Rekordní víkend. Formule 1 v Mostě přepisovala historii - Euro.cz

Přihlášení

Rekordní víkend. Formule 1 v Mostě přepisovala historii

,
Rekordní víkend. Formule 1 v Mostě přepisovala historii
Zdroj: Ondřej Stratilík/Euro

Opatrné oživování zažívá okruhový motorismus už i v Česku. Restart proběhl poslední srpnový víkend na Autodromu Most a několik tisíc fanoušků na tribunách bylo svědky rekordu.

I když většina fandů na severozápad Čech mířila hlavně kvůli tradiční Czech Truck Prix, kde se ve skvěle blýskl český jezdec Adam Lacko, když ve třech závodech obsadil čtvrté, první a druhé místo, možná ještě zajímavější věci než mezi tahači se děly v ostatních víkendových závodech. Především díky sérii Maxx Formula určené pro starší monoposty Formule 1, IndyCar či Formule 3000.

Špičkové a velmi hlučné vysokootáčkové vozy na mostecké trati dlouhé 4,212 kilometru připomněly největší slávu okruhu z přelomu 80. a 90. let, kdy tu prototypy a velkoobjemové formule jezdily legendární Interserii obsazenou samými zvučnými jmény.

A právě díky Maxx Formuli se už od prvních rozjížděk otřásal letitý absolutní časový rekord okruhu. Ten stanovil německý jezdec Stefan Mücke v mercedesu DTM – 15. května 2009 zajel čas 1:25,610 minuty. „Hned v prvním tréninku překonali tři jezdci dosud platný rekord v kategorii automobilů,“ hlásil už v pátek večer Jindřich Hrneček, šéf mosteckého závodiště.

Během ranní sobotní kvalifikace, kdy se nad okruhem honily mraky, pak dokonce Mückeho jedenáct let starý rekord překonalo hned šest monopostů. Ten nejrychlejší – čyřlitrová Dallara GP2 řízená italským pilotem Alessandrem Bracalentem – dokonce o 3,7 vteřiny.

Rekordy mosteckého autodromu
Platné od 29. srpna 2020

• Automobily: 1:22, 981 (Bernd Herndlhofer, F1 Arrows A22, 2020)

• Motocykly: 1:35,417 (Karel Hanika, BMW, 2019)

• Tahače: 2:01,340 (David Vršecký, Freightliner, 2009)

Protože ale mezinárodní pravidla uznávají jen časy ze závodů a nikoliv tréninků či kvalifikací, oficiálně se rekord přepisoval až během sobotního podvečera. A změnil se několikrát. Až do osmého kola závodu, kdy rakouský jezdec Bernd Herndlhofer v černo-oranžové formuli 1 zajel čas 1.22,981 a nikdo už jej nepřekonal.

Povědomý monopost odjel seriál mistrovství světa F1 v sezoně 2001 v barvách stáje Orange Arrows Asiatech. Řídili jej tehdy piloti Enrique Bernoldi a Jose Verstappen, otec Maxe, hvězdy současné Formule 1.

I když se obvyklá víkendová návštěvnost mostecké velké ceny tahačů pohybuje kolem sto tisíc lidí, letos byla celá akce daleko komornější a úspornější. Kvůli vládním opatřením mohli fanoušci jen do čtyř sektorů, kam se vešlo maximálně po tisícovce lidí.