Pivní rynek osvěží Teplice už popáté - Euro.cz

Přihlášení

Pivní rynek osvěží Teplice už popáté

,
Pivní rynek osvěží Teplice už popáté
Zdroj: Archiv

Ani současná situace je neodradila a na druhý zářijový víkend je vše připraveno. Sládková Martina Valterová a majitelka Gabriela Schönbauerová z teplického Pivovaru Monopol se do craftového degustačně-hudebního festivalu pustily i letos.

„Tepličákům jsme chtěli představit i jiné malé pivovary a toto setkání doplnit příjemnou hudební produkcí. A to se, troufám říct, povedlo,“ říká v rozhovoru Martina Valterová, jak se v roce 2016 Teplický pivní rynek zrodil.

Ač jde letos už o pátý ročník Teplického pivního rynku, určitě v historicky nejproblematičtější atmosféře. Proč jste se nakonec rozhodli festival uspořádat?
Rynek jsme plánovali už v lednu, měli jsme domluvené kapely, pivovary, sponzory. Pak v době karantény jsme o akci neuvažovali, to jsme měli svých starostí dost. Až když v červnu začalo probíhat rozvolňování, lidé mohli cestovat, tak jsme si řekli, že pokud budou mít pivovary zájem přijet, riskneme akci začít znovu organizovat.

Bude se nějak letošní ročník – i kvůli koronaviru – od jiných ročníků lišit?
Letošní ročník se bude lišit hlavně v tom, že všechny pivovary budou v pátek i sobotu (v minulých letech bylo v pátek možné pít jen piva z teplického Monopolu, pozn. red.). Samozřejmě máme zavedená opatření, která jsou doporučována hygienickou stanicí, jako je dezinfekce na stáncích, rozestupy a podobně.

Když se vrátíte o pár let zpátky, kdy a proč jste vlastně o teplickém festivalu začali minipivovarů uvažovat a co mělo být jeho smyslem?

O setkání pivovarů jsme začali uvažovat krátce po našem otevření v roce 2015, když jsme viděli, jaký je v Teplicích zájem o pivo z malého pivovaru. A chtěli jsme Tepličákům představit i jiné malé pivovary a toto setkání doplnit příjemnou hudební produkcí. A to se, troufám říct, povedlo.

Teplický pivní rynek
Místo: Zámecké náměstí, Teplice v Čechách

Kdy: pátek 11. září 2020 (16.00 až 23.00) a sobota 12. září (10.00 až 23.00)

Pozvané minipivovary: Pivovar Monopol (Teplice), Pivovar Na Rychtě (Ústí nad Labem), Akciový pivovar Letiny, Pivovar Raven (Plzeň), Pivovar Cisterciáckého opatství Ossegg (Osek u Duchcova), Pivovar Kocour (Varndsdorf), Pivovar Falkenštejn (Krásná Lípa), Pivovar Nomád (Děčín), Pivovar Trilobit (Praha), Pivovar Bad Flash (Praha), Pivovar Rýžovna (Boží Dar), Pivovar Zbraslavská Koza (Praha), Pivovar U Čápa (Příchovice), Bergquell Brauerei (Löbau, Německo)

Vystupující hudebníci: Ivan Hlas Trio, Prague Conspiracy, Doubravanka, Public Fusion a další

Vzpomínáte si ještě na pocity poté, co skončil první ročník? Hned jste věděli, že se pustíte do přípravy dalšího?
Bylo pro nás velké překvapení, jaký úspěch první setkání mělo. Velký dík patřil hlavně pivovarům, které přijely, i když nemohly vědět, zda akce bude úspěšná a prodej piva jim pokryje aspoň náklady.

Podle čeho vlastně vybíráte pivovary, které na Rynek zvete?

Na první ročník jsme pozvali pivovary, s kterými se přátelíme, a pivovary, které jsou většinou z okolí.

I když se u vás každoročně objeví několik nových značek, řada stánků je každoročně určena pro „staré známé“. Pojí vás s těmito pivovary, které jsou na Rynku pravidelně, nějaká užší vazba?

Určitě. Jsou to právě ty, které s námi do toho šly hned od začátku. A jsme moc rádi, že se k nám pořád těší.

Jak jste jako Pivovar Monopol zvládli letošní karanténu a co čekáte od podzimu a konce roku?

Karanténu jsme nějak přežili, zareagovali jsme celkem rychle a začali prodávat jídlo s sebou. Za sebe můžu říct, že jsem zažila něco, co bych už zažít nechtěla. Bezmoc, když víš, že máš spousty připraveného pivo pro restauraci, které nemá kdo vypít.

Ale díky okénku a webu Zachraňpivo.cz se podařilo pivo, které jsme museli stočit do lahví, prodat. Na a co se týče podzimu a zimy? To si snad nechci raději ani představovat. Nezbývá nám nic jiného než doufat, že opatření, která by měla přijít, budou rozumná a ne tak chaotická jako na jaře.

Diskuze