Muskova vize: Lidé se musí spojit se stroji, jinak budou bezvýznamní - Euro.cz

Přihlášení

Muskova vize: Lidé se musí spojit se stroji, jinak budou bezvýznamní

,
Muskova vize: Lidé se musí spojit se stroji, jinak budou bezvýznamní
Zdroj: Profimedia.cz

Vynálezce a inovátor Elon Musk vidí budoucnost lidstva v propojení se stroji. Jen tak podle něj lidé zabrání tomu, aby se ve věku umělé inteligence nestali bezvýznamnými.

Svou vizi budoucnosti předestřel Musk na mezinárodním summitu v Dubaji, když oznamoval uvedení automobilky Tesla na trh ve Spojených arabských emirátech. „Časem dojde k bližšímu sloučení biologické a digitální inteligence,“ řekl Musk obecenstvu. „Jde hlavně o rychlost spojení mezi mozkem a vaší digitální verzí.“

Pětačtyřicetiletý miliardář zdůraznil, že počítače mohou komunikovat rychlostí trilionu bitů za vteřinu, zatímco lidé to prostřednictvím svých mobilních zařízení zvládnou jen v rychlosti deseti bitů. V době, kdy se umělá inteligence stále více rozšiřuje, by se tak mohlo stát, že si lidé stanou naprosto bezvýznamnými.

Zabránit by tomu mohli spojením se stroji, čímž by se prakticky stali kyborgy. Musk si to představuje tak, že by existovala určitá vrstva mozku, která by byla schopna být s umělou inteligencí v symbióze a komunikovat s ní mnohem rychleji.


Podle Muska žije lidstvo v Matrixu. Čtěte více:

Lidstvo žije v Matrixu. Osvobodí jej miliardáři ze Silicon Valley

 Matrix - ilustrační foto


Musk se vyznal ze své obavy z „hluboké umělé inteligence“, která sahá mnohem dál než k autonomnímu řízení automobilů. Je podle něj chytřejší než nejchytřejší člověk na světě, což znamená potenciální nebezpečnou situaci.

Nejakutnější hrozbou umělé inteligence, pod kterou se ostatně sám Musk podepisuje, je prý ztráta práce pro lidi ve prospěch strojů. Musk tvrdí, že právě práce řidičů z povolání se v příštích letech nástupem fenoménu autonomního řízení tak naruší, že se 12 až 15 procent světové pracovní síly v tomto odvětví ocitne bez zaměstnání. „Stane se tak mnohem rychleji, než si lidé uvědomují,“ předpovídá.

Umělá inteligence jako poslední lidský vynález? Přečtěte si více:

Poslední vynález. Skončí s umělou inteligencí lidské bádání?

 Ilustrační foto

O Muskových projektech čtěte:

Nový Muskův projekt: tunelem chce zrychlit dopravu v Los Angeles

Konkurence pro Česko: o obří továrnu Tesly stojí Portugalsko

První krok k evropské výrobě: Tesla koupila německý Grohmann


Diskuze