Těžká volba pro milovníky mléka: Kravské zahřívá planetu, mandlové zabijí včely, rýžové ničí vodu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Těžká volba pro milovníky mléka: Kravské zahřívá planetu, mandlové zabijí včely, rýžové ničí vodu

,

Jaké pít mléko v době, která si žádá klimaticky aktivní přístup, jež dbá na uhlíkovou stopu i udržitelné zemědělství? Možností mají uvědomělí spotřebitelé celou řadu, ale podle vědců i takové rýžové mléko má svá rizika.

Kravské mléko je tradiční volbou všech milovníků mléčných výrobků. Nicméně jedna sklenice má na svědomí až třikrát více vyprodukovaných skleníkových plynů než rostlinná varianta, uvedli vědci z oxfordské univerzity v roce 2018. Například mandlové, sójové, kokosové nebo rýžové mléko.

Ale i klimaticky šetrnější varianty mají svá rizika. Například mandlové mléko. Čtyři pětiny mandlí se vypěstují v Kalifornii a pro opylování mandloní je třeba velké množství včel. Ty ale hromadně umírají, protože se v Centrálním údolí používá celá řada pesticidů. Ročně včelaři přijdou při mandlové misi o 50 miliard včel, což znamená asi třetinu amerických včelstev, jež se používají pro komerční opylování sadů. Mandloně také potřebují velké množství vláhy. Co tedy pít místo mandlového mléka, pokud člověk nechce podporovat obchod se včelí smrtí?

Kokosové mléko je podle ochránců přírody také problém. I když jej většina výživových poradců doporučuje jako zdravý a výživný nápoj plný antioxidantů a vitamínů, v chudých regionech na Filipínách, v Indonésii a Indii jsou sběrači na plantážích vykořisťováni. Jejich denní výdělek nepřesahuje jeden dolar.


Nenápadná a výživná potravina budoucnosti. Obyčejné žaludy


Poptávka po kokosovém mléku také zvyšuje tlak na kácení deštných pralesů. „Produkce kokosových ořechů je úplná tragédie a jsem z toho velmi smutný,“ řekl k problematice produkce kokosového mléka poradce pro udržitelnost Isaac Emery. Zejména v Indonésii mizí deštné pralesy obrovským tempem tří akrů (1,2 hektaru) za minutu.

Rýže a produkce metanu

Rýžové mléko také není z pohledu ochrany přírodních zdrojů výhrou. Rýžová pole potřebují velké množství vody. Navíc produkují nejvíce skleníkových plynů ze všech zemědělských plodin. Bakterie, které žijí v rýžových polích, produkují metan, jenž se uvolňuje do atmosféry. Navíc v případě pěstování rýže se používá velkého množství hnojiv, jež znečišťují zdroje vody.

Zelenějšími variantami rostlinného mléka je například mléko z lískových ořechů. Lísky jsou opylovány spíše větrem než včelami. Emery doporučuje i varianty mléka vyrobeného z konopí nebo lněných semínek.

Oželíte pití mléka, abyste chránili klima?

Pomyslným vítězem mléka, které je nejvíce šetrné ke klimatu i přírodě, je ovesné mléko, tedy nápoj z rozemletých ovesných vloček. „Ovesné mléko funguje velmi dobře při všech metrikách udržitelnosti,“ pochvaluje si Liz Spechtová z amerického The Good Food Institute. Na americkém trhu je tato varianta rostlinného mléka nejrychleji rostoucí variantou.

Oves je nenáročnou plodinou, který se používá v současnosti hlavně jako krmivo pro hospodářská zvířata. Pěstuje se zejména na severní polokouli, takže není spojen s odlesňováním. Má ale i svá rizika. Zejména produkce z Kanady a Spojených států je často zamořena glyfosáty.

Dále čtěte:

Čerstvé mléko s trvanlivostí 40 dní? Američané dotáhli sovětský nápad

Mizerné jídlo na novém rekordu. Německé supermarkety musely stahovat nejvíce pokrmů v historii

Počet veganů v Evropě roste. Dietologové mají obavy o zdraví dětí

Jídlo v koši: nejvíce plýtvá „klimaticky zodpovědná“ nastupující generace

Brambory na ústupu. Současnému životnímu stylu více svědčí rýže a těstoviny