Malý průvodce po Bali: kam se vydat v tropickém ráji

 Weikert 09. července 2017, 10:00  -  Petr Weikert
09. července 2017, 10:00

Je to ostrov bohů, místo s vysokými sopkami, chrámy i nespoutanou přírodou. Je to ale zároveň ostrov ušpiněný odpadky, v letoviscích zahlcený davy turistů a prosycený prachem a dýmem motorek. Vítejte na Bali.

V destinaci, kterou cestovní kanceláře propagují jako ráj na zemi, ale pokud se turista dobře nepřipraví, může ho krutě zklamat. Týdeník Euro přináší deset na vlastní kůži ověřených tipů, která místa stojí za to na ostrově navštívit a co na Bali dělat.


1. Ubud

Město ve vnitrozemí, které má sice hustou dopravou zahlcené centrum, celé je ale protkáno „starohipíckou“ atmosférou. Jsou v něm dobré restaurace, pouliční galerie s naivními obrázky nebo tradičními výrobky. Příchozí se mohou zapsat do kurzů vaření nebo jógy. Ubud za svou popularitu vděčí zejména tomu, že se v jeho okolí natáčel film s Julií Robertsovou Jíst, meditovat, milovat. Okolí opravdu stojí za to. Návštěvník tam najde rýžové terasy či výhledy na sopky. V samotném Ubudu je také několik chrámů, například džunglí porostlý opičí Monkey Forest a několik dalších v centru města, kde se konají večerní představení tradičních tanců. V dojezdové vzdálenosti jsou pak areály královských hrobek Gunung Kawi, posvátné místo s malou jeskyní Goa Gajah a další zajímavosti, ke kterým se dá dojet na motorce nebo s některou z místních cestovek.

V Ubudu se večer konají představení tradičních tanců, jako je barong, legong či kecak.


2. Kuta

Místo milované i nenáviděné. Pokud si chce turista užít široké pláže, stánky a otravné stánkaře, nechat se vtáhnout do chaosu města a večer proplouvat nesčetným množstvím barů a diskoték, je Kuta tím pravým místem. V Kutě jsou také obchodní domy, levné půjčovny aut a motorek. Kdo hledá klid, na stejném pobřeží se západním směrem rozkládají oblasti Legian, Seminyak a Canggu. Žije tam spousta přistěhovalců ze Západu, mají tam školy pro své děti a přizpůsobeny jsou tomu i ceny hotelů či pronájmy vil. Mezi klidná letoviska blízko letiště patří ještě Nusa Dua či Sanur.

Kuta je místem těsně sousedícím s hlavním městem Denpasar, většina turistů míří po příletu ale právě do Kuty. Je blíže letišti a má pláže a moře.


3. Padang Bai

Opakem turistických letovisek jsou místa na venkově. Padang Bai patří mezi ta, která jsou naštěstí na turisty připravena. Jsou tu možnosti ubytování, restaurace i malé obchůdky. Padang Bai je hlavně přístavem, odkud se jezdí na okolní ostrovy, ale byla by škoda j ím jenom projet. Za kopci po obou stranách města jsou málo navštěvované pláže White Sand Beach a na druhé straně Blue Lagoon. V Padang Bai jsou také potápěčské základny, včetně jedné české, kde se turisté mohou naučit potápět a nechat se odvézt na jedinečná podmořská místa. Podobným místem s venkovskou atmosférou, přístavem a základnami pro potápění je pak Amed na severu ostrova. Blízko Padang Bai je i netopýří jeskyně s chrámem Gola Lawah.

Padang Bai většina turistů jen projede, když tu nasedá na lodě směřující na ostatní ostrovy. Je to ale dobře vybavené místo na venkově s několika hezkými plážemi v okolí.


4. Gunung Batur

Sopka Batur má tu výhodu, že ji zdolá i méně zdatný turista. Chodí se tam obdivovat východ slunce a cesta vzhůru trvá necelé dvě hodiny. Místní jsou velmi hákliví na to, aby si turisté objednali průvodce. Sice na nenáročnou cestu není potřeba, ale existují i případy hádek a strkanic s turisty, kteří průvodce odmítli. Pod sopkou jsou lázně s horkými prameny, kde je možné se vykoupat, a na břehu blízkého jezera je zase hřbitov u vesnice Trunyan. Je specifický tím, že nebožtíci nejsou v zemi, ale položeni pod stromem. Panuje tam typické mikroklima, které mrtvoly vysuší bez procesu tlení.

Sopek je na Bali více, Batur se dá ale zdolat velmi snadno a výstup na něj volí většina turistů.


5. Besakih

Největší, nejvýznamnější a turisty nejvíce navštěvovaný horský chrám na Bali. Místní ho podobně jako sopku Batur využívají jako vděčný zdroj pro klamání a finanční vytížení turistů. Chrám s úžasnými výhledy přesto stojí za návštěvu, je ale také důležité říct, že je jedním z mnoha. Klidnější atmosférou oplývá například Puncak Penulisan či vodní chrám Ulun Danu Beratan.

Besakih je největší a nejvíce navštěvovaný chrám Bali.


