Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Předstíral, že je pilotem, aby dostal lepší sedadlo. Letištní ochranku v Dillí ale nepřelstil

22. listopadu, 11:40 - Tomáš Bohuslav
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock
22. listopadu, 11:40

Pracovníci na mezinárodním letišti v indickém Dillí zažili tento týden scénu, která jako by byla vystřižena ze slavného filmu Chyť mě, když to dokážeš. Podařilo se jim totiž zadržet muže, který předstíral, že je pilotem německých aerolinek Lufthansa jen proto, aby se mu dostalo zvláštního zacházení jak na zemi, tak ve vzduchu. Informoval o tom web CNN.

Zájmy lidí mohou být různé. Osmačtřicetiletý Radžan Mahbubání tu svoji našel v nošení líbivých uniforem. Kromě toho jej také vždy bavilo létat, a tak si řekl, že oba tyto koníčky spojí v jeden a stane pilotem.

Být kapitánem dopravního letadla ovšem nejde jen tak. Vyžaduje to roky výcviku, praxe i dostatek finančních prostředků. Mahbubání proto zvolil jinou, o poznání kratší cestu. Opatřil si uniformu, kterou nosí posádky německé společnosti Lufthansa a začal mazaně využívat výhod, jímž se profesionální piloti těší.

Zdlouhavým procesům odbavování, které musí absolvovat každý běžný cestující, se vyhýbal jednoduše tak, že používal letištní prostory určené výhradně pro letovou posádku, a pracovníky aerolinek, s nimiž zrovna letěl, žádal o přesunutí do vyšší třídy.

Točil videa pro zábavu

Jeho plán byl úspěšný, ovšem pouze do chvíle, než jej v úterý těsně před nástupem do letadla společnosti AirAsia mířícího do Kalkaty odhalila na popud jiného zaměstnance Lufthansy ochranka Mezinárodního letiště Infiry Gándhíové v indickém Dillí. Jakmile si u německých aerolinek ověřila, že podezřelý muž u nich skutečně nepracuje, rozhodla se jej zadržet a následně předat místní policii. Když ho poté strážci zákona vyslechli, dočkali se poměrně překvapivého vysvětlení.

„Po svém zadržením nám Mahbubání řekl, že točil videa s leteckou tématikou na YouTube a TikTok a že svůj falešný průkaz (pilota) Lufthansy získal v Thajsku,“ cituje