Kávou proti obezitě? Kafaři lépe spalují tuky, tvrdí odborníci - Euro.cz

Přihlášení

Kávou proti obezitě? Kafaři lépe spalují tuky, tvrdí odborníci

Jana Nováková,
Kávou proti obezitě? Kafaři lépe spalují tuky, tvrdí odborníci
Zdroj: Profimedia.cz

Britský výzkum prokázal souvislost mezi nízkým body mass indexem (BMI) a pitím kávy. Lidé, kteří pijí dvě až tři kafe denně, mají podle výzkumníků nižší BMI než ti, kdo pijí kafe méně, nebo ho nepijí vůbec. 

O tom, zda káva zdraví škodí či prospívá, se vedou diskuze již dlouho. Samozřejmě mluvíme o kávě neslazené a bez mléka či smetany; latté či jiná ochucená kafe zdraví, natož snižování váhy rozhodně neprospívají.

Ženy „kafařky“ jsou na tom lépe

Podle výzkumu provedeném ve Velké Británii má pití kávy prokazatelně dobrý vliv na udržování ideální hmotnosti, jejímž ukazatelem je takzvaný body mass index (BMI).  Zvláště patrný je vliv pití kávy na nízký BMI u žen. U nich byla prokázána výrazná spojitost mezi pravidelnou konzumací kafe a nižším obsahem tělesného tuku. U mužů pijících denně dva až tři šálky kávy sice studie taktéž prokázala nízký BMI i obsah tělesného tuku, nešlo ale o tak významnou spojitost.

Můžeme kávu skutečně přizvat na pomoc při boji s nadváhou a vysokým podílem tuku v těle, nebo je výzkum přitažený za vlasy? Čeští odborníci kávu sice nepovažují za samospásnou, její pozitivní vliv na udržování zdravé váhy, respektive metabolismu tuků ale potvrzují.

Podle výživového experta Ivana Macha se stimulací metabolické aktivity kávou, respektive podporou využití energie z tuku formou jeho „spalování“, zabývali vědci již v 80. letech minulého století. Právě nevyužité zásoby tuku jsou totiž nejčastější příčinou rostoucí tělesné hmotnosti, potažmo zvyšujícího se BMI.

Káva versus nadváha

„Pokud tělo využívá kávu ke stimulaci energetického, tedy metabolického využití tuku, též obvykle lépe vzdoruje nadváze a obezitě. Samozřejmě za předpokladu přiměřené fyzické aktivity, respektive pohybu,“ uvedl Mach. Proč jsou však ženy citlivější vůči stimulačním účinkům kávy na spalování tuků než muži?

Jak často pijete kávu?

„Žena ve svém těle přirozeně obsahuje více tuku a méně svalů než muž, podíl metabolismu tuků na celkovém metabolismu je u žen tedy vyšší. U mužů zase nad metabolickou aktivitou tukové tkáně dominuje svalový metabolismus,“ vysvětlil odborník.

Kofein a střeva

 Zajímavé souvislosti mezi pitím kávy a nízkým BMI zmiňuje lékařka Kateřina Cajthamlová.  To, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají nižší BMI, může mít podle ní řadu příčin. „Jednou z nich může být i to, že pití kávy nalačno zvyšuje produkci žaludeční kyseliny a trávicí trakt dráždí. Lidé, kteří nesnídají a pijí kávu nalačno, pak méně jedí a mohou být hubenější než ti, kteří normálně snídají. Kofein také zvyšuje pohyb střev a může vést k pravidelnějšímu vyprazdňování, pravidelné pití kávy mírně může zvýšit obrat stejně jako další stimulační drogy, například nikotin. Dalším důvodem může být odvodňování – pokud pijáci kávy nedoplňují tekutiny dostatečně,“ vysvětlila lékařka.

Doplnila ale, že samotný BMI je poměrně nepřesný údaj a měl by se hodnotit v souvislostech s typem postavy, robustností, u žen s velikostí prsou a dalšími aspekty.

Základ je pestrý jídelníček

Ač má káva prokazatelně pozitivní vliv na metabolismus tuků, potažmo hmotnost člověka, neznamená to, že pokud ji budeme pít ve velkém množství, zhubneme. „To bohužel takto nefunguje, na dávku kofeinu si naše tělo rychle zvykne a časem je účinek na metabolismus nepatrný. Proto bychom se měli při redukci hmotnosti spíše zaměřit na vyvážený, pestrý jídelníček, který bude obohacený šálkem kvalitní kávy, která bude správně připravená,“ doplnila výživová poradkyně Gabriela Mádrová.

Diskuze