Úspěšní lidé umějí říkat NE. Naučte se, jak na to

05. února, 16:40  -  frn
05. února, 16:40

Úspěšní lidé umí říci v pravý okamžik jasné ne, pokud něco nechtějí dělat, nebo nemají čas pro takovou činnost. Z důrazného ne se stalo novodobé ano, napsal nedávno britský deník The Financial Times. Umět odmítnout je v dnešní době žádaná dovednost.

Možná to znáte osobně ze svého života. Každé ráno brzo vstáváte, abyste stihli množství úkolů, které vás po celý den čekají, ale opakovaně nestíháte. Všude chodíte pozdě, materiály pro nadřízené odevzdáváte po termínu, nemáte čas reagovat na desítky pracovních emailů. Možná je načase se zamyslet nad tím, zda umíte správně zacházet se svým časem. S tím se samozřejmě pojí i dovednost odmítat účast na věcech, které nejsou pro vás klíčové.

Šťastnější po říkání ne

Komentátorka a editorka prestižního listu The Financial Times Lucy Kellawayová nedávno psala o tom, zda je třeba, aby hovořila pro australskou rozhlasovou stanici, nebo se účastnila pracovního oběda na projektu, ve kterém se téměř neangažuje. Naučila se na většinu nabídek říkat nekompromisní ne, děkuji. Kromě toho, že se stala vyrovnanější a šťastnější, následuje novodobý trend, který lidé kopírují po úspěšných podnikatelích.

Knihy o tom, jak říkat ne

Ještě před deseti lety byly trendové knihy, které učily lidi, jak říkat ano, nyní jsou na stránkách Amazonu populární tituly jako How to Say No Without Feeling Guilty nebo The Art Of Saying No, případně knížka pro dospívající děti s lapidárním názvem How to Say No: For Teens.

Jako pomůcka může posloužit mentální škála od jedné do desíti, kterou si stanovíte pro důležitost věcí. Pokud daná záležitost/nabídka nemá prioritu sedm až deset, jednoduše na takovou věc odvěťte ne.

Warren Buffet: Téměř na vše říkat ne

Snaha kopírovat úspěšné lidi v jejich konání vede k tomu, že téměř na jakoukoliv oblast osobního rozvoje odpověděl guru všech investorů, legendární „věštec z Omahy“ Warren Buffett.

„Rozdíl mezi úspěšnými lidmi a opravdu úspěšnými lidmi je to, že ti skutečně úspěšní říkají téměř na vše ne,“ je Buffettův hojně citovaný výrok.


Nejbohatší lidé doporučují pilné studium po celý život:

Buďte jako Buffett a Gates. Alespoň pět hodin týdně studujte


Vitální sedmaosmdesátiletý šéf investiční skupiny Berkshire Hathaway má na říkání ne jednoduchý recept.

V prvním kroku si napište dvacet pět cílů, které chcete ve svém životě dosáhnout. Pak si zakroužkujte pět nejdůležitějších, které jsou pro vás obzvláště důležité. Čas a pozornost každého z nás jsou podle Buffetta omezené, proto je důležité si jasně určit priority, na ostatní říkat ne, je jen logickým závěrem.

V druhém kroku je pak nezbytné ostatních dvacet cílů ve svém životě eliminovat, ignorovat. V seznamu si je můžete škrtnout. Jednoduchost je v tomto případě klíčem k úspěchu a připomíná to i české přísloví Devět řemesel, desátá bída.

Čtyři tipy, jak říci ne

Ředitel softwarové firmy Aha! Brian de Haaf tvrdí, že říci ne, nemusí znamenat akt odmítnutí. Nabízí čtyři rady , jak úspěšní lidé říkají ne:

1. Porozumět požadavku – úspěšní lidé se snaží pochopit, o co je kdo žádá. Pak mohou snáze říci ne a dobře jejich postoj podpořit argumenty

2. Definovat svou vizi – úspěšní lidé jsou orientováni na své cíle, které si definují. Přijímají pouze ty úkoly, které je posunují k uskutečnění jejich cílů. Na vše ostatní říkají ne

3. Odpovědět rychle – pokud odpovíte rychle, je jasné, že jste projevili rozhodnost a neváháte. V opačném případě vás druhá strana může začít přesvědčovat, abyste postoj změnili. Navíc rychlou odpovědí šetříte svůj čas

4. Vysvětlit proč – pokud nevysvětlíte, proč jste někoho odmítli, nemusí pochopit vaše pohnutky. Vysvětlení důvodů umožní protistraně odmítnutí lépe „strávit“. Pochopí také, že nejde o nic osobního

Dále čtěte:

Jak v roce 2018 vydělat peníze? Stačí si vybrat

15 důvodů, proč ještě nejste bohatí. A nejspíš ani nebudete

Jak si říct o vyšší plat: důležité je načasování a dobré argumenty

7 zvyků profesionálních pilotů, které vám pomohou být úspěšnější


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
BMW i8 zůstává u policie i nadále. Nově už ale bude umět…
Pokuta za překročení rychlosti: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
Test KTM 1290 Super Adventure S: Vyzyvatel
Consumer Reports: Tohle jsou nejspolehlivější ojetiny, jaké si můžete pořídit
BMW X3 si splnilo povinnost. V testech IIHS dostalo nejlepší možné hodnocení
Technologie
Mapy.cz přidávají další drobnost. Najdou vám cyklotrasy, naučné stezky apod.
Pět let to nešlo… Česká televize bude mít všechny programy v jednom DVB-T multiplexu
AMD uvádí 12nm Ryzeny 2000. Lepší IPC a takty s jádry Zen+, vyšší výkon ve hrách
Honor 10 přichází: duhový krasavec je levnější dvojče Huawei P20
AMD Ryzen 7 2700X: co přinesl refresh úspěšného osmijádra? (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče