První ambasáda? Kalifornští separatisté vsadili na Moskvu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

První ambasáda? Kalifornští separatisté vsadili na Moskvu

,
První ambasáda? Kalifornští separatisté vsadili na Moskvu
Zdroj: Profimedia

Na první pohled to nedává smysl. Příznivci nezávislé Kalifornie a odpůrci Donalda Trumpa si v reakci na jeho vítězství v prezidentských volbách otevřeli první neoficiální ambasádu v Moskvě, kde sídlí muž, který podle spekulací amerických tajných služeb nese vlastní díl odpovědnosti na Trumpově vítězství.

Bez Trumpa nám bude lépe. Zhruba tak by se dala shrnout motivaci Kaliforňanů, kteří se v reakci na Trumpův prezidentský triumf přičinili o vznik hashtagu „calexit“. Ten po vzoru brexitu vybízí l nezávislosti, v případě ekonomicky velmi silné Kalifornie pak k odtržení od zbytku Spojených států.

Kalifornie se od zbytku Unie pokusila naposledy osamostatnit v roce 1860 jako jeden ze států jižanské Konfederace během Americké občanské války. Tak trochu vzhledem k nereálnosti požadavku a komplikovanosti případného technického provedení se mohlo zdá, že diskuze od Calexitu po více než měsíci od voleb ochladla.

Již tuto neděli se ji ale nesporně pokusí oživit Louis Marinello, vůdce hnutí The Yes California Independence, který na druhém konci světa slavnostně otevře historicky první neoficiální ambasádu (zatím) neexistující nezávislé kalifornské republiky. Stane se tak, jak uvádí server Moscow Times, v Moskvě (Marinello i s manželkou žijí v od září v Rusku) tak trochu paradoxně v sídelním městě Vladimira Putina, kterého v posledních dnech některé zdroje uvnitř amerických zpravodajských služeb obviňují z přímé účasti na Trumpově vítězství.

Přečtěte si, jak se postupně s Trumpovým vítězstvím smířili velcí hráči kalifornského Silicon Valley:

Silicon Valley se smiřuje s Trumpem. Naději vyjádřili Bezos či Zuckerberg

 Jeff Bezos, zakladatel vesmírné společnosti Blue Origin (Zdroj: Blue Origin)

Sám Marinelli mezi příznivci kalifornské nezávislosti a Trumpovými odmítači tak trochu vyčnívá. Jak sám pro ruská média přiznal, v prezidentské volbě dal svůj hlas Trumpovi. Ne sice na základě svých skutečných preferencí ale proto, že podle jeho názoru právě Trump coby prezident může významnou měrou přispět k uvědomění Kaliforňanů, že jim a jejich regionu bude bez zbytku Spojených států výrazně lépe.

Nutno zmínit, že se nejedná o diplomatické zastoupení v plném slova smyslu ale spíše o iniciativu občanů a v podstatě jakési kulturní centrum pořádající přednášky a besedy, jehož exteriér však zcela logicky bude zdobit kalifornská vlajka.

Marinelliho kauza však může tak trochu zavánět z pohledu amerických státních autorit. Aktivistovi a jeho projektu se totiž v Rusku podařilo uchytit na základě spolupráce s místním antiglobalizačním think-tankem, který má být podle některých spekulací přímo napojen na státní financování. Nabízí se tak otázka, zda se celé téma kalifornské nezávislosti nestalo pouze politickou kartou hranou v napjaté atmosféře Rusko-amerických vztahů a vzájemného osočování.

Čtěte více o napjatých vztazích Ruska a západu:

Evropská unie prodlouží sankce proti Rusku o půl roku

Obama hrozí Rusku odvetou za hackerské útoky

 Ruský prezident Vladimir Putin


Ohodnoťte tento článek
Diskuze