První rotující mrakodrap na světě vznikne v Dubaji. Bude stát 11 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

První rotující mrakodrap na světě vznikne v Dubaji. Bude stát 11 miliard

,
První rotující mrakodrap na světě vznikne v Dubaji. Bude stát 11 miliard
Zdroj: Youtube / OfficialDynamicArch

V Dubaji se chystá další architektonický zázrak, který má ohromit svět. V nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů vznikne mrakodrap, jehož každé patro se může otáčet a nabídnout tak pohled na město z 360 stupňů.

O projektu rotujícího mrakodrapu se hovoří už od roku 2008, kdy jej představil architekt David Fisher. Původně měl být dokončen o dva roky později, aniž by Fisher oznámil, kde bude stát. Celý projekt se pak několikrát odsouval a zdálo se, že úplně zapadl.

Mrakodrap však nakonec přeci jen bude stát, do roku 2020, kdy se ve městě bude konat světová výstava, jej chce postavit Dubaj. Z původního nápadu udělat z něj hotel nakonec sešlo, většina charakteristik ale zůstane zachována. Mrakodrap bude měřit 420 metrů a všech jeho osmdesát pater se bude individuálně otáčet kolem betonového základu.

Rezidenti budou moci celý proces otáčení ovládat, včetně rychlosti a možnosti zastavení, pomocí hlasových příkazů. Velkým možnostem a luxusu odpovídá také cena. Jedna bytová jednotka má stát kolem 30 milionů dolarů (763 milionů korun). Stavba celého mrakodrapu pak vyjde v přepočtu na 11 miliard korun.

Fisher se ovšem s jedním postaveným mrakodrapem nechce spokojit a už chystá podobné projekty v Londýně, Paříži, New Yorku či Moskvě.

Co se ještě v Dubaji chystá? Čtěte více:

Dubaj se opět rozšiřuje. Staví zábavní komplex za 3 miliardy dolarů

Dubaj chystá bezpilotní dron pro přepravu osob. Poletí rychlostí až 160 km/h


Ohodnoťte tento článek
Diskuze