Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

E-cigareta
E-cigareta
Autor: CC BY-ND 2.0: Joseph Morris

Novoroční snaha o omezení kouření může mít výsledky

25. ledna 2017, 16:53 - Václav Herz
E-cigareta
E-cigareta
Autor: CC BY-ND 2.0: Joseph Morris
25. ledna 2017, 16:53

Skončit s kouřením patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí a zároveň mezi ta nejméně úspěšná. Jak uvádí údaje Státního zdravotního ústavu, každý rok se o to pokusí zhruba milion Čechů, ovšem pouze čtyři lidé ze sta vydrží nekouřit rok a déle. Většina kuřáků se pokouší přestat zhruba třicetkrát za život, jak prohlásila expertka na odvykání kouření, profesorka Eva Králíková.

Ani čím dál tvrdší regulace výroby, prodeje a marketingu tabákových výrobků, ba ani rostoucí nabídka terapií a medicínských prostředků na odvykání nevedly k poklesu kuřáctví v České republice. Zdá se, že současné metody boje proti kuřáctví jsou už nedostatečné.

Nové řešení této situace se může nalézat v tzv. principu snižování rizika. Jako první jej veřejně definoval bývalý americký hlavní hygienik Charles E. Koop a v západní Evropě i ve Spojených státech je tento přístup široce diskutován.

Snižování škodlivosti v případě tabáku znamená podporu alternativ, jež pomáhají osobám, které nedokážou nebo nechtějí přestat kouřit. Podle doktora Jacka E. Henngfielda z lékařské fakulty univerzity Johna Hopkinse je cílem, aby kuřák nemusel rozhodovat, zda kouřit či nekouřit, ale aby si vybral jednu z alternativ, jak přijímat nikotin. Neboť, jak uvedla již zmíněná profesorka Králíková, lidé užívají cigarety kvůli nikotinu, ale umírají kvůli kouři.

Elektronické cigarety

Nejoblíbenější alternativou mezi samotnými kuřáky jsou elektronické cigarety, u nichž se nikotin dostává do těla párou vznikající zahříváním tekuté náplně. Nic zde nehoří a nevzniká kouř, a tak je užívání elektronických cigaret více než desetkrát méně škodlivé než kouření cigaret. O rozdílu mezi kouřením cigaret a používáním jejich elektronické alternativy existují mnohé studie; v Česku své výsledky přímo na ministerstvu zdravotnictví prezentoval docent I. Víden z VŠCHT. Rozdíly v počtu i množství škodlivin jsou podle něj zcela zásadní, a to ve prospěch elektronických cigaret. Jejich škodlivost vůči uživateli a zejména okolí je prakticky nulová.

Podle loňské studie zveřejněné v odborném časopisu o závislostech Addiction díky elektronickým cigaretám šest milionů evropských kuřáků skončilo se svým zlozvykem úplně a dalších devět milionů snížilo spotřebu těch klasických. Průzkum Eurobarometru z roku 2016, který zadala přímo Evropská komise a který se tázal 28 tisíc lidí ve všech zemích EU, přinesl velmi pozitivní výsledky. Přes 35 % uživatelů elektronických cigaret kouření zcela ukončilo a 32 % dalších významně snížilo spotřebu cigaret.

Stát neustále zvyšuje spotřební daň z cigaret:

Cigarety od ledna zdraží o korunu. Stát získá miliardu navíc

ilustrační foto ( Autor: Jan Rasch, Euro E15 )

Ve Francii pravidelně užívá elektronické cigarety zhruba milion lidí, přičemž zhruba 400 tisíc z nich díky tomu přestalo kouřit cigarety. V Německu odhadl deník Süddeutsche Zeitung počet uživatelů elektronických cigaret na stovky tisíc. „Ve Spojených státech více než čtyři miliony Američanů v roce 2015 uvedlo, že v posledních pěti letech jim elektronické cigarety pomohly skončit s kouřením,“ řekl Terry F. Pechacek, profesor v oblasti veřejného zdraví na univerzitě v Georgii.
Výše zmíněný průzkum z časopisu Addiction vyvrátil také další výhradu, totiž že elektronické cigarety přitahují nekuřáky, a jsou tak cestou ke klasickým cigaretám. „Mezi nekuřáky prakticky není zájem o elektronické cigarety obsahující nikotin,“ konstatoval Jacques Le Houezec, spoluautor studie.

