Trumpovo vítězství roztrhalo dosavadní rekordy sociálních sítí

11. listopadu 2016, 06:21  -  Daniel Džmuráň
11. listopadu 2016, 06:21

Dá-li se význam a historičnost světových událostí aproximovat mírou aktivity na sociálních sítích, pak by se nečekané zvolení miliardáře Donalda Trumpa do Bílého domu dalo označit za jednu z nejvýznamnějších událostí v dějinách. Aktivita, s jakou se lidé zapojili do společenské diskuze v průběhu hlasování a krátce po něm, doslova rozdrtila dosavadní rekordy a stala se s náskokem nejsdílenější a nejkomentovanější politickou událostí historie.

Své pohledy na průběh či výsledky hlasování sdílely ve volební den na sociálních sítích desítky milionů lidí, v politické diskuzi počet dosud nevídaný. Od půlnoci mezi pondělím a úterým do středeční třetí hodiny ranní, kdy Donald Trump vystoupil se svým vítězným projevem, se na sociální síti Twitter objevilo více než 75 milionů tweetů odkazujících na prezidentské volby. To více než dvojnásobný nárůst oproti dosud rekordním 31 milionům tweetů z posledních voleb v roce 2012. Pro srovnání, rozhodujícímu zápasu světové série baseballové ligy MLB stačilo minulou středu na titul nejsdílenějšího baseballového utkání historie 10,5 milionu tweetů.

Na Facebooku diskutovalo o průběhu hlasování více než 115 milionů lidí a jejich příspěvky vygenerovaly dohromady 716 milionů interakcí (tedy lajků, komentářů či sdílení). Během povolebního večera a noci pak uživatelé nejrozšířenější sociální sítě shlédli 643 milionů k volbě relevantních videí. Srovnání s minulými volbami však zástupci Facebooku na rozdíl od Twitteru nenabídli.

Aktivita na Twitteru během volebního dne

Za období od 23. března 2015, kdy republikán Ted Cruz odstartoval kampaň oficiálním oznámením své kandidatury na prezidentský post, do 1. listopadu tohoto roku čítá Facebook celkem 8,8 miliard příspěvků a interakcí odkazujících na volby. Twitter pak za období od loňského srpna hlásí miliardu unikátních tweetů s volební tématikou.


Povolební vývoj v USA jsme sledovali online


Nejdiskutovanějším momentem kampaně se kromě samotného volebního dne stala druhá televizní debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou. Na Facebooku vyvolalo ostré klání celkem 92 milionů interakcí v podání necelých 20 milionů uživatelů. Dalších 17 milionů jedinečných příspěvků pak přidali uživatelé Twiteru. Vyhrocený duel, v němž Trump mimo jiné prohlásil, že jeho soupeřka patří do vězení, se po svém skončení stal nejsdílenější politickou událostí všech dob. Tento rekord však dlouho nevydržel. Samotné úterní hlasování jej hravě překonalo.

Počet tweetů zmiňujících jednoho z kandidátů v období od ledna do října

Co se týče samotných tweetů, také zde se úterý zapsalo do historie výrazným písmem. Příspěvek poražené demokratky Hillary Clintonové, v němž motivuje dívky, aby „nikdy nepochybovali o své hodnotě a síle“ se s téměř 900 tisíci lajky stal čtvrtým nejoblíbenějším tweetem historie. Vítězný komentář republikána Donalda Trumpa se pak s necelými 600 tisíci lajky zařadil na deváté místo. Dá se přitom očekávat, že oba příspěvky se v žebříčku posunou ještě výše.

Vezmou-li se v potaz jednotlivá témata, pak nejvíce pozornosti věnovali uživatelé Twitteru zahraničním vztahům. Od loňského srpna poslali do kybersvěta k tomuto tématu ve spojení s prezidentskými volbami 50 milionů tweetů. Následuje terorismus, ekonomika USA, problematika zbraní a kybernetická bezpečnost. Podobnou statistiku, byť pouze z volebního dne, zveřejnil také nejoblíbenější internetový vyhledávač Google. Do něj zadávali uživatelé nejčastěji hesla jako migrace, potrat a rasa.

Dále čtěte:

Co bude s Obamovým účtem na Twitteru? Může ho zdědit Trump

Skutečný vítěz prezidentské debaty? Tablety na bolest hlavy

Velcí hráči Silicon Valley chtějí samostatnost Kalifornie


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít