Řeky u velkých měst jsou zamořené kokainem. Úhoři s tím mají problémy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Řeky u velkých měst jsou zamořené kokainem. Úhoři s tím mají problémy

,
Řeky u velkých měst jsou zamořené kokainem. Úhoři s tím mají problémy
Zdroj: Profimedia.cz

Znečištění řek u velkých měst zbytky kokainu ohrožuje evropské úhoře. Vykazují sice vyšší aktivitu, která ale vede k atrofii svalů, která jim znemožňuje migrovat přes oceán do Sargasového moře za účelem reprodukce. Vyplývá to ze studie italských biologů.

Nepatrné množství kokainu v evropských řekách ohrožuje populaci úhoře říčního, který je kriticky ohroženým druhem. Kokain u ryby způsobuje hyperaktivitu, ale také začne docházet k odumírání svalové hmoty a hormonálním změnám, uvedla studie italských biologů zveřejněná v časopise Science of the Total Environment.

Malé koncentrace kokainu se v řekách objevují u velkých měst. Úhoři byli v laboratorních podmínkách po dobu 50 dnů vystaveni koncentraci 20 nanogramů kokainu na litr, což odpovídá znečištění řek.

Poškození svalové tkáně úhořů kokainem:

Poškození tkáně úhořů kokainem
Zdroj: Science of The Total Environment

I poté, co byli jedinci přemístěni do čisté vody na deset dnů na detoxikaci, bylo zjištěno, že mají poškozené svaly a zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizol. Ten způsobuje rychlejší spalování tuků, který úhoři potřebují, aby měli dostatek energie pro cestu do Sargasového moře v západní části Atlantického oceánu, kde se rozmnožují.

„Veškeré tkáně, které byly poškozeny kokainem, hrají klíčovou úlohu pro přežití ryb,“ uvedla vedoucí studie bioložka Anna Capaldová z neapolské univerzity. „Je pravděpodobné, že úhoři vystavení účinkům kokainu se hůře pohybují,“ vysvětlila. Kromě poškození svalů dochází také k poškození žáber.

Nejen kokain, ale i THC a morfin

Podle dřívější studie byla v Temži v Londýně zjištěna přítomnost benzoylekgoninu, což je hlavní metabolit uživatelů kokainu, v koncentraci 17 ng/l. Do říčního systému se dostává kanalizací. V Itálii to bylo dokonce 183 ng/l. K tomu se přidává chemické znečištění pocházející z ostatních drog, například opiátů či antibiotik.

Capaldová dodala, že ve znečištěných řekách se kromě zbytků kokainu nachází i THC, morfin, pesticidy, těžké kovy, fenoly. Všechny tyto látky spojené s lidskou činností mají negativní dopad na život v řekách. Jak přesně jsou dotčeni nejen úhoři, ale i další ryby, bude předmětem dalšího výzkumu.

Související články:

Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem

Gates rozčílil kryptokomunitu: Bitcoin zabíjí, lze za něj koupit drogy

Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku

 Pochod za legalizaci marihuany v Tokiu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze