Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Antorini: Ztělesnění rafinovanosti a ryzího luxusu

Módní značka Antorini představila v nové kolekci podzim/zima 2019 luxusní kabelku Chantal…

MBA v oblasti lidských zdrojů: prestiž a kvalita na Ústavu práva a právní vědy

Mezi nejžádanější profesní programy patří MBA Řízení lidských zdrojů a personální…

Zmrzlina vrací podnikatelům vstupní investici už za půl roku

Záleží samozřejmě na atraktivitě místa, dobrém produktu a dodržování propracovaného know…

 Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Autor: shutterstock.com

Potřebujete si občas vybít vztek? Stačí zajít do speciální místnosti a všechno tam rozmlátit

27. června, 09:00 - Barbora Košňarová
 Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Autor: shutterstock.com
27. června, 09:00

Ujel vám před nosem poslední autobus? Vytočil vás neodbytný kolega, který absolutně nezvládá zadané úkoly? Nebo jste snad strávili nekonečný čas na poště, abyste nakonec zjistili, že se váš dopis stejně někde zatoulal? Ačkoliv se spousta lidí snaží svou zlost potlačovat, často by prostě rádi ze vzteku do něčeho praštili. Přesně k takovému účelu slouží speciální místnosti, kam můžete přijít a rozmlátit, na co přijdete.

Vybijte si vztek snadno a rychle

Spousta lidí je v práci, ve škole nebo dokonce doma pod velkým tlakem a pro většinu z nás se tak potlačování vzteku stalo běžnou součástí každodenního života. S tím, že svět není spravedlivý, se člověk prostě musí smířit. Málokdo by ale občas nechtěl něco rozmlátit a zbavit se tak narůstajícího stresu. Stejně uvažovali i tvůrci tzv. rage rooms, které v posledních měsících zažívají velký boom.

Vztek není radno potlačovat ( Autor: shutterstock.com )

Jedná se o speciální místnosti, které za poplatek umožňují vystresovaným návštěvníkům rozmlátit okolní předměty a vybít si na nich svůj dlouho potlačovaný vztek. Podle zpravodajského serveru CNN představují rage rooms jakýsi celoamerický trend. V současné době byste ve Spojených státech našli zhruba 60 podobných zařízení.

Jak to v rage rooms vlastně funguje?

Majitelé se snaží zákazníkům poskytnout bezpečné prostředí, kde mohou během určeného času (zhruba od pěti do třiceti minut) ničit vše, na co přijdou. Nejprve je proto nutné obléknout si speciální bezpečnostní oděv, rukavice, přilbu s chrániči sluchu, štít na obličej a boty s ocelovou špičkou. Poté si účastníci mohou zvolit vhodnou zbraň. K dispozici obvykle mají celý arzenál nástrojů, jako jsou kladiva, baseballové pálky, páčidla nebo třeba golfové hole.

Sin City Smash ( Autor: https://www.instagram.com/explore/locations/169322300334061/sin-city-smash/?hl=cs )

Před začátkem demolice dostane každý účastník také bezpečnostní instrukce, které ho mají ochránit před jakýmkoliv zraněním. Může si vybrat také tu správnou hudbu, která mu pomůže potlačovaný vztek vyjádřit. K nejoblíbenějším variantám samozřejmě patří heavy metal nebo gangsta rap, spousta lidí se ale nejlépe rozběsní u vážné hudby. Pak už může začít samotné ničení.

Určitě také přemýšlíte o tom, kde se všechny ty předměty vhodné na rozmlácení vlastně berou. Odpověď je ale poměrně snadná. Některé rage rooms získávají materiál z místních recyklačních center, jiným nepotřebné předměty darují lidé z okolí. A když nakonec všechny věci v místnosti zničíte, pracovníci antistresových místností zbytek zlikvidují a odvezou na skládku.

Výbuch vzteku údajně chrání vaše zdraví

Tvůrci speciálních antistresových místností často tvrdí, že jimi nabízený zážitek v podstatě představuje zvláštní formu destrukční terapie. Svůj hněv totiž lidé vyjadřují zdravým způsobem, místo aby řvali na své příbuzné, kolegy nebo spolucestující v metru. Potlačování vzteku by navíc lidem mohlo způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, jako je například zvýšená úzkostlivost, vysoký krevní tlak nebo silné bolesti hlavy.

