigaretami dostal i k úloze centrálních bank, které podle něj nemohou jednat zcela nezávisle, ale jsou v zajetí politických rozhodnutí. Přitom nejsou kontrolovány demokraticky zvolenými parlamenty.

Pro autora je ekonomika vždy zároveň politikou, protože kdo má peníze, má zároveň i moc, je přesvědčen. Hovoří z něj i osobní zkušenost ministra financí malé předlužené země eurozóny. Veškerou vinu za dluhy pak hází na banky a bankéře. Propojení politiky a ekonomiky dokazuje i tím, že mnoho ekonomů, kteří pracovali u banky Goldman Sachs, nakonec začalo pracovat pro americkou vládu.

Jak napsal britský deník Guardian, Varufakis předkládá čtenářům jednoduchým jazykem ekonomická témata způsobem, na který zřejmě čeká mladá generace.

Jeho popularitu mezi mladšími lidmi nakonec ukazuje i to, že Česká pirátská strana se kladně staví k jeho manifestu Diem 25, který Varufakis představil v únoru 2016. Jedním z požadavků na demokratizaci EU jsou přímé přenosy z jednání Evropské rady a rychlé zveřejňování zápisů ze zasedání Evropské centrální banky.

Dále čtěte:

Řecko potřebuje ještě 20 let pomoc, tvrdí Rakušan, který vozí chudým jídlo

Řecké firmy ví, jak obejít daně. Zaměstnancům neplatí penězi

Řecko ozdravuje finance. Brusel s ním končí disciplinární řízeníSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zdražil vám dodavatel elektřinu? Máte právo bezplatně odejít
Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Auta
Retro: Mazda RX-7 je mezi sportovními auty unikát už 40 let
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak nakupovat?
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Technologie
Nvidia používá umělou inteligenci pro zvýšení snímkové frekvence videa
Český fotbal uvidíte už jen za peníze. O2 TV získala práva na kompletní českou fotbalovou ligu
Třetí multiplex DVB-T2 pokrývá již 85 % populace
Alza otevírá druhou prodejnu bez prodavačů. Chystá už i třetí
Co je uvnitř 144Hz 4K monitorů s G-Sync HDR? Aktivní chlazení, FPGA, 4:2:2 barvy
Hry pro příležitostné hráče