Pitná voda díky odpadní. Dánský Aarhus se pyšní světovým unikátem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pitná voda díky odpadní. Dánský Aarhus se pyšní světovým unikátem

,
Pitná voda díky odpadní. Dánský Aarhus se pyšní světovým unikátem
Zdroj: Aarhus Water

Na první pohled to nejde k sobě – čerstvá pitná a odpadní voda. Druhé největší dánské město Aarhus ale zdánlivé protipóly spojí. Jako první na světě spustí systém, které bude poskytovat pitnou vodu díky energii z odpadní vody.

Jedinečnost řešení v Aarhusu spočívá v tamní čistírně odpadních vod. Ta prochází vylepšeními za téměř tři miliony eur (81 milionů korun) a může po nich vyprodukovat tolik energie, že to vystačí nejen k vlastní spotřebě, ale ještě asi třetina zbude. Může být využita k chodu vodovodního systému vnitřní části města (kolem 200 tisíc obyvatel), který tak nebude potřebovat energii ze sítě a jiných zdrojů, píše server NewScientist.com.

Jak to funguje? Čistírna zadržuje odpadní vodu ve velkých digestořích o teplotě 38 stupňů Celsia naplněných bakteriemi. Poté začne vznikat rozpadem organických látek bioplyn (hlavně metan). Jeho spalováním vzniká energie ve formě tepla i elektřiny. Tento proces se pochopitelně nevyskytuje ve všech čistírnách, obvykle v těch velkých. Důvodem je jen zřídka produkce energie, obvykle se k procesu přistupuje, aby byly spáleny skleníkové plyny.

Nejedná se o novou technologii. Její vysoká efektivita v Aarhusu pramení ze striktních environmentálních požadavků na výtoky vody, nařízení o omezení znečištění dusičnany a fosfáty, na míru ušité infrastruktury a efektivní údržbě.

O napodobení Aarhusu uvažují i další města v Dánsku včetně Kodaně. Zájem je i za oceánem, konkrétně v Chicagu a San Francisku. „Okopírování dánské zkušenosti a výsledku nebude jednoduché,“ upozorňuje analytička Molly Waltonová z Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Podle ní je třeba mít dostatečně velkou čistírnu, „kvalitní“ odpadní vodu (tj. nezředěnou třeba podzemní vodou) a také ochotu k vysoké počáteční investici, která může i výrazně zvýšit cenu vody.

Třímilionová investice se má Aarhusu vrátit do pěti let. Jednak díky sníženým nákladům a také příjmům z prodeje přebytkové energie.

Vodovodní a odpadní systémy patří k velkým spotřebitelům energie. Globálně spálí kolem osmi procent elektřiny, v rozpočtu měst obvykle tvoří mezi 20 a 40 procenty výdajů. Podle IEA se potřebné množství energie celosvětově zdvojnásobí v příštích 25 letech. Souvisí to s rostoucí populací a vyššími nároky hlavně v rozvojových zemích. Energeticky soběstačné čistírny odpadních vod jsou tak způsobem, jak rostoucí nároky uspokojit.

Čtěte dále:

Hlavní město chce sbírat použité oleje a tuky. Chrání kanalizaci

Do zlepšení klimatu investují nejvíce ve Skandinávii

Čínští vědci chtějí získávat energii z deště