Mazlíčci: proč se vyhnout množírnám a zamířit do útulku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Domácí mazlíčci: proč se vyhnout množírnám a zamířit do útulku

, Klára Odstrčilová,
Domácí mazlíčci: proč se vyhnout množírnám a zamířit do útulku

Psi jsou nejoblíbenějšími domácími mazlíčky a jejich popularita stále stoupá. Útulky přesto praskají ve švech, většina lidí totiž trvá na koupi nového štěněte. Na internetu je koupě plemena snů rychlá, levná a snadná. Pes ale může pocházet z množírny, kde zvířata žijí v neadekvátních podmínkách. Co je na množírnách tak špatného, a proč adoptovat z útulku?

Množírny psů

O množírnách psů bylo v posledních letech hodně slyšet, především o tom, že jsou špatné, mnoho lidí ale vlastně neví proč.
Níže se můžete dočíst, co se v množírnách děje. Máte-li silný žaludek, užitečná je i vizuální pomoc, na internetu jsou dostupné záběry z různých zařízení.

Proč se jim vyhnout

V množírnách jsou pro štěňata i pro rodiče hrozné podmínky. Fenky bývají píchány hormony, aby mohly vrhnout až 4x ročně. To je pro ně fyzicky neudržitelné a jsou v příšerném stavu. To se samozřejmě podepíše na štěňatech, která často bývají nemocná či trpí chronickými záněty.

Dochází také k nekontrolovanému křížení a pejsci se rodí s genetickými vadami. Léčba pak stojí majitele tisíce korun, takže tyto štěňata často končí v útulcích.

Život v podmínkách množíren bez PP (průkaz původu) je považován za týrání. Psi jsou zavření v malých sdílených klecích, které bývají naskládány na sebe, takže psi kálí a močí na ty v klecích pod sebou. Lidé mající zkušenost s těmito zařízeními popisují především nesnesitelný puch. Při zásahu policie se policisté většinou oblékají do ochranných kombinéz.

Koupí štěněte z množírny podporujete jejich existenci, jejich jsoucno je podmíněno prodejem. Nebude-li o jejich štěňata zájem, budou jejich provozovatelé donuceni ukončit svou činnost.

Jak s problémem bojovat

Na množírny je česká legislativa krátká. Doposud není v zákonech zaveden pojem množírna, a jediným pravidlem chovů rekreačních zvířat je, že zvířata nesmí být ohrožena na životě. Kvůli tomu jsou množírny zvířat, i přes častou medializaci věci, aktuálním problémem.

Důkazem může být případ z července 2018, kdy v policisté v Plzni zabavili majitelce množírny 98 psů, z nichž mnoho bylo zmrzačeno. Na zahradě strážníci vykopali desítky pozůstatků psích těl. Psi byli ve velkých počtech v klecích pro hlodavce, kde žili ve svých exkrementech i moči. Sousedé majitelky, která měla v bytě přes 60 psů, se kvůli nesnesitelnému smradu odstěhovali.

Plzeňský případ však není ojedinělý. Na začátku roku 2018 řešila Policie ČR případ, kde v množírně docházelo k týrání 212 psů.

Ačkoli jsou častější množírny psů, existují i pro kočky.

Jak poznat, že je zvíře z množírny?

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout koupi psa z podobných zařízení, je rozeznat podezřelé chování prodejce:

Velmi vstřícné chování, během kterého si prodejce zachovává anonymitu. Prodej se odehrává velmi rychle, kupující nemá čas si zvíře plně zkontrolovat.

Psi z množírny většinou nemají papíry, někdy ale ano. Mezi nejčastější výmluvy, proč pes nemá papíry bývá, že se jedná o „nadpočetné štěně z vrhu“. Nic takového však neexistuje. Rozeznat množírny, které disponují papírovými psy, je těžší.

Množitelé se snaží provést prodej online s předáním mimo místo množení, dobrým způsobem, jak odhalit množitele je, požádat o to, zda byste mohli vidět rodiče štěněte. Ačkoli i to je možné naaranžovat, většinu chovatelů to vykolejí.

Zvířecí útulky

V útulcích končí ta rekreační zvířata, která jsou nechtěná, nebo se o ně jejich původní majitel nebyl schopen postarat, nebo která jsou opuštěná.

Bořit mýty o mazlíčcích z útulků se snaží například tým z neziskové organizace Nekupuj, Adoptuj! Podle nich si lidé často myslí, že psi v útulku jsou problémoví, nevychovatelní nebo s nimi něco není v pořádku. Přitom je drtivá většina úplně bezproblémová, a v útulku se ocitli, protože jim majitel zemřel, nebo se už nemohl postarat.

Adopce z útulku

Přeplněnost útulků je alarmující. Navíc psí a kočičí kamarádi mají potřebu „mít svého páníčka“, proto jsou zvířata i útulky velmi vděční za adopci.

Máte-li specifické požadavky na věk nebo plemeno psa či kočky, kontaktuje útulek, vzhledem k vysokému počtu zvířat v azylových zařízeních, je vysoká pravděpodobnost, že i tam najdete právě to, co hledáte.

Útulky si vyhrazují právo dávat nároky na budoucí majitele zvířat. Většinou ale v oboustranném zájmu. Zaměstnanci útulků nechtějí, aby došlo k umístění k nevhodnému páníčkovi, a k následnému navracení do útulku, nebo ještě hůře k nevhodnému zacházení s mazlíčkem.

Podmínky pro adopci z útulku:

• Žadatel musí vlastnit OP a být starší 18 let
• Není možné si psa adoptovat za účelem darování někomu jinému
• Vzít si s sebou vodítko, obojek a náhubek pro psa
• Při adopci kočky je třeba s sebou mít přepravku
• Při osvojování je třeba podepsat „osvojovací smlouvu“, tím přebíráte za zvíře zodpovědnost
• Individuální požadavky v jednotlivých případech (dle povahy zvířete)

Při adopci pejska či kočky z útulku počítejte s tím, že první 4 měsíce patří původnímu majiteli. V případě, že se majitel během této doby přihlásí, jste povinni jej prostřednictvím útulku mazlíčka navrátit.