Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

E-cigareta
E-cigareta
Autor: CC BY-ND 2.0: Joseph Morris

Novoroční snaha o omezení kouření může mít výsledky

25. ledna 2017, 16:53 - Václav Herz
E-cigareta
E-cigareta
Autor: CC BY-ND 2.0: Joseph Morris
25. ledna 2017, 16:53

Skončit s kouřením patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí a zároveň mezi ta nejméně úspěšná. Jak uvádí údaje Státního zdravotního ústavu, každý rok se o to pokusí zhruba milion Čechů, ovšem pouze čtyři lidé ze sta vydrží nekouřit rok a déle. Většina kuřáků se pokouší přestat zhruba třicetkrát za život, jak prohlásila expertka na odvykání kouření, profesorka Eva Králíková.

Ani čím dál tvrdší regulace výroby, prodeje a marketingu tabákových výrobků, ba ani rostoucí nabídka terapií a medicínských prostředků na odvykání nevedly k poklesu kuřáctví v České republice. Zdá se, že současné metody boje proti kuřáctví jsou už nedostatečné.

Nové řešení této situace se může nalézat v tzv. principu snižování rizika. Jako první jej veřejně definoval bývalý americký hlavní hygienik Charles E. Koop a v západní Evropě i ve Spojených státech je tento přístup široce diskutován.

Snižování škodlivosti v případě tabáku znamená podporu alternativ, jež pomáhají osobám, které nedokážou nebo nechtějí přestat kouřit. Podle doktora Jacka E. Henngfielda z lékařské fakulty univerzity Johna Hopkinse je cílem, aby kuřák nemusel rozhodovat, zda kouřit či nekouřit, ale aby si vybral jednu z alternativ, jak přijímat nikotin. Neboť, jak uvedla již zmíněná profesorka Králíková, lidé užívají cigarety kvůli nikotinu, ale umírají kvůli kouři.

Elektronické cigarety

Nejoblíbenější alternativou mezi samotnými kuřáky jsou elektronické cigarety, u nichž se nikotin dostává do těla párou vznikající zahříváním tekuté náplně. Nic zde nehoří a nevzniká kouř, a tak je užívání elektronických cigaret více než desetkrát méně škodlivé než kouření cigaret. O rozdílu mezi kouřením cigaret a používáním jejich elektronické alternativy existují mnohé studie; v Česku své výsledky přímo na ministerstvu zdravotnictví prezentoval docent I. Víden z VŠCHT. Rozdíly v počtu i množství škodlivin jsou podle něj zcela zásadní, a to ve prospěch elektronických cigaret. Jejich škodlivost vůči uživateli a zejména okolí je prakticky nulová.

Podle loňské studie zveřejněné v odborném časopisu o závislostech Addiction díky elektronickým cigaretám šest milionů evropských kuřáků skončilo se svým zlozvykem úplně a dalších devět milionů snížilo spotřebu těch klasických. Průzkum Eurobarometru z roku 2016, který zadala přímo Evropská komise a který se tázal 28 tisíc lidí ve všech zemích EU, přinesl velmi pozitivní výsledky. Přes 35 % uživatelů elektronických cigaret kouření zcela ukončilo a 32 % dalších významně snížilo spotřebu cigaret.

Stát neustále zvyšuje spotřební daň z cigaret:

Cigarety od ledna zdraží o korunu. Stát získá miliardu navíc

ilustrační foto ( Autor: Jan Rasch, Euro E15 )

Ve Francii pravidelně užívá elektronické cigarety zhruba milion lidí, přičemž zhruba 400 tisíc z nich díky tomu přestalo kouřit cigarety. V Německu odhadl deník Süddeutsche Zeitung počet uživatelů elektronických cigaret na stovky tisíc. „Ve Spojených státech více než čtyři miliony Američanů v roce 2015 uvedlo, že v posledních pěti letech jim elektronické cigarety pomohly skončit s kouřením,“ řekl Terry F. Pechacek, profesor v oblasti veřejného zdraví na univerzitě v Georgii.
Výše zmíněný průzkum z časopisu Addiction vyvrátil také další výhradu, totiž že elektronické cigarety přitahují nekuřáky, a jsou tak cestou ke klasickým cigaretám. „Mezi nekuřáky prakticky není zájem o elektronické cigarety obsahující nikotin,“ konstatoval Jacques Le Houezec, spoluautor studie.

