Rekordní aukci táhla Toyen. Obraz Šero v pralese se prodal za 30 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rekordní aukci táhla Toyen. Obraz Šero v pralese se prodal za 30 milionů

, čtk,
Rekordní aukci táhla Toyen. Obraz Šero v pralese se prodal za 30 milionů
Zdroj: čtk

Obraz české malířky Toyen Šero v pralese se dnes vydražil za 30 milionů korun bez aukční přirážky, což je autorčin tuzemský rekord a současně čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR. Galerie Kodl dnes prodala 200 uměleckých děl za celkovou částku 250 milionů korun, čímž se její dnešní aukce stala historicky nejúspěšnější v České republice.

Velkoformátové plátno Šero v pralese z roku 1929 od malířky Toyen z jejího sběratelsky vysoce ceněného artificiálního období mělo vyvolávací cenu 14 milionů korun, jeho cena se tak nakonec více než zdvojnásobila. Tuzemský aukční rekord Toyen držel zatím obraz s názvem Spící, který se v roce 2009 prodal za 23,2 milionu korun včetně aukční přirážky, cena na sále tehdy činila 20 milionů korun.


Přečtěte si o nové zálibě jednoho z možných kupců drahého obrazu:

Martin Roman buduje sbírku výtvarného umění

Martin Roman


Díla Toyen, která je označována za první dámu české meziválečné avantgardy, zahrnují „naivistické“ obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či, pro ni tolik typické, surrealistické kompozice. Její surrealistické obrazy dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem.

Dnes prodaný obraz Šero v Pralese nemá žádný záchytný bod či pevný střed, vše je v neustálém neuspořádaném procesu dění. Pozorovatel je tak nucen ponořit se do sebe sama a tam hledat odpovědi na své nejniternější otázky ukryté v podvědomí, stojí v popisku katalogu aukční síně.

Podobného zájmu jako Toyen se dnes podle Kaslové dostalo také dílu Zapomenuté hračky od Giorgia de Chirica, které se z původní vyvolávací částky 19 milionů vyšplhalo až na 26,2 milionu korun bez aukční přirážky. Desetimilionovou hranici překonalo i kubistické Zátiší s hodinkami od Emila Filly (vydraženo za 10,6 milionu Kč), Koupání od Františka Kupky (13,6 milionu Kč) a Žně v Kraskově od Antonína Slavíčka (11,2 milionu Kč). Další obraz Emila Filly Ležící žena dosáhl částky 9,8 milionu korun. Všechny částky jsou bez aukční přirážky.

Přečtěte si také obecné rady o investování:

7 nejčastějších omylů při investici do zlata

Portfolium vašich potomků musí růst spolu s nimi