6. Tirta Ganga

Název vodní zahrady znamená v překladu „prameny Gangy“ a poskytne tichou a klidnou procházku vodním palácem. Člověk může jen tak sedět, pozorovat barevné rybky v bazénech a přeskakovat po kamenech. Další podobná vodní zahrada se jmenuje Ujung Palace. Nad Tirtou se rozkládají terasovitá rýžová pole, stačí jen pokračovat po silnici vzhůru směrem k vesnici Amed.

Vodní palác. Bali jich kdysi mívalo více. Jsou pozůstatkem po místní aristokracii, která ale prohrála boj s koloniální nadvládou a tvrdě na to doplatila.


7. Lovina

Jediné významnější turistické letovisko na severu ostrova. Není nijak luxusní ani extra čisté, ale má klidnou atmosféru a je dobrým výchozím bodem k poznávání severu ostrova, který není turisty příliš navštěvovaný, a uchoval si tak svou tvář. Z Loviny je možné jet autem nebo motorkou do hor k vodopádům Git Git, navštívit horskou vesnici Munduk, kde jsou též vodopády, zajet k horkým pramenům Air Panas či dojet kjezeru Buyan a „plovoucímu“ chrámu Beratan. Cestou v horách jsou tabákové plantáže, pěstuje se tam čaj i káva. Místní děti si s turisty na motorkách chtějí plácnout „high five“.

Sever ostrova není moc navštěvovaný a díky tomu si udržel svoji atmosféru. Cesto do hor k vodopádům Git Git či k plovoucímu chrámu Beratan vede tradičními vesnicemi, kde se život desítky let nezměnil.


8. Bukit

Zelený poloostrov na jihu Bali, kde na útesu stojí chrám Uluwatu, nabízí spoustu malých pláží a venkovskou klidnou atmosféru. Výhodu venkova doplňuje dosah letovisek i letiště. Kromě Uluwatu a pár surfařských pláží nemá Bukit žádné extra lákadlo, je to ale dobré místo pro odpočinek před odletem domů, pokud se chce člověk vyhnout velkým hotelům v Kutě, Sanuru či Nusa Dua.

Bukit je jižním cípem Bali. Na Bukitu je kromě skalních útesů také několik málo navštěvovaných pláží.


9. Gili

Trojice malých ostrůvků Gili patří spíše k sousedovi Bali, ostrovu Lombok, z Padang Bai i Amedu tam ale jezdí lodě. Dva menší ostrovy, Air a Meno, mají velmi klidnou atmosféru, na Gili Trawangan už stojí i bary a hotely. Na ostrovech jsou úžasné bílé pláže, potápěčské základny či půjčovny surfů. Gili jsou tak malé, že nemají ani policejní stanici a nejezdí tam žádná motorová doprava, jen koně a kola. Turisté Gili navštěvují také kvůli tomu, že tam rostou halucinogenní houby.

Většina krásných fotek z Bali pochází ve skutečnosti z malých ostrůvků Gili. Jsou tam bílé pláže, mírné vlny, ticho a klid.


10. Aktivity

Bali není moc přívětivé pro plavce. Vyjma Sanuru a Gili turista narazí na vysoké vlny a silné podmořské proudy. Naopak pro surfaře je to ráj. Oblíbené jsou pláže na poloostrově Bukit nebo u oblastí Legian a Seminyak. Spousta půjčoven a surfařských škol je i v letovisku Kuta. Mezi turistické atrakce, které jsou ovšem vzhledem k ochraně zvířat poněkud sporné, patří i ptačí park nedaleko vesnice Sukawati nebo safari park západně od téže vesnice. Turistické kanceláře zařizují i projížďky na slonech či rafting. Pro dobře vybavené lezce je pak z Amedu dostupný výlet s průvodcem na sopku Gunung Agung. Ale pozor, je fyzicky velmi náročný.

Na Bali jsou kromě přírodních a architektonických památek také klasická lákadla, jako je potápění, surfování, rafting, malé komerční safari či ptačí nebo motýlí park.

Čtěte také:

Jak strávit zajímavou dovolenou se sto dolary na den? Přečtěte si tipy týdeníku Euro

Repelent a pojistka. Češi na cestách přestávají podceňovat rizika


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Auta
Opel Corsa GSi je zpátky. O motoru ale zatím nic…
Facelift pro Mercedes třídy C Coupé a Cabrio přináší hybridní patnáctistovku
Opel Grandland X na sebe upozorňuje zajímavým způsobem. Do výbavy přidává „nůž“
Mercedes-AMG C43 Coupé a Cabrio dostal silnější motor a lepší výbavu
Emisní normy mají další oběť. BMW přestane prodávat řadu 7 s benzinovým motorem
Technologie
Do vesmíru letí další odkaz z Česka, na ISS jej veze americký astronaut
World of Tanks 1.0 je tady. Má novou grafiku, hudbu i mapy
Kellner chce být největším operátorem ve střední Evropě. PPF po O2 kupuje část Telenoru
Intel asi přece jen chystá čipy Coffee Lake s osmi jádry. Vzorek se objevil v 3DMarku
AMD slibuje opravu chyb Ryzenů „během týdnů“. Díry jsou ve firmwaru, výkon prý neklesne
Hry pro příležitostné hráče