Kolik skutečně zaplatíte za půjčku?

Komerční sdělení

Pouze nízký úrok nebo měsíční splátka ještě nemusí znamenat, že je půjčka výhodná. Ale na co se koukat především? Jak zjistit, zda je daná půjčka výhodná? Podívejte se na zoubek hodnotě RPSN.

RPSN v hlavní roli

Důležitou hodnotou, kterou byste měli sledovat, je sazba RPSN, která zohledňuje i všechny případné poplatky. Nespoléhejte se však jen na sazbu uvedenou v reklamě, zajímejte se o údaj uvedený přímo ve smlouvě. Teprve ten je pro vás rozhodující. Zkratka RPSN v rozvinuté verzi znamená Roční Procentní Sazba Nákladů a stejně jako úroky se uvádí v procentech za rok. Na rozdíl od úroků se do této hodnoty počítá úplně vše, co za půjčku ve skutečnosti platíte, tedy veškeré poplatky, které se k ní vážou. Patří sem například:

● poplatek za uzavření smlouvy
● poplatek za vedení účtu
● poplatek za správu úvěru
● poplatek za transakci
● pojištění schopnosti splácet
● a další

Dejte si pozor na každé slovo

RPSN, kterou lidé často chybně zaměňují za úrok nebo jakýsi interní ukazatel banky, je tedy roční procentní sazba nákladů a udává celkové náklady v procentech, které musí klient banky či nebankovní společnosti v souvislosti se svou půjčkou zaplatit za jeden rok.

Finanční společnosti musejí výši RPSN uvádět ze zákona povinně. Pokud by tak neučinily ještě předtím, než s nimi uzavřete smlouvu, můžete dokonce odmítnout platit jimi požadovaný úrok a trvat na tom, aby se úvěr úročil podle diskontní sazby, kterou vyhlašuje Česká národní banka, což je pro klienty vždy několikanásobně výhodnější sazba.

Banky i nebankovní společnosti své povinnosti však velmi dobře znají, a tak RPSN skutečně uvádějí. Ovšem přidávají k nim kouzelné a drobné slovíčko „od“, nebo se je snaží schovat tak, že je napíšou malým písmem tak, kde jsou co nejméně vidět.

Chtějte proto znát svou konkrétní RPSN, která bude na smlouvě. A to samozřejmě ještě dříve, než cokoliv podepíšete. Myslete při tom na to, že čím nižší tato hodnota je, tím lépe pro vás.

Jednoduchý výpočet celkových nákladů

RPSN má relativně náročný vzorec, takže si ho běžný smrtelník spočítat nedokáže. Můžete si ale sami celkem snadno zjistit, jaké budou vaše celkové náklady na půjčku a kolik ve skutečnosti přeplatíte.

Výpočet je jednoduchý: vynásobte měsíční splátku počtem měsíců, po které budete splácet, a připočtěte všechny další poplatky, které byste si měli dopředu zjistit.

Příklad: při půjčce 50 tisíc korun se splatností 36 měsíců, výší splátky 1800 korun, poplatkem za zpracování úvěru 500 korun a poplatkem za správu účtu 40 korun měsíčně přeplatíte 16 740 korun. Výpočet: 36 x 1800 + 500 + 40 x 36 = 66 740. A tak nám vyšlo, že když si v naší smyšlené instituci půjčíte 50 tisíc korun, ve výsledku zaplatíte o 16 740 korun více. K takovým počtům vám bude stačit jednoduchá kalkulačka a můžete si je spočítat přímo při žádosti o úvěr.

Nejvýhodnější je půjčka zdarma

Víte jako RPSN je úplně nejvýhodnější? Nulové! A právě takové nabízí svým novým klientům Půjčkomat. Vyzkoušejte si, jak taková rychlá on-line nebankovní půjčka skvěle funguje, a využijte první půjčku zcela zdarma. Nečekají vás žádné úroky, žádné poplatky ani žádné RPSN. Kolik si půjčíte, tolik vrátíte. Nic navíc.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Finance
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
11 otázek, které můžete mít k dani z nemovitosti, a odpovědi na ně
Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
Jak postupovat při zdědění dluhu?
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2018 a proč?
Auta
Modernizovaná Škoda Superb prozrazena. Podívejte se, jak jí…
Nové BMW 7 dostalo v rámci faceliftu o 40 % větší masku a o 25 koní slabší dvanáctiválec
Škoda v Ženevě představí malý crossover. Bude to sériový Vision X křížený se Škodou Scala
Nejen Hilux. Také z VW Amarok může být speciál pro jízdu za polárním kruhem
Dálniční známka Slovensko 2019: Jak ji koupit? A kdo ji mít nemusí?
Technologie
Honor 10 Lite oficiálně v Česku. Láká na nízkou cenu a umělou inteligenci
Televize Seznam spustí vlastní herní pořad. Přetáhla moderátory Re-Playe
Windows 10 bude rezervovat 7 GB místa pro dočasné soubory [Windows Insider]
Kvíz: Znáte nejvýdělečnější filmové trháky všech dob?
Intel chystá luxusní 5GHz CPU platformy X299, Core i9-9990XE. K mání bude jen v dražbě
Hry pro příležitostné hráče