S tradicí do budoucnosti: výstava v Mladé Boleslavi ukazuje 125 let historie automobilky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

S tradicí do budoucnosti: výstava v Mladé Boleslavi ukazuje 125 let historie automobilky

,
S tradicí do budoucnosti: výstava v Mladé Boleslavi ukazuje 125 let historie automobilky

Ten zlatý ingot nepřehlédnete. Postaví se vám do cesty hned poté, co projdete vstupní halou do muzea mladoboleslavské Škodovky. Muzea, jehož význam letos opět vzrostl. Stejně jako v celé fabrice si i tady připomínají 125. výročí založení automobilky.

Při příležitosti výročí vznikla také speciální expozice nazvaná S tradicí do budoucnosti. A právě onen zlatý ingot, socha Mezi skicou a autem, je ztělesněním tohoto hesla. Mladoboleslavští designéři se při tvorbě této studie inspirovali aerodynamickými tvary předválečných vozů Škoda, ale zároveň v díle rozvíjejí moderní designový jazyk současných modelů.

„Pro nás designéry je to součást hledání vyvážených proporcí a zachycení správných emocí. Socha nás inspiruje – a rodí se první nápady,“ vysvětluje v popisku exponátu šéfdesignér automobilky Škoda Oliver Stefani. „Sochu jsme získali od divize Škoda Design, nikdy předtím nebyla veřejně prezentována,“ připomíná kurátorka výstavy Andrea Loučová.

Muzeum zde v současné podobě, tedy v historických halách, kde se rodily i první vozy Škoda, vzniklo už v roce 1995 s cílem ukázat zájemcům a fanouškům značky průřez její historií. Stálá expozice si tento cíl zachovala dodnes, dílčí výstavy ji však vždy o něco rozšiřují či doplňují. „Celá expozice muzea je o historii naší firmy, snažili jsme se proto vymyslet koncept, v němž nebudeme jen opakovat známá fakta. Vybrali jsme průřezová témata, na nichž ilustrujeme, kam až se firma za 125 let své existence posunula – například vývoj samotného výrobního procesu, tedy jak se vyrábělo tenkrát a jak to funguje nyní,“ líčí pro týdeník Euro kurátorka hlavní cíl výroční expozice.

Zlaté české ručičky

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?