Jsou i další možnosti

Elektronické cigarety ale nevyhovují každému. Inhalace páry s nikotinem je pocitově zcela odlišná od klasického kouření, proto existují kuřáci, kterým tato cesta nepomáhá. V posledních letech se otevírá třetí cesta – tzv. nové tabákové výrobky. Jejich principem je užití klasického tabáku, který však není spalován, ale pouze zahříván pomocí elektřiny. Pro nové tabákové výrobky platí všechny výhody cigaret elektronických s tím rozdílem, že díky použití klasického tabáku se zachová kromě nikotinu i samotný pocit kouření.

I zde je rozdíl v inhalovaných škodlivinách zásadní, což nové studie potvrzují. Například přední japonský odborník, doktor H. Kumamaru, ředitel kliniky Akihabara v Tokiu, uvádí pokles rizikovosti o 90 %. Ačkoliv nejsou v Česku příliš dostupné, postupně se bude situace měnit.

Princip snižování škodlivosti se používá napříč odvětvími: Automobilismus působí smrt a zranění a zároveň škodí životnímu prostředí. Místo zákazu či striktních omezení řízení aut se však používají principy snižování rizik, jako jsou bezpečnostní pásy či airbagy na straně jedné a snižování emisí na straně druhé. Příklady lze nalézt i v oblasti závislostí, kdy je používána substituční léčba pro drogově závislé. Proto by se i v boji proti kouření mohly české úřady v západní Evropě inspirovat.

Dále čtěte:

Senát schválil protikuřácký zákon, zbývá už jen Zemanův podpis

Restaurace bez kouře na obzoru: poslanci schválili protikuřácký zákon

Cigareta, kouření. ( Autor: ČTK )Čtěte také

Makrooko Miroslava Zámečníka

Hongkong - když vrchnost neví, kdy couvnout

Místní volby v Hongkongu tento víkend ukáží, zda voliči vytrestají spíše kandidáty, kteří…

před 44 minutami

 Výstavba větrné elektrárny ve Václavicích u Hrádku nad Nisou

Stavte turbíny, vítr je čím dál silnější, tvrdí studie. Čeští odborníci nadšení brzdí

Silnější proudění v posledních letech může přinést výhodu pro provozovatele větrných…

před 45 minutami

Karel Komárek

Dividenda do Švýcar: Sazka Group vyplatí Komárkově KKCG téměř čtyři miliardy korun

Představenstvo loterijní společnosti Sazka Group navrhlo, že z účtu nerozděleného zisku…

před 1 hodinou

 Tepelná elektrárna Hodonín

Investice vyvolaná suchem. ČEZ postaví v Hodoníně chladicí věž

Sucho začíná stále více komplikovat provoz elektráren, které jsou na dostatku vody…

před 1 hodinou

Kryptoměny  Bitcoin

Bitcoin klesl nejníže za půl roku, dostal se pod 7000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin klesla nejníže za šest měsíců, krátce se dostala i pod…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nezávazná přihláška jako poukázka na potíže. Pozor na některé aukční firmy
Kde se žije důchodcům nejlépe?
Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová a nenároková dávka. Činit může až 51 150 Kč
Růst rodičovské 2020 - kompletní info
Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?
Auta
Elon Musk předvedl pick-up Cybertruck
Mercedes-Maybach GLS 600 je reakcí na Bentaygu a Cullinan. Zaměření na čínský trh nezapře
Taxikáři z Amsterodamu žalují Teslu. Vadí jim nespolehlivost aut
Test Mazda MX-5 30th Anniversary: Óda na radost
Třinecké hokejisty vozí unikátní autobus
Hry pro příležitostné hráče