Prokleté objevení Eldoráda. Legendární laguna nosila chamtivcům smůlu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prokleté objevení Eldoráda. Legendární laguna nosila chamtivcům smůlu

,
Prokleté objevení Eldoráda. Legendární laguna nosila chamtivcům smůlu
Zdroj: Shutterstock

Legenda o zlatém městě má reálný základ – ukrytou lagunu v Kolumbii, do níž indiáni při tajných rituálech naházeli spoustu zlata. Opakované pokusy o vyzvednutí pokladu ale končily tragicky.

Není divu, že to magické místo nemohli evropští konkvistadoři při dobývání Jižní Ameriky dlouho najít. Je to jen taková nevysoká hora porostlá andským pralesem, jakých člověk míjí v centrální Kolumbii tisíce. Jenomže když cestovatel namáhavě vystoupá k jejímu nejvyššímu bodu, teprve pak se otevře úchvatný pohled na její tajemství. Je to ukrytá vnitřní laguna Guatavita, která připomíná kráter sopky zaplněný vodou. A právě tady se konaly tajné obřady indiánské kultury Muisca, které zahrnovaly spoustu zlata a daly tak vzniknout mýtu o Eldorádu.

Zlatý král na jezeře

To slovo, které se dnes používá v mnoha jazycích jako metafora pohádkově bohatého místa, vzniklo vlastně zkomolením. Původně se mezi španělskými kolonizátory už krátce po příchodu na jihoamerický kontinent začaly šířit podivné zvěsti o „El Rey Dorado“ neboli Zlatém králi, případně o „El Hombre Dorado“, tedy Zlatém muži. Jejich předobrazem byl vládce indiánů Muisca, který byl při iniciačním rituálu skutečně pokryt zlatým prachem a vhazoval zlaté šperky do laguny.

Kultura Muisca obývala po staletí andskou náhorní plošinu v nadmořské výšce kolem dvou a půl až tří tisíc metrů, které se dnes říká kolumbijské Altiplano. Je to chladná oblast, kde se ale dařilo pěstování kukuřice a brambor a kde indiáni objevili velká ložiska soli. V době příchodu Španělů v první polovině 16. století byla kultura…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?