Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

 Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Autor: shutterstock.com

Potřebujete si občas vybít vztek? Stačí zajít do speciální místnosti a všechno tam rozmlátit

27. června, 09:00 - Barbora Košňarová
 Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Chcete si vybít vztek? Vyzkoušejte rage rooms
Autor: shutterstock.com
27. června, 09:00

Ujel vám před nosem poslední autobus? Vytočil vás neodbytný kolega, který absolutně nezvládá zadané úkoly? Nebo jste snad strávili nekonečný čas na poště, abyste nakonec zjistili, že se váš dopis stejně někde zatoulal? Ačkoliv se spousta lidí snaží svou zlost potlačovat, často by prostě rádi ze vzteku do něčeho praštili. Přesně k takovému účelu slouží speciální místnosti, kam můžete přijít a rozmlátit, na co přijdete.

Vybijte si vztek snadno a rychle

Spousta lidí je v práci, ve škole nebo dokonce doma pod velkým tlakem a pro většinu z nás se tak potlačování vzteku stalo běžnou součástí každodenního života. S tím, že svět není spravedlivý, se člověk prostě musí smířit. Málokdo by ale občas nechtěl něco rozmlátit a zbavit se tak narůstajícího stresu. Stejně uvažovali i tvůrci tzv. rage rooms, které v posledních měsících zažívají velký boom.

Vztek není radno potlačovat ( Autor: shutterstock.com )

Jedná se o speciální místnosti, které za poplatek umožňují vystresovaným návštěvníkům rozmlátit okolní předměty a vybít si na nich svůj dlouho potlačovaný vztek. Podle zpravodajského serveru CNN představují rage rooms jakýsi celoamerický trend. V současné době byste ve Spojených státech našli zhruba 60 podobných zařízení.

Jak to v rage rooms vlastně funguje?

Majitelé se snaží zákazníkům poskytnout bezpečné prostředí, kde mohou během určeného času (zhruba od pěti do třiceti minut) ničit vše, na co přijdou. Nejprve je proto nutné obléknout si speciální bezpečnostní oděv, rukavice, přilbu s chrániči sluchu, štít na obličej a boty s ocelovou špičkou. Poté si účastníci mohou zvolit vhodnou zbraň. K dispozici obvykle mají celý arzenál nástrojů, jako jsou kladiva, baseballové pálky, páčidla nebo třeba golfové hole.

Sin City Smash ( Autor: https://www.instagram.com/explore/locations/169322300334061/sin-city-smash/?hl=cs )

Před začátkem demolice dostane každý účastník také bezpečnostní instrukce, které ho mají ochránit před jakýmkoliv zraněním. Může si vybrat také tu správnou hudbu, která mu pomůže potlačovaný vztek vyjádřit. K nejoblíbenějším variantám samozřejmě patří heavy metal nebo gangsta rap, spousta lidí se ale nejlépe rozběsní u vážné hudby. Pak už může začít samotné ničení.

Určitě také přemýšlíte o tom, kde se všechny ty předměty vhodné na rozmlácení vlastně berou. Odpověď je ale poměrně snadná. Některé rage rooms získávají materiál z místních recyklačních center, jiným nepotřebné předměty darují lidé z okolí. A když nakonec všechny věci v místnosti zničíte, pracovníci antistresových místností zbytek zlikvidují a odvezou na skládku.

Výbuch vzteku údajně chrání vaše zdraví

Tvůrci speciálních antistresových místností často tvrdí, že jimi nabízený zážitek v podstatě představuje zvláštní formu destrukční terapie. Svůj hněv totiž lidé vyjadřují zdravým způsobem, místo aby řvali na své příbuzné, kolegy nebo spolucestující v metru. Potlačování vzteku by navíc lidem mohlo způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, jako je například zvýšená úzkostlivost, vysoký krevní tlak nebo silné bolesti hlavy.

Wreck Room ( Autor: https://www.instagram.com/wreckroomlv/ )

Psychologové a odborníci na duševní zdraví však nejsou z rage rooms až tak nadšení. Jak pro CNN poznamenala docentka sociologie Deborah J. Cohan, jsou totiž sice prospěšné při vybíjení vzteku, nenabízí však účastníkům prostředky k tomu, aby se s negativními emocemi zvládali vyrovnat také v dlouhodobější perspektivě. Nakonec mohou přispět i k tomu, že člověka ovládne ještě větší vztek než na začátku.

