V USA se rozmohl nešvar. Noční klid narušují intenzivní ohňostroje - Euro.cz

Přihlášení

V USA se rozmohl nešvar. Noční klid narušují intenzivní ohňostroje

,
V USA se rozmohl nešvar. Noční klid narušují intenzivní ohňostroje
Zdroj: Shutterstock

Obyvatelé Spojených států amerických toho v posledních dnech příliš nenaspí. Zatímco zkraje měsíce je rušily především rozsáhlé a mnohdy i násilné demonstrace, jež byly reakcí na smrt George Floyda, nyní jejich spánek kompromitují zdánlivě neškodné, zato ilegální ohňostroje. Stížnosti přicházejí ze všech koutů USA a řada lidí už začíná být bezradná.

Je sice pravdou, že s blížícími se oslavami Dne nezávislosti, který každoročně připadá na 4. července, intenzita ohňostrojů tradičně narůstá, letošek se však kompletně vymyká kontrole. Jak totiž podle zpravodajského severu BBC již před časem zdůraznil starosta Bostonu Marty Walsh, počet stížností týkající se této na pohled efektní, leč velmi hlučné zábavě v jeho městě meziročně vzrostl o neuvěřitelných 2 300 procent.

O mnoho lépe na tom ale nejsou ani v nedalekém New Yorku. Zdejší policie zaznamenala od začátku roku již bezmála 25 tisíc telefonátů, v nichž si lidé stěžovali, že kvůli hlasité nebeské podívané nemohou spát, což činí ve srovnání se stejným obdobím loni nárůst o více než dva tisíce procent.

„Ohňostroje před a kolem 4. července tu máme každý rok, ale letos je to na zcela jiné úrovni,“ potvrdila zmíněnému webu obyvatelka newyorské čtvrti Brooklyn Kate Kroegerová. „Začínají před sedmou večer… a pak se to během večera rozjede. První, které jsem minulou noc slyšela, byly trochu v dáli, ale kolem půlnoci už byly přímo před mým oknem,“ popsala.

„Vypadá to, jako by to pořád zesilovalo a nemělo to nijak rychle odeznít. Posledních několik měsíců to bylo divné období a tohle tomu rozhodně nijak nepřidá,“ dodala Tash, další obyvatelka Brooklynu, která se rozhodla své přímení uchovat v tajnosti.

Jiný kraj, jiný mrav

Pravidla týkající se ohňostrojů a další zábavní pyrotechniky se podle americké Komise pro bezpečnost spotřebního zboží (CPSC) napříč USA značně liší. V některých státech jsou povoleny alespoň prskavky, jinde smějí s pyrotechnikou jako takovou zacházet výhradně vyškolení profesionálové. Regule se navíc různí jak na území daného státu, tak i v případě konkrétních měst.  

Ve snaze tyto ilegální praktiky vymítit plánuje zmíněný New York, který v tomto ohledu patří k jedné z nejpřísnějších metropolí vůbec, vytvoření speciální bezpečnostní složky, jejíž členové budou mít za úkol překupníky s ohňostroji vypátrat a následně předat policii. Jak moc se jí to bude dařit, ukážou nejspíš následující týdny.

Může za to koronavirus?

Co však v tuto chvíli stále není příliš jasné, je samotná příčina tohoto nebývale vysokého nárůstu ilegálních ohňostrojů. I když jedno možné vysvětlení se přeci jen nabízí: koronavirus.

„Myslím si, že je to hlavně kvůli pandemii,“ řekla BBC šéfka Americké pyrotechnické asociace (APA) Julie Heckmanová. Po měsících povinné domácí karantény si podle ní „lidé prostě jen říkají ‚pojďme něco podniknout‘. Proč si kupují ohňostroje a zapalují je každou noc – na tu otázku vám odpovědět nedokážu,“ přiznává.

Oficiálních ohňostrojů během letošního Dne nezávislosti bude o poznání méně než v uplynulých letech, tvrdí APA. Těch rodinných, odpalovaných amatéry, ale naopak přibude, a to s sebou pochopitelně přináší i nebezpečí úrazu. Ne všichni totiž budou ochotni si důkladně prostudovat přiložené návody, což pravděpodobnost zranění pouze a jen zvyšuje.

„Snažíme se ten vzkaz předat všem,“ doplňuje šéfka APA s tím, že během uplynulých let ušla pyrotechnika v oblasti bezpečnosti značný kus vpřed, díky čemuž lékaři v souvislosti s manipulováním s ní museli loni ošetřit dvakrát méně lidí než v případě popálení v důsledku obyčejného grilování.

Zdroj: www.bbc.com
Diskuze