Nehrajte si s evolucí: americká vědkyně varuje před snahou oživovat vyhynulá zvířata - Page 2 of 7 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nehrajte si s evolucí: americká vědkyně varuje před snahou oživovat vyhynulá zvířata

,
Nehrajte si s evolucí: americká vědkyně varuje před snahou oživovat vyhynulá zvířata

Vymírání živočišných druhů bylo až dosud nezvratným procesem, ale pokroky na poli vědy umožňují převést do reality filmový Jurský park s živými pravěkými tvory. Vědci z Harvardovy univerzity usilují o vytvoření mamutího embrya, které by získali modifikací genů současných slonů a mamutů.

Rothschildová varuje před kombinováním genů současných živočišných druhů s pravěkými, jako je tomu v případě snahy oživit mamuta, který vyhynul před 4 tisíci lety. V kombinaci s použitím genomu slona vznikne fakticky nové hybridní zvíře.

„Projekt oživení mamuta srstnatého používá asijských slonů jako hostitelů. Výsledkem jsou pouze asi 2 procenta mamuta. To je stejné, jako kdyby lidé pocházející z Evropy, kteří mají 1 až 2 procenta z člověka neandrtálského, o sobě říkali, že jsou oživlí neandrtálci,“ napsala bioložka pro web Quartz.

Rekonstrukce podoby Neandrtálců v německém muzeu Neanderthal Museum.

Rekonstrukce vzhledu neandrtálců v německém muzeu Neanderthal Museum.

Lidstvo by se podle ní mělo zaměřit na záchranu současných živočišných druhů a přírody obecně, než se snažit uměle oživovat dávno vyhynulé druhy. Evoluční bioložka předkládá několik vážných argumentů, proč pravěká zvířata neoživovat (argumenty pro i proti oživování vyhynulých zvířat lze najít na stránkách Intelligence Debates).

Ohodnoťte tento článek
Diskuze