Robocop z Dubaje. Umí šest jazyků a číst emoce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Robocop z Dubaje. Umí šest jazyků a číst emoce

,
Robocop z Dubaje. Umí šest jazyků a číst emoce
Zdroj: Twitter

Dubajský policejní sbor představil novou netradiční posilu – vůbec prvního robotického strážníka na světě. Robocop se zabudovaným senzorem emocí má být předzvěstí příštích let. Do roku 2030 by měla být čtvrtina dunajského sboru tvořena roboty.

První robotický policista na světě byl do služby uveden při příležitosti bezpečnostní výstavy a konference GISEC, kde měl za úkol vítat hosty, ať už pozdravem, potřesením ruky nebo rovnou salutováním.

Robocop měří 170 centimetrů a má na starost hlavně kontakt s místními i turisty. Umí proto šest jazyků a disponuje tabletem, přes který mohou lidé platit pokuty nebo nahlásit zločin. Přes přímé napojení na policejní linky tak může rychle jednat a zaslat všechny potřebné informace.

Největší pozornost však poutá jeho zabudovaný senzor emocí. Na základě gest a řeči těla dokáže v rozmezí dvou metrů rozpoznat náladu a rozpoložení člověka a podle toho adekvátně zareagovat. Pokud například uvidí, že je dotyčný nešťastný či rozrušený, bude se jej snažit zklidnit a povzbudit.

Funkce rozpoznávání emocí se má hodit i při samotném boji se zločinem. Za využití umělé inteligence by Robocop měl odhalit zločince podle obličejových rysů a pomocí navigačních systémů také pomoci s jeho dopadením.

„Naším cílem je poskytnout asistenci a pomoc lidem v nákupních centrech nebo na ulicích,“ vysvětluje hlavní náplň práce robotického strážníka brigádní generál dunajské policie Khalid Nasser Al Razzouqi. „Robocop je nejnovější posilou našeho sboru a byl navržen tak, aby nám pomohl bojovat se zločinem a udržením bezpečnosti ve městě.“

Začlenění robotického policisty do bezpečnostních složek města však není jen výstřelek na přilákání pozornosti. Dubajská policie si už dříve dala za cíl mít do roku 2030 čtvrtinu sboru složenou z robotů.

Přečtěte si o dalších dubajských projektech:

Dubaj chystá bezpilotní dron pro přepravu osob. Poletí rychlostí až 160 km/h

První rotující mrakodrap na světě vznikne v Dubaji. Bude stát 11 miliard

Dubaj se opět rozšiřuje. Staví zábavní komplex za 3 miliardy dolarů

Dubaj: město z písku, v kterém dominují přistěhovalci


Ohodnoťte tento článek
Diskuze