Umělý alkohol skoncuje s kocovinou. Do roku 2050

12. října 2016, 12:04  -  krz
12. října 2016, 12:04

„Velmi dobře se z nich míchá Mojito,“ sdělil profesor Imperial College v Londýně David Nutt britskému listu Independent s tím, že se mu zatím podařilo patentovat asi 90 verzí syntetického alkoholu. Dvě z nich v současnosti procházejí testy a podle Nutta by mohly klasický alkohol do roku 2050 zcela nahradit. A zmizet má i metla náruživých pijáků, „kocovina“.

Podle Davida Nutta lidstvo za posledních třicet let notně pokročilo ve vědeckém porozumění alkoholu. „Lidé nyní chtějí zdravější drinky,“ říká Nutt. Samotný nápad na vytvoření syntetického alkoholu není nic nového. Producenti alkoholických nápojů o této možnosti podle něj vědí a počítají s ní již alespoň deset let. Nicméně nikam nespěchají, protože ani na současném stavu nijak netratí.

Dřívější experimenty jako ten, o kterém v roce 2011 informovala BBC, vzbuzovaly mezi lidmi obavy. Vycházely totiž z derivátů benzodiazepanu, látek stejné kategorie jako vysoce návykové Valium. Nutt tvrdí, že jeho nynější receptura takové látky neobsahuje a úzkostlivě si svůj recept střeží. Alcosynth, jak svou látku nazývá, by totiž podle něj mohl přinést pro pijáky revoluci a do roku 2050 doslova zatočit s kocovinou ve velkém.

Vynálezce syntetického alkoholu David Nutt (Foto: Profimedia)

Stejně jako přírodní alkohol i Alcosynth v mozku aktivuje tzv. hormon štěstí dopamin. Na rozdíl od svého „kvasného“ předchůdce však na dopaminové receptory nepůsobí chaoticky, ale cíleně, a tak nedochází k nežádoucím vedlejším účinkům. Dojezd v podobě kocoviny či snížené schopnosti koordinovat v opilosti vlastní pohyby by tak podle Nutta měly být historií.

Dobrou zprávu má Nutt a jeho spolupracovník Guy Bentley i pro náruživé pijáky, kteří by potenciálně chtěli Alcosynth zneužívat. V případě, že by na něm byli závislí a potřebovali si rychle odvyknout, počítá Nutt s rychlou protilátkou. Pro ty, kteří se nedokážou ve svých pijáckých zvycích vyvarovat rizikového chování, by zase Alcosynth měl být bezpečnější. Efekt látky by totiž měl ve čtyřech až pěti nápojích dosáhnout maxima a dál se již nekumulovat. Ve výsledku by tedy Alcosynth měl být relativně bezpečný i pro nezodpovědné uživatele, kteří neznají míru.

Přečtěte si, jak se v Česku daří výrobcům lihovin:

Prodejci lihovin Rémy Cointreau CZ vzrostl letos zisk na dvojnásobek 47,4 milionu korun

„Totálně zničit Alcosynthem jsme se zatím nezkoušeli,“ tvrdí dvojice výzkumníků. „Nicméně předpokládáme, že jeho destruktivní potenciál lze farmakologicky limitovat, a bude tak ve výsledku o poznání méně škodlivý, než pokud člověk vypije například láhev vodky,“ dodává Nutt.

Profesor Nutt byl v minulosti hlavním poradcem britské vlády pro drogovou problematiku. V roce 2009 byl však propuštěn poté, co se nechal slyšet, že extáze a LSD jsou méně nebezpečné než alkohol, protože zabíjejí o poznání méně lidí. Kromě toho Nutt prohlásil, že lehké drogy by se měly volně prodávat v obchodech.


Dále čtěte:

Výroba piva stoupla o tři procenta, roste zájem o ležák a nealko

Šance pro pěstitele. Stát hledá nového dodavatele konopí


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít