Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Deprese ze šampónů? Nesmysl, uklidňují odborníci

24. října, 16:37 - Jana Nováková
ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
24. října, 16:37

V touze po co nejdokonaleji vypadajících vlasech jsou někteří lidé schopni si je mýt prakticky denně. Šampónem přitom často nešetří. Některé zahraniční zdroje právě tyto kosmetické přípravky podezírají z negativních důsledků na zdraví. Podle českých expertů ale šampóny lidi nijak neohrožují. I tak bychom je ale měli používat s mírou.

Podle některých zahraničních zdrojů je problematická hlavně v šampónech (ale i v jiných kosmetických výrobcích, třeba sprchových gelech či zubních pastách) přítomná látka sodium lauryl sulfát či sodium dodecyl sulfát (dodecylsíran sodný), která je na obalech obvykle uváděná pod zkratkou SLS.

(Ne)bezpečné SLS?

Jde o tenzid, tedy povrchově aktivní látku, která usnadňuje odstraňování nečistot. V kosmetických přípravcích se používá právě pro odstranění nečistot, a to jak z povrchu vlasů, tak pokožky nebo zubů, tedy k mytí. SLS se v minulosti (ve vyšších koncentracích, než v jakých se vyskytuje v kosmetice) používal třeba i v průmyslových závodech jako směs pro odmašťování motorů.

Zahraniční na zvířatech provedené výzkumy ukázaly, že zvířata vystavená působení této látky mají sklon k depresím, průjmům, namáhavému dýchání či těžkým podrážděním kůže. Jiné zahraniční zdroje zase varují, že SLS může způsobovat podráždění očí, poškodit vlasové folikuly a při nepřetržitém kontaktu s pokožkou a vstřebáváním skrz ni do těla mohou vyvolat i astmatické záchvaty.

Čeští experti ale obavy z podobných nežádoucích účinků nesdílí. U látky SLS je podle nich důležité, že je při použití v kosmetických přípravcích, například šampónech nebo sprchových gelech, v kontaktu s pokožkou pouze krátkodobě a do povrchových vrstev pokožky neproniká vůbec nebo jen ve velmi omezeném množství. Negativních zdravotních účinků, například zmiňované deprese, se tak není třeba obávat.

Deprese se nebojte

„Systémová expozice, tedy průnik do krevního oběhu a dokonce průnik přes bariéru do mozku a navození deprese je tedy naprosto neodůvodněné a vědecky nepodložené,“ uvedla pro Euro.cz vedoucí Centra toxikologie a zdravotní bezpečnosti Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Dagmar Jírová. Dodala, že pokud lidé šampóny používají za obvyklých podmínek, nemůže dojít k ohrožení jejich zdraví.

Pouze v případě, že spotřebitelé šampóny či jiné výrobky s SLS používají příliš často, u nich může dojít k lehkým nežádoucím účinkům. „Časté používání mycích přípravků s vysokým obsahem SLS může způsobit významné vysušení (odmaštění) pokožky, její praskání a případně sekundární podráždění,“ dodala Jírová.


Čtěte: Miliardář Janeček uvedl na trh novou konopnou kosmetickou značku Canneff


Stejně jako u citlivosti na některé potraviny platí i u kosmetiky, že co může být pro jednoho člověka naprosto bezproblémové, u jiného může vyvolat nežádoucí reakci.

Šetrnější SLES?

„Podráždění pokožky po použití kosmetického výrobku je závislé na koncentraci a typu tenzidu ve výrobku, na době působení na pokožce a v neposlední řadě i na citlivosti pokožky vůči tenzidu,“ uvedla pro redakci Iveta Hrádková, pedagožka z Ústavu mléka, tuků a kosmetiky Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze. Dodala, že SLS je v poslední době v kosmetických přípravcích často nahrazován šetrnějším SLES. A například v dětské kosmetice se používají ještě šetrnější tenzidy, třeba Coco Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate nebo Sodium Cocoyl Isethionate. Výrobky s obsahem těchto tenzidů (namísto zmíněného a potenciálně dráždivějšího SLS) lze doporučit kromě dětí také citlivějším osobám.

Nepodceňujte oplachování

Připomeňme ale, že není až tak důležité, jaký šampón či jiný oplachový kosmetický přípravek spotřebitel používá, jako to, jak důkladně jej z kůže smyje. Klíčové je, aby na kůži nezůstávaly zbytky těchto kosmetických výrobků.

Na závěr je třeba dodat, že veškeré kosmetické suroviny, které se používají při výrobě jakýchkoliv kosmetických přípravků uvedených na evropský trh, prošly náročným zkoušením, musí vyhovovat velmi přísné legislativě Evropské unie a měly by být bezpečné.

Čtěte: Nebezpečný Gore-Tex? Outdoorové oblečení může škodit zdraví i přírodě


Čtěte také

 Jiří Zimola

Zimola chce příští rok kandidovat za hnutí členů ČSSD a nestraníků Změna 2020

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím…

před 4 hodinami

Společnost Deutsche Telekom si nárokuje výhradní používání barvy magenta.

Magenta je naše: německý telekom se soudí o barvu s americkou pojišťovnou

Spor o používání barvy magenta se rozhořel mezi Deutsche Telekom a americkou firmou…

před 5 hodinami

Události Studentský vůdce Marcel Hájek

Bez svazáků by se revoluce nepovedla, tvrdí studentský vůdce Marcel Hájek

Rodiče začali zahazovat stranické knížky, když jejich děti mlátili policajti, vzpomíná…

před 5 hodinami

Události  Protest proti znečištěnému ovzduší v Teplicích v roce 1989

Jedovatá teplická předehra. Zdevastované ovzduší vyhnalo lidi do ulic už před 17. listopadem

Pár dní před sametovou revolucí se lidé vzbouřili proti extrémně znečištěnému ovzduší,…

před 5 hodinami

Pavel Páral

Turecké školení pro Evropany

Turecko zrovna není v současnosti režimem, který by ve svých nomimálních spojencích…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
V evropských autech budou od roku 2022 povinné černé…
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A které město má nejhorší zácpy?
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Hry pro příležitostné hráče