Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Jak ušetřit za energii
Jak ušetřit za energii
Autor: Shutterstock

Nenápadní žrouti elektřiny: Nabíječky, staré spotřebiče i praní na šedesát

25. listopadu, 00:01 - Redakce
Jak ušetřit za energii
Jak ušetřit za energii
Autor: Shutterstock
25. listopadu, 00:01

Výdaje na elektřinu představují tradičně jednu z největších položek v rodinném rozpočtu. Zároveň jde ale o položku, kterou můžete snadno ovlivnit svým chováním. Takový noční proud, důsledné vypínání pohotovostního režimu nebo změna dodavatele energií dokážou ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Mrkněte i na další tipy, jak ušetřit za elektřinu.

První věcí, kterou byste měli udělat, pokud to se šetřením myslíte vážně, je zjistit si, jaké ceny vám mohou nabídnout ostatní dodavatelé energií. Těch je aktuálně na tuzemském trhu několik desítek. A určitě narazíte na někoho, kdo vám elektřinu dodá levněji.

S porovnáním vám pomohou internetové srovnávače. Zadáte pár údajů a rázem máte jasno. Nebo rovnou mrkněte na stránky www.alpiq-energy.cz, které spravuje původně švýcarská společnost ALPIQ. Ta kromě unikátního on-line uzavření smlouvy, díky kterému dodavatele změníte, aniž byste se museli zvednout z gauče, nabízí i férové ceny a hlavně zázemí velké švýcarské skupiny, která vlastní zdroje elektřiny ve Švýcarsku, Norku, Itálii a v dalších zemích Evropy.

Stará lednička vám vykrádá peněženku

Velkými žrouty elektřiny jsou starší spotřebiče. Pokud vaše lednička pamatuje dobu, kdy Česká republika ještě nebyla členem Evropské unie, zvažte její výměnu. V porovnání s novými modely s označením A+++ potřebuje 15 let stará chladnička výrazně více energie. A ročně vás její provoz stojí o více než 500 Kč více. Ledničku s mrazákem umístěte co nejdál od jakéhokoliv zdroje tepla. Nepatří ke sporáku ani k topení, pak je její spotřeba vyšší. Dodržujte také správnou teplotu. Ta by měla v případě lednice být plus 5, u mrazáku pak mínus 18 stupňů Celsia.

Noční proud + odložený start = levnější provoz

Jestliže elektřin