Pan Stíhačka aneb Kdo vlastní největší soukromou bojovou letku na světě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pan Stíhačka aneb Kdo vlastní největší soukromou bojovou letku na světě

,
Pan Stíhačka aneb Kdo vlastní největší soukromou bojovou letku na světě
Zdroj: Archiv

Někdejší civilní pilot a dědic multimilionové sítě maloobchodů Hallmark vybudoval vlastní bojovou letku a čile obchoduje s Pentagonem.

Trvalo to téměř třicet let usilovné práce, tvrdých jednání a byrokratických bojů. A také nespočet panáků vodky. Dnes se však Donald Kirlin z městečka Quincy v americkém Illinois může pochlubit největší soukromou bojovou letkou na světě. V hangárech zdejšího letiště ukrývá desítky bitevníků z různých částí světa v čele se čtveřicí stíhaček MiG-29, chloubou sovětského letectva a dodnes základem protivzdušné obrany celé řady zemí, a čerstvě i desítkami F/A 18 Hornet, jež před nedávnem získal od australské armády.

Vedle nich se pak kdesi vzadu krčí i několik strojů z Česka. Právě fascinací českým letounem to v roce 1994 začalo. Kirlina, kterému nikdo neřekne jinak než Don, tehdy v leteckém magazínu uchvátil lehký bitevník L-39 Albatros z vodochodského Aera. Okouzlen výkonem – prohání se nablýskanou corvettou z roku 1967 – po jednom takovém zatoužil. První dovezl ještě týž rok a dnes jich na ploše letiště postává sedm, všechny ještě s komunistickou hvězdou na zádi. V hangáru jim dělá společnost také čtveřice modernějších L-59. To vše i díky spojkám, které má Don v Praze a Moskvě, i českým a slovenským leteckým mechanikům, s nimiž ve své firmě Air USA spolupracuje.

Ony spojky jsou pro Kirlina životně důležité, jelikož za svůj dnešní byznys vděčí zejména rozpadu Sovětského svazu a množství armádní techniky, které po sobě v postkomunistických zemích zanechal. Jeho původní myšlenka přitom obchodního ducha postrádala – zprvu podle něj šlo jen o vrtoch…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?