Květinoví vojáci: kam vstoupí, půda rozkvete - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Květinoví vojáci: kam vstoupí, půda rozkvete

,
Květinoví vojáci: kam vstoupí, půda rozkvete
Zdroj: Profimedia.cz

Americká armáda chce přijít s novinkou, která promění bojiště budoucnosti v rozkvetlé louky a háje plné bujícího rostlinstva a prosperující zvířeny.

Válka škodí zdraví a životnímu prostředí. Američané s tím mají mají bohaté zkušenosti z Vietnam a devastujícími následky použití herbicidu Agent Orange. Jak ale poznamenal Barack Obama ve své poslední řeči: „Nejsme geneticky předurčeni k tomu, abychom opakovali chyby svých otců“. Americká armáda se tak rozhodla chytnout dosluhujícího prezidenta za slovo a v budoucnu chce životní prostředí šetřit. Začít chce u toho nejzákladnějšího: eliminace kovových a potenciálně škodlivých nábojnic.

Kdo uklidí nábojnice?

Nábojnice obsahují toxické látky a po výstřelu zůstávají na místě, čímž mohou otravovat půdu u spodní vody. Efektivní způsob jak je posbírat přitom neexistuje ani na střelnici, natožpak na bojišti pod ostrou palbou nepřítele. Představa, že po sobě vojáci Spojených států po akci spořádaně uklidí, může sice pro geopolitické soky USA vypadat přinejmenším lákavě, s pravděpodobností hraničící s jistotou se však jedná o science-fiction, i kdyby se povinnost zavedla přímo do revidovaných Ženevských konvencí ekologicky uvědomělých válečníků budoucnosti.


Británie na květinky nehraje:

Británie chystá laserovou zbraň. Zničí letadla i rakety

Laserová zbraň na lodi amerického námořnictva USS Ponce


I tak chtějí jít Američané příkladem, a tak na to jdou od lesa: jejich cílem je vyvinout náboje, jejichž pozůstatky by se v přírodě samy rozkládaly. Jako příjemný bonus pro „matku přírodu“ by měly obsahovat speciálně upravená rostlinná semena, která by po naklíčení místní ekosystém náležitě zkultivovala. Půda, kam vstoupí noha amerického vojáka, by tak s trochou nadsázky v budoucnu doslova rozkvetla.

Speciálně upravená semena již Pentagon podle informací portálu Seeker má. Vše ostatní bude ale odpovědností privátních kontraktorů, kteří mají na pobídku Pentagonu zareagovat do 8. února. Vybrané subjekty vyvinou revoluční střelivo ve třech fázích. V první to budou cvičné nábojnice s průměrem od 40 do 120 milimetrů. Druhá a třetí fáze pak zahrnují výrobu prototypu rozložitelného náboje, který by se dal využít při běžném pěchotním tréninku v armádních zařízeních.

A z nových nábojů by ve válkou zasažených oblastech podle všeho měla profitovat i divoká zvířata. Ta by „měla být schopna rostliny z nábojů konzumovat bez jakýchkoliv negativních zdravotních i genetických dopadů,“ stojí v podmínkách pobídky amerického ministerstva obrany.

A jaké novinky chystá česká armáda? Přečtěte si o nich:

Obrana zaplatí 210 milionů korun za české vesty Argun

Obrana příští rok koupí 82 obrněnců za 5,9 miliardy korun

Vybráno. Vojáci dostanou radary z Izraele