Tipy na prázdninové objevování kvalitní kávy po celé zemi - Euro.cz

Přihlášení

Tipy na prázdninové objevování kvalitní kávy po celé zemi

,
Tipy na prázdninové objevování kvalitní kávy po celé zemi
Zdroj: Archiv firmy

Kdo si bez dobře připravené kávy nedovede představit den, nemusí se jí vzdát ani při letním cestování po Česku

Většina z nás je o dovolené ochotná vzdát se pohodlí vlastní postele, vyměnit ho za chalupu, chatu, stan nebo příhodné místo pod širákem, ale zažité zvyky cestují s námi. Ten, kdo si denně dává několik šálků výběrové kávy připravené na nablýskaných espresso strojích v kavárnách takzvané třetí kávové vlny, ji těžko vymění za rozpustnou kávu v okénku v kempu nebo za turka v místní hospodě. Odsud posud.

Aby se takoví lidé nemuseli vzdát své každodenní drobné neřesti ani o prázdninách, připravili jsme pro vás přehled míst po celé zemi, kde kvalita kávy rozhodně nezklame, stejně jako doplňkový sortiment.

Lázeňský kávový povaleč

Státní příspěvek na pobyt v lázních motivoval k účasti na léčebních procedurách i ty, které by to jinak ani nepadlo. Popíjení minerální pramenů a koupele v bahně jsou jistě blahodárné, ale pravidelnou dávku kofeinu nenahradí.

JIZBA LUHAČOVICE (Masarykova 198, Luhačovice)
Zářným příkladem lázeňské kavárny, která je sama o sobě motivem k výletu, je Jizba Luhačovice. Při první návštěvě budete mít pocit, že se stal zázrak. Čeká vás krásný prostor, dobrá káva a nádherný porcelán s vlastním dekorem, který si pravděpodobně odvezete domů jako suvenýr. Každá další návštěva pak bude třešničkou na dovolenkovém dortu. Vedle kávy z vlastní pražírny tu mají i skvělé sladkosti a milou obsluhu. Lázeňskou nudu Jizba zaručeně zažene!

KÁVA OD CESTY (Hamr 88, Chlum u Třeboně)
Čím je Luhačovicím Jizba, tím je Třeboňsku Káva od cesty. Přímo v Třeboni sice můžete kousíček od lázeňské budovy narazit na kavárnu s vlastní pražírnou Aroma coffee, ale milovníci světleji pražené výběrové kávy si tu pochutnají spíše na dortech. Vypravte se raději na kávu na kole. Přímo na cyklostezce u Hamru je domácí kavárna Káva od cesty, která patří dobře známé usměvavé baristce Veronice Urbanové. Po letech strávených v Praze v kavárnách pražírny Doubleshot se přestěhovala do jižních Čech a zachraňuje všechny milovníky skvělé kávy. Lepší nenajdete široko daleko. Domácí sladkosti nechybí.

Lékárna by City Roasters (Tomáše Garrigua Masaryka 941/47, Karlovy Vary)
Karlovy Vary nabízejí nekonečné možnosti uhašení žízně. Přílišná konzumace teplých minerálních pramenů však může vést k zažívacím problémům a s drinky v Becher’s Baru je třeba také zacházet opatrně. Můžete si zajít na nóbl kávu v elegantním prostředí Grandhotelu Pupp, ale pokud vyhledáváte moderní kavárenský provoz včetně slaných i sladkých jídel, zamiřte do Lékárny. Tu provozuje karlovarská pražírna City Roasters a vedle prezentace svých káv tu hostům nabízí snídaně, menší porce jídel i míchané nápoje.

Káva mezi vinohrady

Úrodná vinařská část Moravy přiláká každoročně tisíce Čechů. Ať už stráví večer ve sklípku, nebo den na kole na cyklostezkách mezi vinohrady, dobrou kávu ocení i ti, co přijeli hlavně za vínem.

Dvorek café wine bistro Bořetice (Bořetice 188, Bořetice)
Uprostřed známých vinařských obcí, jako jsou Němčičky, Velké Pavlovice, Velké Bílovice a Čejkovice, leží malebný Dvorek Bořetice. Oáza klidu, dobré kávy, skvělých tartaletek, kremrolí, dortů Pavlova, lokálních vín i slaných dobrot k nim. Pokud si ještě někdo vzpomenete na atmosféru Café Fara v Klentnici, než se stala zlatým dolem a místem setkávání všech, kteří se vinařskou oblastí jen mihli, tušíte, jaké je to v Bořeticích.

Balance Coffee & wine (Velká Mikulášská 37/10, Znojmo)
Vinařské Znojmo ví, že rovnováha mezi vínem, kávou, vodou a jinými nápoji je základ. Proto v Balance Coffee servírují od každého něco. Zajímavé spojení kavárny s výběrovou kávou a vinného baru, ve kterém věnují prostor naturálním vínům, rozhodně doporučujeme k návštěvě. Mají tu samozřejmě i něco slaného a sladkého k jídlu (zejména sladkosti nenechte bez povšimnutí) a namíchají vám tu i drink, pokud už se na další lahvinku nechystáte. Před horkem se můžete schovat na příjemném dvorku.

Kafe Mělník (Krombholcova 3474, Mělník)
Ve městě, kde svět přicházel o básníky a nad soutokem Labe a Vltavy se táhnou vinohrady, je skvělá malá kavárna stojící mimo centrum mezi rodinnými domy, která je povinnou zastávkou při návštěvě tohoto města. Ke kávě si dejte některý z dortů z vitríny, a ještě lépe vafle, pokud dorazíte v ten správný den. Neošidí vás tu ani o víno a netradiční kávové nápoje. Mimořádně milý personál i atmosféra místa vás pravděpodobně přilákají i k příští návštěvě.

