Miluji obrazy, ve kterých se můžu procházet a ztratit, říká malířka Veronika Holcová - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miluji obrazy, ve kterých se můžu procházet a ztratit, říká malířka Veronika Holcová

,
Miluji obrazy, ve kterých se můžu procházet a ztratit, říká malířka Veronika Holcová
Zdroj: Jan Mihaliček

Veronika Holcová strávila poslední čtyři roky v kanadské Ottawě se svým expartnerem, diplomatem Pavlem Hrnčířem, a na tuzemské scéně téměř nebyla aktivní. V zámoří vybudovala vlastní galerii, kterou provozovala až do loňska. Po půlroční malířské pauze, nejdelší od začátku kariéry v 90. letech, ale plánuje velký návrat. Právě vystavuje v soukromé galerii Kewenig v Berlíně, následně by měla být zastoupena na třech výstavách v Česku.

Loni jste se vrátila z Kanady. Byl tamější pobyt pro vás produktivním obdobím?

Žila jsem v hlavním městě Ottawě, kde máte kousek od města nádherná čistá jezera a nekonečné lesy. Příroda je tam fantastická. Můj bývalý partner vedl českou ambasádu, která k mému štěstí poskytla prostory, kde jsem založila galerii G17/18. Program byl postaven na výstavách dvojic, českého a kanadského umělce. Stihli jsme udělat celkem třináct výstav.

Galerie získala brzy respekt na umělecké scéně a vědělo se o ní v Montrealu i Torontu. Myslím, že díky ní se oživila i kulturní diplomacie mezi oběma zeměmi, a hlavně jsme potkali spoustu zajímavých lidí. S mým odjezdem galerie skončila, ale díky setkání s kurátorkou Ji-Yoon Han vznikla spolupráce mezi institucemi Darling Foundry v Montrealu a Futurou v Praze, kde od minulého podzimu probíhá každoroční výměnná rezidence pro kurátory a umělce.

Je současné kanadské výtvarné umění jiné než tuzemské?

Zase tak odlišné není, žijeme v době internetu. V posledních letech ale sílí trend, že Kanaďané dávají velký prostor inuitským umělcům nebo umělcům, kteří původní kulturu zpracovávají. Jedním z nejsledovanějších je kontroverzní Kent Monkman a na kanadském bienále…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?