Wreck Room ( Autor: https://www.instagram.com/wreckroomlv/ )

Psychologové a odborníci na duševní zdraví však nejsou z rage rooms až tak nadšení. Jak pro CNN poznamenala docentka sociologie Deborah J. Cohan, jsou totiž sice prospěšné při vybíjení vzteku, nenabízí však účastníkům prostředky k tomu, aby se s negativními emocemi zvládali vyrovnat také v dlouhodobější perspektivě. Nakonec mohou přispět i k tomu, že člověka ovládne ještě větší vztek než na začátku.

„Pro člověka může být jistě vnitřně očišťující, když z nějakého předmětu vymlátí duši nebo ho rozbije na milion kousků. Zatímco však jednotlivci krátkodobě zažívají skvělý pocit, úroveň společnosti tak pravděpodobně z dlouhodobého hlediska spíše klesá,“ řekla pro CNN Deborah Cohan.

Destrukce v Las Vegas

Rage rooms se poslední dobou rozmohly hlavně ve městě hazardu. Las Vegas momentálně nabízí rozzuřeným lidem tři různá místa, kam mohou zajít beztrestně ničit okolní předměty. Prvním z nich je zařízení s názvem Axe Monkeys, kde můžete vyzkoušet také hod sekerou na terč nebo si dokonce donesete vlastní věci určené ke zničení. Tato varianta je populární třeba u lidí, kteří procházejí těžkým rozchodem a chtějí si vybít svůj vztek na věcech připomínajících bývalého partnera.

Wreck Room ( Autor: https://www.instagram.com/wreckroomlv/ )

Další na seznamu je zařízení jménem Wreck Room, které nabízí vstup až pro šest vzteklounů najednou. Podnik Sin City Smash naopak vsadil na zábavu pro naštvané gamblery, kteří mohou rozmlátit pokerové žetony a stoly na black jack baseballovou pálkou obalenou ostnatým drátem. Kromě toho nedávno přidali také zombie místnost s kouřovými efekty a speciálním osvětlením.

A co je podle tvůrců na speciálních místnostech, kde se lidé mohou dosyta vyvztekat, tak úžasného? „Je to skvělá forma stresové terapie,“ řekla pro CNN majitelka Sin City Smash Anna Guiao. „Spousta ustaraných lidí, kteří sem přicházejí, se při odchodu cítí klidnější a svobodnější. Las Vegas je navíc největší zábavní centrum na světě a vybíjení vzteku je jedna z dalších skvělých věcí, které zde mohou návštěvníci vyzkoušet.“

Rozmlať to v Česku

Pokud vás nový koncept zbavování se hněvu zaujal, nemusíte kvůli tomu hned jezdit do Ameriky. Něco podobného totiž v současné době nabízí i pražský projekt s názvem Rozmlať to!, který na svých webových stránkách láká účastníky na dva originální zážitky. Buď můžete sami půl hodiny ničit plně vybavenou kancelář, nebo s partou přátel dostanete hodinu na rozmlácení připraveného automobilu.


Čtěte také

 Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý: Během jediné generace můžeme západní Evropu dohnat

Vladimír Dlouhý už pět let stojí v čele Hospodářské komory a zastupuje zájmy českých…

před 8 hodinami

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinské volby podle průzkumů vyhrála Zelenského strana. Získala přes 40 procent

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi…

21. července 2019

 Výroba automobilů, ilustrační foto

Konec zázraku jménem světový obchod. Na protekcionismu Česko vydělat nemůže

Česko v posledním čtvrtstoletí velmi těžilo ze světového obchodu. Dnes je kvůli tomu…

21. července 2019

 Italský ministr vnitra Matteo Salvini

O migrační politice nemohou rozhodovat Francie a Německo, vzkazuje Salvini

Protiimigračně zaměřený italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes vzkázal do Paříže, že…

21. července 2019

Ředitel Letiště Praha Václav Řehoř

Víc než cigarety a voňavky. Pražské letiště investuje miliardy do zlepšení služeb pro cestující

Ročně tudy projde skoro 17 milionů lidí, ale jeden důležitý krok letiště teprve čeká. S…

21. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vybíráte peníze z bankomatu cizině?
Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?
Kdy vám mohou zvýšit příspěvek na živobytí?
Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným podíl na zisku?
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Auta
Nehoda autonomního autobusu ve Vídni
Hybridní autobus Iveco byl testován v Pardubicích
Citroen slaví 100 let. Je to historie plná odvážných nápadů
Bentley představuje Flying Spur v provedení First Edition. Úplně první exemplář půjde do aukce
Je opravdu dieselový Mercedes stejně čistý jako elektromobil? Samozřejmě, že ne
Hry pro příležitostné hráče