Na horách i v podhůří

Bombardino, svařák, grog nebo horká griotka jsou samozřejmě přijatelné nápoje při lyžovačce nebo po ní, ale káva v bufetech u vleku nebývá zrovna exkluzivní. Běžkaři ani sjezdaři ale nejsou při hledání dobré kávy na horách bez šance. Platí to samozřejmě i pro letní turisty.

Stánek Maliník (Bedřichov 1750, Bedřichov)
Maliník je fenomén, který nelze řadit mezi kavárny, ale přesto si tu dáte fajn kávu a k ní tolik dobrých věcí, že v našem výčtu nemůže chybět. Je jedno, jestli pravidelně běháte Jizerskou padesátku, nebo jen chodíte z Bedřichova na česnečku na Prezidentskou chatu. Při příští návštěvě se stavte ve stánku, kde se dřív prodávaly párky a turek. Dáte si překvapivě dobré jídlo, víno, ze kterého vás druhý den nebude bolet hlava, pivo z malých pivovarů a kávu, která vám hořkostí nebude svírat pusu. Na cestu si můžete koupit i pecen čerstvého kváskového chleba.

Craft Coffee (Pec pod Sněžkou 139, Pec pod Sněžkou)
Naštěstí už i v Peci, která praská ve švech v zimě i v létě, si můžete dát dobře připravenou výběrovou kávu. Zrna v mlýnku pocházejí od sympatických kluků z Candycane coffee a vedle espressa a od něj odvozených nápojů tu zvládají i alternativní metody přípravy. Craft v názvu se netýká jen kávy, ale i piva z řemeslných pivovarů, které je tu neméně důležitou součástí sortimentu. Ani tady vás samozřejmě o hladu nenechají.

Kofein Plac (autobusové nádraží Fügnerova, Liberec)
Zejména běžkaři a pěší turisté míří do Bedřichova a okolních středisek žlutým autobusem z Prahy, který je vysadí v Liberci na „Fügnerce“. Jistě je potěší, že si hned po vystoupení mohou dát místo autobusové instantní kávy skvěle připravenou výběrovku. Černý stánek s nápisem Kofein Plac nelze přehlédnout. Jeho majitelé věří na lokální spolupráci, a tak kávu berou od liberecké pražírny Nordbeans a občerstvení ze sympatického Bistra Široká. To nejlepší z Liberce tak můžete ochutnat, aniž byste vkročili do centra města.

Cesta do města

Londýn, Paříž nebo Barcelonu bude asi lepší letos v létě vynechat. Inspirovat se k cestám po Česku můžete nejen absurdními slogany národního vlakového dopravce, ale i naším kávovým průvodcem.

Pikola Šumperk (Polská 3, Šumperk)
Jednou z nejkrásnějších kaváren mimo velká česká města, která vás chytí za srdce, je bezpochyby Pikola. Na cestě do rodiště šumperáku, který přetrvá věky, ji rozhodně nevynechejte. Takové místo, kde se můžete sejít s přáteli, zvládnout tu pracovní schůzku, ale i snídani nebo lehký oběd, přečíst si kousek právě rozečtené knihy nebo si prostě jen užít kávu a skleničku, by slušelo každému menšímu městu. Atmosféru místa samozřejmě podporuje milá obsluha i komunita lidí, kteří se tu scházejí.

Canall – coffee boutique vintage (Wolkerova 27, Prostějov)
Zláká-li vás v létě výlet na Plumlovskou přehradu, připravte se na mnohá gastronomická potěšení. V Plumlově ochutnejte slavný plumlovský řízek, který jeho vynálezce pan Pácl obohatil o smažené vejce, strouhaný eidam a bohatý zástřik kečupem. V nedalekých Mostkovicích si povinně musíte dát grilované „makrele“ se šurvajzem a nezkoumat příliš jeho složení. A v Prostějově si to vykompenzujte něčím, co vás konečně přenese do dvacátého prvního století, a kdyby se to vše neodehrávalo ve Wolkerově ulici pojmenované po zdejším nejslavnějším rodákovi (snad se Edmund Husserl neurazí), mohli byste si klidně myslet, že sedíte v kavárně v Londýně. Tam by sice mohli mít obdobně dobrou kávu, ale určitě ne tak skvělé kremrole a domácí koláče a dorty. Místní zahrádka vás dokonale ochrání před celým světem.

Kavárna Nový Svět (Nový Svět 2, Praha 1)
Kdo by si kdy představil, že Praze budou chybět turisté. Vypravíte-li se prozkoumávat matku měst, budete mít desítky možností, kde si dát skvělou kávu. Jedna je ale výjimečná. Poslední kavárnu našeho průvodce najdete na romantickém Novém Světě nedaleko Hradu. Na místě, které miloval Ota Pavel i jeho přítel Arnošt Lustig stejně jako Jan Švankmajer, jehož dům nelze přehlédnout, a další významné postavy české kultury. Kavárnu tu provozuje rodina Formanových, která ji původně otevřela pro své sousedy. Při návštěvě Nového Světa se tak chovejte s úctou, jako ve vlastním bydlišti, kde toužíte po klidu. Odměnou vám bude voňavá káva, domácí koláče, posezení v krásném interiéru a nezapomenutelná pohoda.