Jsou i další možnosti

Elektronické cigarety ale nevyhovují každému. Inhalace páry s nikotinem je pocitově zcela odlišná od klasického kouření, proto existují kuřáci, kterým tato cesta nepomáhá. V posledních letech se otevírá třetí cesta – tzv. nové tabákové výrobky. Jejich principem je užití klasického tabáku, který však není spalován, ale pouze zahříván pomocí elektřiny. Pro nové tabákové výrobky platí všechny výhody cigaret elektronických s tím rozdílem, že díky použití klasického tabáku se zachová kromě nikotinu i samotný pocit kouření.

I zde je rozdíl v inhalovaných škodlivinách zásadní, což nové studie potvrzují. Například přední japonský odborník, doktor H. Kumamaru, ředitel kliniky Akihabara v Tokiu, uvádí pokles rizikovosti o 90 %. Ačkoliv nejsou v Česku příliš dostupné, postupně se bude situace měnit.

Princip snižování škodlivosti se používá napříč odvětvími: Automobilismus působí smrt a zranění a zároveň škodí životnímu prostředí. Místo zákazu či striktních omezení řízení aut se však používají principy snižování rizik, jako jsou bezpečnostní pásy či airbagy na straně jedné a snižování emisí na straně druhé. Příklady lze nalézt i v oblasti závislostí, kdy je používána substituční léčba pro drogově závislé. Proto by se i v boji proti kouření mohly české úřady v západní Evropě inspirovat.

Dále čtěte:

Senát schválil protikuřácký zákon, zbývá už jen Zemanův podpis

Restaurace bez kouře na obzoru: poslanci schválili protikuřácký zákon

Cigareta, kouření. ( Autor: ČTK )Čtěte také

Ředitel Letiště Praha Václav Řehoř

Víc než cigarety a voňavky. Pražské letiště investuje miliardy do zlepšení služeb pro cestující

Ročně tudy projde skoro 17 milionů lidí, ale jeden důležitý krok letiště teprve čeká. S…

před 6 hodinami

Makrooko Miroslava Zámečníka

Kulturní bitva na poli sociální péče

Systém se musí změnit. Uvažujme o pojištění dlouhodobé péče.

před 6 hodinami

Události  Ruské ministerstvo průmyslu chce vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj - ilustrační foto

V Rusku chtějí vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj. Pivovary jsou nadšené, poslanci v šoku

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s revolučním nápadem vyhlásit pivo za…

před 7 hodinami

Události  Tanker - ilustrační foto

Napětí se stupňuje. Írán zadržel britský tanker

Británie v reakci na zadržení svého tankeru varovala před eskalací napětí v Perském…

20. července 2019

Daniel Křetínský

Napětí v Le Monde: většinoví vlastníci vnímají Křetínského jako „ďábelského Čecha“

Vlastníci si vjeli do vlasů, redakce je na nohou. Český podnikatel Daniel Křetínský chce…

20. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným podíl na zisku?
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Potíže s dodavatelem energií: Kde vám pomůžou?
Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
Nemějte strach z předmanželské smlouvy
Auta
Citroen slaví 100 let. Je to historie plná odvážných nápadů
Bentley představuje Flying Spur v provedení First Edition. Úplně první exemplář půjde do aukce
Je opravdu dieselový Mercedes stejně čistý jako elektromobil? Samozřejmě, že ne
Vstříc elektromobilitě. Británie chce zavést povinnost dobíjecí stanice do každého domu
Která značka má nejvěrnější zákazníky? Podle J.D. Power Lexus a Subaru
Hry pro příležitostné hráče