„Pro člověka může být jistě vnitřně očišťující, když z nějakého předmětu vymlátí duši nebo ho rozbije na milion kousků. Zatímco však jednotlivci krátkodobě zažívají skvělý pocit, úroveň společnosti tak pravděpodobně z dlouhodobého hlediska spíše klesá,“ řekla pro CNN Deborah Cohan.

Destrukce v Las Vegas

Rage rooms se poslední dobou rozmohly hlavně ve městě hazardu. Las Vegas momentálně nabízí rozzuřeným lidem tři různá místa, kam mohou zajít beztrestně ničit okolní předměty. Prvním z nich je zařízení s názvem Axe Monkeys, kde můžete vyzkoušet také hod sekerou na terč nebo si dokonce donesete vlastní věci určené ke zničení. Tato varianta je populární třeba u lidí, kteří procházejí těžkým rozchodem a chtějí si vybít svůj vztek na věcech připomínajících bývalého partnera.

Wreck Room ( Autor: https://www.instagram.com/wreckroomlv/ )

Další na seznamu je zařízení jménem Wreck Room, které nabízí vstup až pro šest vzteklounů najednou. Podnik Sin City Smash naopak vsadil na zábavu pro naštvané gamblery, kteří mohou rozmlátit pokerové žetony a stoly na black jack baseballovou pálkou obalenou ostnatým drátem. Kromě toho nedávno přidali také zombie místnost s kouřovými efekty a speciálním osvětlením.

A co je podle tvůrců na speciálních místnostech, kde se lidé mohou dosyta vyvztekat, tak úžasného? „Je to skvělá forma stresové terapie,“ řekla pro CNN majitelka Sin City Smash Anna Guiao. „Spousta ustaraných lidí, kteří sem přicházejí, se při odchodu cítí klidnější a svobodnější. Las Vegas je navíc největší zábavní centrum na světě a vybíjení vzteku je jedna z dalších skvělých věcí, které zde mohou návštěvníci vyzkoušet.“

Rozmlať to v Česku

Pokud vás nový koncept zbavování se hněvu zaujal, nemusíte kvůli tomu hned jezdit do Ameriky. Něco podobného totiž v současné době nabízí i pražský projekt s názvem Rozmlať to!, který na svých webových stránkách láká účastníky na dva originální zážitky. Buď můžete sami půl hodiny ničit plně vybavenou kancelář, nebo s partou přátel dostanete hodinu na rozmlácení připraveného automobilu.


Čtěte také

Ilustrační foto

Ceny emisních povolenek rostou, analytici jsou s fungováním systému spokojeni

Vyšší cena emisních povolenek zvyšuje náklady tuzemských energetických a průmyslových…

před 1 hodinou

Události Předjíždění, ilustrační foto

Porušení zákazu předjíždění: Jaké jsou sankce, kolik bodů a hrozí zákaz řízení?

Pozor na předjíždění v křižovatce, u přechodu nebo na přejezdu. Za nedovolené předjíždění…

před 1 hodinou

Coal-fired power plant, Moorburg, Hamburg, Germany

Žádný strach? Odklon od uhlí zdraží Němcům elektřinu jen o procento, tvrdí analýza

Proti katastrofickým scénářům dopadu německého rozhodnutí přestat vyrábět elektřinu z…

před 1 hodinou

 Facebook, ilustrační foto

Facebook nabídne možnost zablokování sběru dat, uživatelé budou moci vymazat i svou historii

Uživatelé Facebooku budou mít nově možnost sledovat a případně zablokovat na této…

před 2 hodinami

 Ilustrační foto

Zájem o hypotéky klesá. Průměrná sazba se snížila na 2,68 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,68 procenta z červnových 2,76…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?
Co spadá do povinné výbavy koloběžky? A můžete s ní na chodník?
Pohne podzim s cenami plynu a elektřiny? Ptali jsme se analytiků
Komu se příští rok zvýší dávky? A kdo ostrouhá?
Auta
Mercedes EQV je velkoprostorové prémiové MPV, na které vám…
Nové Audi RS 6 Avant bylo odhaleno. Výkonem ani dynamikou na třídu E nestačí, i když má 600 koní
Polaris představuje modely pro rok 2020
Hyundai chystá ještě ostřejší i30 N, která vznikne pouze v počtu 600 kusů. Dočkáme se nového rekordu na Ringu?
Porsche Taycan ukázalo, že i ty vůbec nejlepší elektromobily pořád mohou autům z 80. let leda tak závidět
Hry pro příležitostné hráče