Tip na podzimní trip: Livigno kolem dokola - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tip na podzimní trip: Livigno kolem dokola

, Martin Březina,
Tip na podzimní trip: Livigno kolem dokola
Zdroj: ©FabioBorga

Babí léto pomalu začíná, zima ještě daleko, ale přesto je ve slunné horské obci Livigno sezona v plném proudu. Italské Alpy jsou nyní rájem cykloturistů a bikerů. Díky nadmořské výšce 1816 metrů nad mořem je Livigno ideálním místem pro sporty, které vyžadují intenzivní aerobní aktivitu. Proto zde letní přípravu absolvují profesionální sportovci i celé reprezentační týmy, a to včetně početné enklávy českých zástupců.

No posuďte sami. Z českých reprezentantů zde můžeme potkat kajakáře Josefa Dostála, rychlobruslařskou šampionku Martinu Sáblíkovou, skifaře Ondřeje Synka, vytrvalkyni a čerstvou medailistku v maratonu z Mistrovství Evropy v atletice Evu Vrabcovou-Nývltovou, české biatlonové reprezentanty i lyžaře. Na kole si zde dávají tréninkové dávky Zdeněk Štybar nebo Roman Kreuziger. Proč je Livigno takovým magnetem, jsme se rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži.

Italské Livigno je obklopené “třítisícovkami”, a proto někdy bývá nazýván evropským Tibetem. Je tak považováno za nejvýše umístěné trvale obydlené město v Evropě. Obec o rozloze 227 km2 a s necelými sedmi tisíci obyvateli umí svůj turistický potenciál skvěle využít. Sezóna je prakticky celý rok, i když je mezi našinci stále v podvědomí především jako lyžařská oblast.

Cyklotrasa kolem Lago di Livigno

V údolí najdete jezero Lago di Livigno, které je vhodné na kajak nebo paddle boardy (Alpisealla Summer Lake). V samotném městě je pak nejvýše položený akvapark v Evropě – Aquagranda Active You o rozloze 10 tisíc m2 a pyšnící se oceněním TripAdvisor Certificate of Excellence 2018! Lanové centrum Larix Park, turistické trasy a dostatek wellness zázemí v penzionech a hotýlcích, které tvoří ráz samotného města.

Kolo hraje prim

Nejvíce doporučení přichází od vyznavačů cyklistiky všeho druhu. První, co jsme zde ocenili, je široká síť vybavených prodejen a půjčoven kol, které jsou prakticky na každém rohu. Z Prahy jsme si tak vezli pouze oblečení a zbytek jsme řešili na místě. Protože jsme měli před sebou testování bikeparků, ale i poznávaní turistických cest, tak jsme sáhli po „all terrain” kolech, chráničích horní části těla i nohou, někdo vyměnil i svou cyklohelmu za integrální, protože nás čekalo i dost downhill tratí.

Naše první cesta vedla do Bike Skill Center, kde je prostor pro seznámení se s horským kolem nebo si můžete pod dozorem profesionálních bikerů zlepšit svou techniku jízdy na kole. Samozřejmě to platí pro děti i dospělé.

Carosselo3000_Monte Breva - Downhill

Protože má Livigno 3200 km GPS zmapovaných tras, raději jsme si program a trasy nechali naplánovat od profesionálních cykloprůvodců a udělali jsme jedině dobře. Během tří dnů jsme vyzkoušeli to, za čím sem jezdí hvězdy!

Den první – Poznávání bikeparků a cyklotras. Skupinka „hobíků“ se vydala lanovkou na méně náročné tratě Bikeparku Carosello (3000 m.n.m), který nabízí více než 50 km tras vytvořených speciálně pro pro flow country, enduro a single trail pro zkušené, začátečníky i rodiny (doporučeno pro děti 7+).

úsvit na Monte delle Rezze

Ti otrlejší bikeři si vyjeli poznávat Park Mottolino Fun Mountain (jeden z prvních v Evropě), který byl postaven v roce 2005 u příležitosti Světového mistrovství MTB. K dispozici je zde celkem 13 tras různých úrovní, takže si každý přijde na své. Odpočinkový pak byl odpolední výjezd na „žízeň” cyklotrasou kolem města i jezera Lago di Livigno. Vrcholem dne byla možnost nocování ve stanech na Monte delle Rezze (2858 m.n.m.), které nabídlo neskutečné výhledy na západ slunce, ale i klid a tmu, o které si v nočním městě můžeme nechat jen zdát.

Den druhý – Ranní káva při východu slunce nad horskými masivy je nezapomenutelná, ale ten největší zážitek, i pro ostřílené bikery, teprve přišel – Helibike! Vrtulník i s koly přenesl bikery na Monte Breva, kde si dali, podle svých slov, jeden z nejtěžších downhill sjezdů. Zasloužená regenerace proběhla večer v akvacentru Aquagranda Active You.

Helibike - transport

Den třetí – Odjezdový den byl v individuální režii, a tak si někdo testoval MTB elektrokola v Bike Skill Center, další zašli vyzkoušet lesní lanové centrum Larix Park, které nabízí dostatek vyžití pro celé rodiny. Ostatní využili volný čas ke kávě a nákupům, protože je škoda nevyužít výjimečný daňový a celní status města, kde se neplatí DPH, spotřební daně a částečně ani clo. Znamená to atraktivnější ceny alkoholu, parfémů, pohonných hmot, ale i značkového oblečení.

NÁŠ TIP
Od 15. do 30. září 2018 v případě pobytu minimálně na tři noci v hotelu anebo sedm nocí v jednom z apartmánů zapojených do propagační akce hosté získají Bike Pass zdarma!

Doporučená cyklotrasa: Pro milovníky endura je k dispozici nová přeshraniční trasa v délce 5,8 km s převýšením 180 m, která spojuje Livigno s Engadinou a prochází průsmykem Forcola. Její absolvování trvá zhruba jednu hodinu a cyklisté vyjíždějí z průsmyku Forcola ve výšce 2.315 m.n.m., který je v Itálii, a cílem je Ospizio Bernina ve Val Minore (2.309 m.n.m.) ve Švýcarsku. 15 km cyklotrasa vedoucí v celé délce údolí Livigno je vhodná pro každého, od rodin s dětmi až pro toho, kdo touží po klidné jízdě v přírodě. Trasa začíná od mléčné farmy v Livignu v oblasti Lago a vede až k průsmyku Forcola.

Doporučené trasy:

Praha (690 km, 9-10 hod.) – Plzeň – Regensburg – Mnichov – Ga-Pa – Landeck – Zerenez – Livigno

Brno (850 km, 11 hod.) – Linz – Salzburg – Innsbruck – Landeck – Zernez – Livigno

Carosello3000_Carosello 3000


Ohodnoťte tento článek
Diskuze